poniedziałek 20 maja 2024

Bazylego, Bernardyna, Krystyny

reklama

Wkrótce rusza wiercenie otworu geotermalnego

Wkrótce rusza wiercenie otworu geotermalnego
 

Dzisiaj, tj. 18 kwietnia 2024 r. podpisana została umowa na wykonanie odwiertu geotermalnego. To oznacza, że wszystkie prace przy budowie Geotermii Turek ruszają pełną parą, a w grudniu 2025 roku mają się zakończyć. Odwiert i budowa ciepłowni geotermalnej mają kosztować ponad 90 milionów zł.

Odwiert, jak też ciepłownia geotermalna, powstają w ramach projektu „Wykonanie odwiertu Turek GT-2, budowa ciepłowni geotermalnej oraz rurociągu pomiędzy odwiertem Turek GT-1 i odwiertem Turek GT-2”, na który PGKiM Sp. z o.o. w Turku, przy wsparciu burmistrza Romualda Antosika, pozyskało łącznie 73,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W kwocie tej jest 36.995.308 zł dofinansowania oraz 36.582.007 zł pożyczki.

reklama

5 kwietnia podpisana została umowa na budowę ciepłowni geotermalnej, o wartości 61.324.110,00 zł. Wykonawca na przekazanym placu budowy przy ul. Korytkowskiej rozpoczął już pracę.

Kolejnym etapem było podpisanie umowy na odwiert geotermalny. Będzie to otwór chłonny zatłaczający Turek GT-2, zaprojektowany w kształcie litery „J”, o głębokości końcowej 2624,5 m (±10%). Wyłonionym w przetargu wykonawcą została firma UOS DRILLING S.A. z Warszawy, który do gorących wód geotermalnych pod Turkiem dowierci się za sumę 23.927.447,07 zł.

Umowę na wykonanie odwiertu podpisali: Mirosław Wypiór – Prezes PGKiM Sp. z o.o. w Turku oraz Arkadiusz Biedulski – Prezes Zarządu i Janusz Dańda – Członek Zarządu UOS DRILLING S.A. Termin realizacji umowy to 13 miesięcy.

Przypomnijmy, całkowity koszt Geotermii Turek wynosi 90.536.997 zł. Ciepłownia ma być gotowa do 31 grudnia 2025 roku, a odwiert w połowie 2025 roku.

reklama

Tymczasem przy okazji uruchomienia odwiertu swoją pracę wreszcie będzie mógł wykonać Szymon Izydorczyk, który podczas licytacji WOŚP w 2022 roku wygrał licytację dającą mu możliwość uruchomienia wielkich wierteł, które będą drążyć otwór geotermalny Turek GT-2.

źródło: materiał prasowy nadesłany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
Podobne artykuły
Możliwe spadki ciśnienia w sieci...

Możliwe spadki ciśnienia w sieci wodociągowej. PGKiM wydał komunikat

9 kw.
Historyczna data w dziejach Turku! Umowa na...

Historyczna data w dziejach Turku! Umowa na budowę geotermii podpisana!

5 kw.
PGKiM: Wyborcza aktywność ekologów

PGKiM: Wyborcza aktywność ekologów

4 kw.
Opinia Tureckiego Klubu Ekologicznego na temat...

Opinia Tureckiego Klubu Ekologicznego na temat realizacji inwestycji...

4 kw.
Kontynuacja prac na drodze powiatowej nr 4490P....

Kontynuacja prac na drodze powiatowej nr 4490P. Podpisano umowy na...

4 kw.
PGKiM: Zamiast przeprosić turkowian, starosta...

PGKiM: Zamiast przeprosić turkowian, starosta Kałużny nadal ich...

28 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama