czwartek 24 kwietnia 2025

Bony, Horacji, Jerzego

reklama

O dziecięcych emocjach głośno i odważnie. Konferencja o zdrowiu psychicznym dzieci „Młode Umysły, Wielkie Emocje”

O dziecięcych emocjach głośno i odważnie. Konferencja o zdrowiu psychicznym dzieci „Młode Umysły, Wielkie Emocje” - Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz 

W sobotę, 5 kwietnia 2025 roku, Kino „Tur” w Turku stało się przestrzenią ważnego społecznego dialogu. Podczas konferencji „Młode Umysły, Wielkie Emocje – Jak Wspierać Zdrowie Psychiczne Dzieci i Młodzieży” spotkali się specjaliści, nauczyciele, rodzice i przedstawiciele instytucji, by wspólnie szukać odpowiedzi na pytania dotyczące psychicznego dobrostanu młodego pokolenia. 

Zdrowie psychiczne - Wspólna sprawa. Głos specjalistów, rodziców i nauczycieli

Konferencję otworzył panel „Profilaktyka jako klucz do dobrego zdrowia psychicznego”, w którym udział wzięli m.in. Romualda Zagozda-Frątczak, dr Ewa Kudlińska, Izabela Matusiak, Darek Kuras i Anna Majda. Mówiono o konieczności wczesnego wsparcia, sile relacji oraz roli aktywności fizycznej w profilaktyce psychicznych zaburzeń.

reklama

Szczególne zainteresowanie wzbudziła prelekcja Jakuba Eltmana, psychologa i terapeuty neurofeedback, który przybliżył możliwości nowoczesnych metod wspierających koncentrację, redukcję stresu i leczenie zaburzeń lękowych poprzez trening mózgu z wykorzystaniem biofeedbacku.

W kolejnym panelu „Co mówią dzieci o emocjach?” głos zabrali m.in. Magdalena Juszczak, Beata Ścibior, Anetta Pęczak, Michał Muszyński i Klaudia Mierzwińska, podkreślając potrzebę nazywania emocji, pracy z trudnymi doświadczeniami i budowania otwartego dialogu z młodzieżą.

Psychika i ciało. Związek, który trzeba rozumieć

Szczególnym punktem programu była prezentacja Magdaleny Palińskiej, która jako specjalistka z zakresu nutripsychiatrii wyjaśniła, jak dieta wpływa na pracę układu nerwowego i może wspierać leczenie zaburzeń psychicznych. Z kolei Aleksandra Wesołowska-Sieja z Fundacji JiM przybliżyła codzienne wyzwania osób neuroatypowych i działalność fundacji, która co roku stawia ponad 1000 diagnoz i prowadzi szkoły oraz kampanie społeczne.

Silnym akcentem emocjonalnym była prelekcja Dominiki Hołówki z Fundacji „Jesteśmy Ważni”, która opowiedziała o niedostrzeganym aspekcie zdrowia psychicznego – sytuacji rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Jej wystąpienie zwróciło uwagę na potrzebę wspierania całych rodzin, a nie tylko osób chorujących.

reklama

Jedność, wymiana doświadczeń i realna pomoc

Jak podkreślali uczestnicy, wartością wydarzenia była nie tylko wysoka merytoryka prelekcji, ale przede wszystkim możliwość spotkania i wymiany doświadczeń pomiędzy grupami zawodowymi i społecznymi na co dzień pracującymi z dziećmi. To pokazało, jak potrzebna jest jedność środowiska w walce z narastającymi problemami psychicznymi młodzieży.

Konferencję zakończyło rozstrzygnięcie konkursu „Zrozumieć emocje”, w którym młodzi ludzie opisywali trudne sytuacje ze swojego życia oraz sposoby radzenia sobie z nimi. – „Młodzi ludzie pozwolili nam wejść do ich świata i trochę go zrozumieć” – podsumowała Romualda Zagozda-Frątczak, Koordynator ds. Zdrowia Psychicznego w Powiecie Tureckim.

Czy Turek da przykład innym jak wspierać dzieci i rodziców?

Wydarzenie miało również charakter charytatywny – podczas konferencji zbierano środki na rzecz Julka Kowalczyka, chłopca potrzebującego pilnej operacji serca.

Pomysłodawca oraz prowadzący wydarzenie, Mikołaj Sulkowski, nie ukrywał nadziei, że Turek stanie się przykładem dla innych miast. – „To dopiero początek. Rozmawiamy już o kolejnych edycjach i jeszcze szerszym zasięgu. Wierzę, że inne samorządy pójdą naszym śladem” – podsumował.

Organizatorem konferencji „Młode Umysły, Wielkie Emocje – Jak Wspierać Zdrowie Psychiczne Dzieci i Młodzieży” było Stowarzyszenie Przystań przy ogromnym wsparciu wielu osób, instytucji, samorządów i organizacji, z których warto wymienić Anettę Pęczak - psycholog z 30-letnim doświadczeniem, reprezentująca  Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Turku Romualdę Zagozda-Frątczak - Koordynator ds. Zdrowia Psychicznego oraz Izabelę Matusiak pedagog w Szkole Podstawowej nr 5 w Turku. Współorganizatorem wydarzenia była Gmina Miejska Turek, partnerem Powiat Turecki oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, a patronat medialny objął portal Turek.net.pl.

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz2
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz3
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz4
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz5
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz6
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz7
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz8
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz9
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz10
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz11
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz12
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz13
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz14
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz15
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz16
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz17
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz18
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz19
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz20
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz21
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz22
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz23
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz24
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz25
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz26
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz27
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz28
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz29
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz30
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz31
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz32
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz33
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz34
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz35
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz36
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz37
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz38
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz39
Młode Umysły, Wielkie Emocje - konferencja w Turku / fot. Michał Sidorowicz40
Podobne artykuły
Rozłam w klubie „Łączy nas Turek”. Radni...

Rozłam w klubie „Łączy nas Turek”. Radni Sulkowscy i Serafiński...

9 kw.
Poznaj ekspertów konferencji „Młode...

Poznaj ekspertów konferencji „Młode Umysły, Wielkie Emocje”....

19 mrz.
Poznaj ekspertów konferencji „Młode...

Poznaj ekspertów konferencji „Młode Umysły, Wielkie Emocje”....

11 mrz.
Uwolnij książkę! Włącz myślenie! czyli...

Uwolnij książkę! Włącz myślenie! czyli Bookcrossing w SP5

10 mrz.
​​​​​​​Jak wspierać zdrowie...

​​​​​​​Jak wspierać zdrowie psychiczne dzieci i...

18 lt.
Nie bój się szukać wsparcia. Koordynator ds....

Nie bój się szukać wsparcia. Koordynator ds. Zdrowia Psychicznego...

31 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama