niedziela 19 września 2021

Januarego, Konstancji, Leopolda

9°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Kalinowa walczy bez sensu z wiatrakiem, a gmina będzie stratna o podatek?

Kalinowa walczy bez sensu z wiatrakiem, a gmina będzie stratna o podatek?  - foto: freeimages.com / madmick99
foto: freeimages.com / madmick99 

Czy elektrownia wiatrowa może być szkodliwa dla ludzi mieszkających w jej najbliższej okolicy? Obawiający się swoje zdrowie mieszkańcy Kalinowej nie mają co do tego wątpliwości i przeciwstawiają się takim pomysłom. Jak można było usłyszeć podczas VI sesji Rady Gminy Turek, działanie może nie mieć wielkiego sensu, bo prawdopodobnie wiatrak, który nie stanie na gruncie gminy Turek, stanie kawałeczek dalej, na terenie gminy Brudzew. 

Podczas VI sesji radni przyjęli projekty uchwał w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Turek dla liczącej 32 ha części obrębu Turkowice, majacej ponad 8 ha części obrębu Kowale Księże, a także w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Turek dla wybranego terenu w obrębie Kalinowa.

reklama

O powodach powstania takiego projektu uchwały mówił podczas obrad przewodniczący Rady Gminy. – Tutaj powiem dla wtajemniczenia, że był to jakby wniosek mieszkańców sołectwa Kalinowa. Ludzie w jakiś sposób przestraszyli się, czuli się zagrożeni powstaniem siłowni wiatrowej na ich obszarze, która skutkami działania objęłaby tereny miejscowości Kalinowa. Chcemy temu zapobiec poprzez rozpoczęcie procedury uchwalania miejscowego planu zagospodarowania, jak to było robione dla miejscowości Wietchinin i Cisew – wyjaśniał Ireneusz Kolenda.

Tuż potem głos zabrał wójt. Karol Mikołajczyk mówił o tym, że władze gminy działają zgodnie z wolą mieszkańców, ale prawdopodobnie mieszkańcy Kalinowej tak czy owak będą podziwiać w swym pobliżu śmigła wiatraka. – W tym rejonie są planowane dwie elektrownie wiatrowe. Jedna na terenie naszej gminy w miejscowości Kalinowa, druga na terenie gminy Brudzew w miejscowości Bogdałów. Teraz będziemy mieli taką sytuację, że my próbujemy poprzez uchwalenie planu na te działkę zablokować budowę elektrowni zgodnie z wnioskiem podpisanym przez mieszkańców Kalinowej, ale z drugiej strony czy gmina Brudzew podejmie podobne działania u siebie? Raczej nie. W efekcie może być tak, że będzie na Bogdałowie elektrownia wiatrowa, która będzie oddziaływać na mieszkańców Kalinowej tak czy owak, a podatki będą płynąc do gminy Brudzew. To tak na marginesie. Zresztą prawdopodobnie firma przesunie elektrownię z Kalinowej do gminy Brudzew i tam będą mieć dwie. (…) Informuję tylko jaka będzie sytuacja. Prawdopodobnie będzie pomysł, by tę jedną elektrownię przesunąć kilkadziesiąt metrów dalej na gminę Brudzew – mówił wójt Mikołajczyk.

AW

Podobne artykuły

OSP Kowale Księże z nowym zarządem. Ireneusz...

OSP Kowale Księże z nowym zarządem. Ireneusz Kolenda...

15 wrz.
Gm. Turek: Rolnicy i ogrodnicy świętowali w...

Gm. Turek: Rolnicy i ogrodnicy świętowali w Kalinowej

30 sierp.
Gm. Turek: O działaniu cmentarza chcą wiedzieć...

Gm. Turek: O działaniu cmentarza chcą wiedzieć więcej

27-03-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama