Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

7°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Dobra wychodzi z "Przymierza Jeziorsko" i idzie do LGD „T.U.R.”

Dobra wychodzi z
 

W czwartek 14 maja odbyła się V sesja Rady Miejskiej Dobrej. W jej trakcie samorządowcy zdecydowali, że nadszedł czas, by zakończyć obecność w - tworzonej głównie przez gminy z województwa łódzkiego - Lokalnej Grupie Działania „Przymierze Jeziorsko”, a rozpocząć ścisłe współdziałanie z samorządami z okolic Turku poprzez przystąpienia gminy Dobra do Lokalnej Grupy Działania „Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R.” Jak zauważył burmistrz Piątkowski, decyzja ta niesie z sobą pewne ryzyko, jednak wszyscy byli przekonani, że ów krok należy podjąć.

Czym różnią się od siebie dwie wspomniane LGD? Lokalna Grupa Działania „Przymierze Jeziorsko" powstała w 2006 roku i początkowo obejmowała swą działalnością obszar trzech gmin: Dobrej, Pęczniewa i Warty. Nieco później, w 2008 roku decyzją Walnego Zgromadzenia do „Przymierza Jeziorsko” dołączone zostały dwie następne gminy - Sieradz i Burzenin. Obszarem działania tego stowarzyszenia są tereny położone we wschodniej części tzw. makroregionu Niziny Południowo-Wielkopolskiej, a elementem spajającym ten obszar jest rzeka Warta oraz Zbiornik Jeziorsko. Jeśli chodzi o „Turkowską Unię Rozwoju – T.U.R.”, to ta Lokalna Grupa Działania powstała nieco później, bo w 2008 roku. Stowarzyszenie zajmuje się rozwojem obszarów wiejskich na terenie gmin członkowskich, którymi są Brudzew, Kawęczyn, Malanów, Przykona, Turek i Władysławów, jak również samorządy spoza naszego powiatu – Goszczanów i Kościelec. Po latach pojawiło się pytanie, czy aby Dobra nie powinna zmienić LGD.

reklama

Gdy często przychodzą do nas mieszkańcy gminy Dobra, to - ogłaszając konkursy i realizując rozmaite inicjatywy - musimy niestety odmawiać, mówić tym ludziom, że oni nie są naszymi członkami, nawet pomimo bycia gminy Dobra w powiecie tureckim. To zasadniczy argument. Razem moglibyśmy zrobić więcej. (…) Patrząc perspektywicznie na to, co ma się wydarzyć, to trudniej jest nam realizować pewne przedsięwzięcia, wykluczając dwie gminy - gminę Dobra i Tuliszków. (…) Gdybyście państwo podjęli taką uchwałę o przystąpieniu, to stwarza się naprawdę  ogromna możliwość szerokiej perspektywy współpracy – mówiła do zebranych samorządowców Magdalena Ciołek z „Turkowskiej Unii Rozwoju - T.U.R.”

Magdalena Ciołek nie kryła, że zawsze brakowało jej obecności Dobrej w LGD „T.U.R.” m.in. z racji dużego potencjału turystycznego tejże gminy. Potencjał ten może oczywiście wzrosnąć. –  Między innymi utworzyliśmy taki wspólny dokument „Strategia marki i produktu regionalnego”, gdzie jest wpisane wprost, jakie projekty są rekomendowane. Jednym z nich jest pomysł tworzenia pojezierza tureckiego, które miałoby się w ten czas opierać na dwóch zbiornikach.(...) Pomysł utworzenia pojezierza mógłby być zapisany w strategii jako jeden z projektów strategicznych. Jak zauważyła Magdalena Ciołek, możliwe będzie także tworzenie wspólnego projektu „Turkowskiej Unii Rozwoju” i „Przymierza Jeziorsko”.

O tym, że przejście z jednej LGD do drugiej to działanie nieco ryzykowne ale słuszne mówił w trakcie sesji burmistrz Dobrej. – Ktoś zapyta, czy nie boimy się tego? Pewnie tak. Są jednak teraz takie czasy, że jeśli podejmuje się decyzję bez odrobiny ryzyka, to lepiej takiej decyzji nie podejmować, bo z góry wiadomo, że ona nic nowego nie wprowadza. Jeśli nie ma ryzyka, to nie ma rozwoju. (…) To nie jest tak, jak ktoś może odczuwać, że my pójdziemy do LGD „T.U.R.” jako nowi, jako ci, którzy muszą się czegoś uczyć. To nie jest prawda. Nie czujemy się tak. Mamy swoje doświadczenia. Mamy wiele osób aktywnych, bardzo aktywne OSP, ludzi prężnie działających przy Centrum Kultury itd. To trzeba mądrze wykorzystać. Chcemy, by rozwój gminy był szybszy, bo tej szansy po roku 2020 już nie będzie – stwierdził burmistrz Piątkowski podkreślając, że wielką szansą dla Dobrej jest turystyka.

Rzecz jasna w trakcie dyskusji nie obeszło się bez poruszenia kwestii finansów. Radnych ciekawiło m.in. jaką składkę członkowską będzie musiała płacić gmina w przypadku przejścia do innej LGD. Okazało się, że kwota ta będzie mniejsza. Dobra uiszczała do „Przymierza Jeziorsko” roczną składkę w wysokości ok. 15 000 zł (podzieloną na dwie raty). W przypadku „Turkowskiej Unii Rozwoju” składka będzie uzależniona od liczny ludności (naliczanie w wymiarze 1,30 zł od mieszkańca). Skoro w gminie Dobra mieszka około 6 700 osób, to łatwo policzyć, że mowa o uiszczaniu sporo mniejszego zobowiązania finansowego.

reklama

Koniec końców przyszedł czas na głosowania. Obecni na sesji radni jednogłośnie przyjęli projekty uchwał, dotyczące opuszczenia Lokalnej Grupy Działania „Przymierze Jeziorsko” oraz przystąpienia gminy Dobra do Lokalnej Grupy Działania „Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R.” 

Podczas sesji pojawiło się też pytanie, czy skoro Dobra wychodzi z „Przymierza Jeziorsko”, to Tuliszków także przejdzie do LGD „T.U.R” opuszczając stowarzyszenie "Solidarni w Partnerstwie", tworzone przez samorządy z ziem konińskich, takie jak Stare Miasto, Rychwał, Golina, Grodziec i Rzgów? Samorządowcy z Dobrej usłyszeli, że trudno na to liczyć. –  Jeśli chodzi o Tuliszków, to pan burmistrz Ciesielski od początku mówił, że jednak terytorialnie, gospodarczo i ekonomicznie bliżej mu mimo wszystko do Starego Miasta. (…) Gminy Tuliszków niestety z nami nie będzie – mówiła w Dobrej Magdalena Ciołek.

AW

2
3
4
5

Podobne artykuły

Europejskie Dni Ptaków już w najbliższy...

Europejskie Dni Ptaków już w najbliższy weekend....

29 wrz.
Turkowski PTTK z nowym zarządem. Podsumowano...

Turkowski PTTK z nowym zarządem. Podsumowano...

3 wrz.
Uzależniony od ruchu. Aleksander Grzegorzewski...

Uzależniony od ruchu. Aleksander Grzegorzewski...

30 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama