piątek 23 lipca 2021

Sławy, Sławosza, Żelisławy

20°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

Broniszewski krytykował geotermalne fantazje

Broniszewski krytykował geotermalne fantazje
 

W czerwcu w auli Zespołu Szkół Technicznych odbyła się konferencja ,,Energia Geotermalna – Szansą Rozwoju Powiatu Tureckiego”, którą zorganizował Zdzisław Czapla - prezes Zarządu Stowarzyszenia ,,Zrównoważony Rozwój – Geotermia w Polsce” im. Królowej Jadwigi - Oddział w Turku. W spotkaniu uczestniczyło wielu lokalnych samorządowców, ale nie wszystkich pomysły związane z geotermią zachwyciły. Wielkim entuzjastą na pewno nie jest wójt Broniszewski.

Swoimi wątpliwościami wójt Broniszewski dzielił się podczas ostatniej sesji Rady Gminy Przykona: – Dziś pytanie o geotermię jawi się jako pytanie bardzo retoryczne. Czy warto w ogóle pochylać się nad tym tematem czy nie? Powiedzmy sobie wprost i szczerze - my możemy udostępnić teren, ale gmina nie jest w stanie wykonać odwiertów. Taki odwiert kosztuje od 10 000 000 zł do 15 000 000 zł. Jak się dowiercimy, to nikt nie gwarantuje, że temperatura wody tam na dole to będzie np. 80 stopni. Bywały takie przypadki, że odwiercono 2,5 km i się okazało, że było 27 stopni czy 28. Te pieniądze poszły. One poszły! Okazało się to ekonomicznie nieuzasadnione.

reklama

Zdaniem wójta entuzjazm naukowców nie wystarczy, by ktoś ot tak porwał się na inwestowanie w kosztowna geotermię. – To, żeby dziś produkować energię elektryczną z energii geotermalnej, to nie ma o czym mówić. Nawet pan Kurpik, szef geotermii uniejowskiej trochę studził zakusy naukowców, którzy mówią, że na pięknym terenie leżymy, bo i pod ziemią mamy wody ciepłe, na powierzchni mamy ładne słońce i dobre wiatry, tylko inwestorów brakuje. Ano brakuje, bo jeśli taka jest kwestia opłacalności produkcji tej energii – stwierdził wójt Broniszewski.

AW

Podobne artykuły

Blisko 20 mln zł z Funduszy Norweskich na...

Blisko 20 mln zł z Funduszy Norweskich na geotermię...

21 lip.
W gminie Przykona upamiętniono uchwalenie...

W gminie Przykona upamiętniono uchwalenie...

5 maj.
Ciepłownia geotermalna dla Turku za 55 mln zł....

Ciepłownia geotermalna dla Turku za 55 mln zł....

5 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama