piątek 19 kwietnia 2024

Alfa, Leonii, Tytusa

reklama

Starosta Seńko opowiadał w Warszawie o współpracy biznesu i szkolnictwa

Starosta Seńko opowiadał w Warszawie o współpracy biznesu i szkolnictwa - kadr z transmisji konferencji / www.mg.gov.pl
kadr z transmisji konferencji / www.mg.gov.pl 

W środę 10 czerwca w Warszawie odbyła się konferencja „Najlepsze kadry dla nowoczesnej gospodarki – biznes dla edukacji, edukacja dla biznesu”, zorganizowana przez Ministerstwo Gospodarki i Ambasadę Szwajcarii w Polsce. Jednym z prelegentów był starosta  Mariusz Seńko.

Spotkanie z udziałem m.in. wiceminister Ilony Antoniszyn-Klik oraz sekretarza stanu w szwajcarskim Sekretariacie Stanu ds. Edukacji, Badań i Innowacji Mauro Dell’Ambrogio zorganizowano w siedzibie Ministerstwa Gospodarki. Starosta Seńko zabrał głos, gdy omawiany był temat „Edukacja dla biznesu – dobre praktyki dyrektorów szkół, starostów oraz zarządów specjalnych stref ekonomicznych (SSE)”.
Na początku swego wystąpienia Mariusz Seńko przybliżył zebranym krótką charakterystykę powiatu tureckiego. Powiatu, który nie ma transportu kolejowego, ale którego atutem jest ulokowanie w pobliżu ważnych tras komunikacyjnych. Sprawia to, że na terenie tym działają prężnie firmy spedycyjne. Uczestnicy konferencji usłyszeli, iż od dziesiątek lat o sile Turku i okolic stanowił sektor paliwowo-energetyczny, jednak nadchodzi jego kres, więc powiat musi być nastawiony na nowe kierunki rozwoju. Rzecz jasna to ukierunkowanie musi w dużej mierze opierać się na kształceniu kadr.

reklama

Podczas konferencji mówiono o tym, że powiat stawiać będzie m.in. na przemysł włókienniczy. Jest to specjalizacja kojarzona głównie z województwem łódzkim, lecz przecież w Turku działa Miranda. Inny z priorytetów to przemysł meblarski. Co ważne, właśnie przemysł meblarski obok przemysłu motoryzacyjnego jest priorytetowym kierunkiem działania dla całego województwa wielkopolskiego.

Mariusz Seńko mówił podczas konferencji o tym, że potrzebę budowania porozumienia pomiędzy firmami a szkołami dostrzeżono w powiecie tureckim już przed kilkoma laty. Właśnie dlatego przeprowadzono z przedsiębiorcami rozmowy, by mieć wiedzę, w którym kierunku technologicznie rozwijać się będą lokalne zakłady pracy. Jak zauważył Mariusz Seńko, nie próbowano „wyważać otwartych drzwi” i zamiast szukać niepewnych rozwiązań, zaczęto opierać się na systemach działania, zastosowanych w krajach wysokorozwiniętych, takich jak USA czy Niemcy. Wszakże w Zespole Szkół Technicznych w Turku utworzono akredytowane centra kształcenia, np. Centrum Edukacji Technicznej Haas, pracownię systemów alarmowych EduSatel, czy też Akademię CISCO. Uczniowie ZST podczas kształcenia się mieli styczność z najnowocześniejszym na rynku oprogramowaniem, wykorzystywanym w wielu firmach. Mowa m.in. o takich systemach, jak CATIA, DELMIA, czy SAP. Nastolatkowie uczęszczają na zajęcia z programowania robotów, zajęcia z zakresu elektroniki i mechatroniki samochodowej, zapoznają się z oprogramowaniem zarządzania produkcją itp. Tak oto – jak zauważył starosta Seńko –  wygląda rola nowoczesnych technologii w kształceniu zawodowym, które to kształcenie jest ważnym elementem rozwoju gospodarczego powiatu.

Osoby biorące udział w warszawskiej konferencji dowiedziały się, na jakie inne sposoby powiat turecki stawiał na edukację i stawia nadal. Mowa chociażby o realizowaniu takich projektów, jak np. „Erasmus +”, „Mała Politechnika – inżynier potrzebny od zaraz”, „Kształcenie ustawiczne sposobem na Twój sukces zawodowy” itd.  Nastolatkowie z Turku i okolic uczą się także języka niemieckiego i angielskiego w zakresie słownictwa technicznego.

W ten oto sposób starosta Seńko zaprezentował podczas warszawskiej konferencji obraz  dobrych praktyk współpracy szkół i biznesu. Podczas wydarzenia mówiono też o doświadczeniach przedsiębiorstw szwajcarskich w budowaniu tego typu relacji, jak również prezentowano przykłady tego, że szkoła zawodowa może stanowić klucz do kariery.

reklama

AW

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
Starosta Seńko opowiadał w Warszawie o współpracy biznesu i szkolnictwa
Podobne artykuły
Bartosik:

Bartosik: "Nie głosujcie na kandydata platformy". Poseł PIS o...

17 kw.
Czym się różni szkoła prywatna od publicznej?

Czym się różni szkoła prywatna od publicznej?

29 lt.
Czy mieszkanie w internacie lub bursie jest dla...

Czy mieszkanie w internacie lub bursie jest dla Ciebie?

19 lt.
Indywidualne lekcje z języka polskiego dla...

Indywidualne lekcje z języka polskiego dla maturzysty – dlaczego...

31 st.
Profesjonalne Curriculum Vitae przykład dla...

Profesjonalne Curriculum Vitae przykład dla nauczyciela

17 st.
Zielone warsztaty dla najmłodszych. Dzieci z...

Zielone warsztaty dla najmłodszych. Dzieci z podstawówek już wiedzą...

18-10-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama