sobota 25 września 2021

Aureli, Kamila, Kleofasa

19°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

W orkiestrach dętych jest siła

W orkiestrach dętych jest siła - foto: A. Wojtyra
foto: A. Wojtyra 

W ramach tegorocznych Dni Dobrej dnia 14 czerwca zorganizowany został XVII Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych Dobra 2015. O godzinie 14:00 wszystkie przybyłe orkiestry zebrały się na placu przed Kościołem parafialnym, skąd wyruszyła parada marszowa do parku w Długiej Wsi. Tam obyła się dalsza część imprezy, czyli koncert w wykonaniu przybyłych muzyków.

Już podczas oficjalnej zbiórki orkiestry wspólnie odegrały dwa utwory muzyczne. Wszystkich zebranych powitał Burmistrz Dobrej, Andrzej Piątkowski, wraz z Wicestarostą Ryszardem Bartosikiem. Po podziękowaniu za przybycie w tak licznych składach, rozpoczęła się wspólna parada marszowa ulicami Dobrej do miejsca, gdzie odbył się dalszy koncert. Na ulicach Dobrej zebrało się wiele osób podziwiających przemarsz oraz słuchających głośnych dźwięków muzyki. Wszyscy muzycy w dostojnych, oficjalnych strojach dali z siebie wszystko pokazując wyjątkowość i siłę orkiestr dętych. W przeglądzie wzięło udział 7 ekip z całego powiatu, poniżej kilka słów o każdej z nich.

reklama

Jako pierwsza koncert otworzyła Orkiestra Dęta z Przykony. Powstała ona w 2001 roku i liczy 30 członków. Pierwszym kapelmistrzem orkiestry był Piotr Kmieciak, następnie zastąpił go Bogdan Paszak. Obecnie od 2006 roku jej muzycy grają pod przewodnictwem kapelmistrza Janusza Kujawy.

W następnej kolejności wystąpiła Orkiestra Dęta OSP Turek, która istnieje od ponad 100 lat. Jest ona jedną z najdłużej działających zespołów muzycznych w Wielkopolsce. Koncertuje w grupie muzyków pod batutą kapelmistrza Eugeniusza Grzelaka.

Kolejna zagrała Orkiestra Dęta OSP Brudzew. Założona została w 1920 roku, jej opiekunem jest Gminny ośrodek Kultury „Wozownia” w Brudzewie. Składa się ona z 30 muzyków, pod przewodnictwem Andrzeja Kujawy. Uczestniczy ona we wszystkich uroczystościach gminy.

reklama

Jako czwarta wystąpiła Orkiestra Dęta OSP Dobra – Żeronice. Powstała ona w 1991 roku, w wyniku połączenia dwóch orkiestr. Gra pod batutą Eugeniusza Grzelaka. Łączy ona wiele pokoleń czego dowodem jest to, że najmłodszy członek ma 12 lat a najstarszy 69 lat. Liczy ona 35 członków.

Następną kapelą na scenie była Młodzieżowa Orkiestra Dęta Władysławów. Założona została w 1915 roku. Składa się głównie z młodzieży, ogółem to 40 muzyków. Orkiestrze tej towarzyszy grupa taneczna z Gimnazjum we Władysławowie im. Ks. Jana Twardowskiego. Dowodził nią Andrzej Kujawa.

Przed ostatnią z grających ekip była Orkiestra Dęta przy OSP Tokary. Funkcjonuje ona od 1935 roku. Złożona jest z 25 muzyków oraz towarzyszącego zespołu tanecznego mażoretek. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. Opiekunem również tego zespołu jest kapelmistrz Eugeniusz Grzelak.

Jako ostatni swój kunszt pokazała Orkiestra Dęta Quantum OSP w Rychwale. Jej działalność została reaktywowana w 1999 roku. To największa z obecnych w tym dniu orkiestr, zrzesza ona niebagatelną liczbę 60 członków, którymi opiekuje się kapelmistrz Zbigniew Osajda. Może się ona poszczycić występami nie tylko lokalnymi ale również w krajach Europy.

Dla wszystkich orkiestr w podziękowaniu za ich występy przygotowano nagrody, statuetki oraz dyplomy. Nagrody zostały wręczone przez Burmistrza Dobrej Andrzeja Piątkowskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dobrej Sebastiana Gwizdalskiego, Wicestarostę Powiatu Turkowskiego Ryszarda Bartosika. Wyjątkowe pamiątkowe statuetki, to rękodzieło artystyczne wykonane i ufundowane przez Annę Koślę. Nagrody w postaci bonów o wartości 500 zł i dyplomy dla wszystkich orkiestr ufundowali: Starostwo Powiatowe w Turku, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Urząd Miejski w Dobrej oraz Centrum Kultury w Dobrej. To muzyczne wydarzenie było również zakończeniem tegorocznych obchodów XXVI Dni Dobrej.

A.Wojtyra

Podobne artykuły

Inscenizacja wojenna

Inscenizacja wojenna "Ostatnie walki na Saremie" w...

09-06-2019
Wyjątkowy koniec maja - przed nami uroczysta...

Wyjątkowy koniec maja - przed nami uroczysta sesja...

30-05-2019
Wideo: Rekonstrukcja historyczna Bitwy o...

Wideo: Rekonstrukcja historyczna Bitwy o wzgórze...

10-06-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama