czwartek 06 sierpnia 2020

Jakuba, Sławy, Wincentego

reklama

Gm. Turek: Obniżają (niektóre) podatki. Rzucają wyzwanie Przykonie i Brudzewowi?

Gm. Turek: Obniżają (niektóre) podatki. Rzucają wyzwanie Przykonie i Brudzewowi?
 

W poniedziałek 23 listopada odbyła się XV sesja Rady Gminy Turek. Podczas obrad samorządowcy zdecydowali, jakie podatki zapłacą w przyszłym roku mieszkańcy. Ci powinni być zadowoleni, ponieważ władze gminy postanowiły podatki od nieruchomości utrzymać na dotychczasowym poziomie, a w przypadku stawek podatku od środków transportowych nawet zejść nieco w dół.

Jakie obniżki stawek zauważymy, gdy wczytamy się w nową uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych? Np. w przypadku pojazdów z zawieszeniem pneumatycznym lub zawieszeniem uznanym za równoważne podatek od ciągników siodłowych i balastowych przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów powyżej 36 ton to już nie 2 402 zł czy 2 428 zł (w zależności od liczby osi). Nowa stawka na 2016 rok dla tego typu pojazdów to 1 540 zł i 1 685 zł. Podatek od przyczep lub naczep o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów powyżej 36 ton nie będzie wynosił 1 622 zł, 1 606 zł czy 1 509 zł. Zamiast tego funkcjonować będzie jedna stawka niezależnie od liczby osi – 1 140 zł.

reklama

Niższe stawki być może nakłonią kogoś do przeniesienia działalności na teren gminy Turek, albo przynajmniej sprawią, że któryś z działających już przedsiębiorców nie będzie chciał opuścić terenu „obwarzanka”.

To dotyczy przede wszystkim dużych samochodów, powyżej 36 ton, z naczepami, bez naczep, o różnej liczbie osi. Tutaj mamy spadek stawek do poziomu cen poniżej gmin, które miały je najniżej w powiecie, to jest gmin Brudzew i Przykona. Rada Gminy odbyła wiele dyskusji. Dotyczyły one tego, czy dać szansę na rozwój tego rodzaju przedsiębiorczości i działalności nowym podmiotom na terenie gminy, bądź podmiotom obecnie funkcjonującym na terenie innej gminy, poprzez ich przyciągnięcie. Na pewno to się odbije na przychodach budżetu, ale liczymy, że po roku czy po półtorej roku uda się to zbilansować i utrzymać pozycję jakby takiego nadrzędnego monopolisty w tym zakresie cen, na poziomie tych już najbogatszych gmin, czy Brudzewa czy Przykony – mówił podczas sesji przewodniczący Ireneusz Kolenda.   

Jeśli chodzi o wysokość stawek podatku od nieruchomości, to tu nie zaszły zmiany. Stawki w 2016 roku będą takie same jak w roku 2015:
1. Od gruntów: 
a) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków - od 1 m² powierzchni - 0, 88 zł. 
b) pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych - od 1 ha powierzchni - 4,51 zł.
c) pozostałych w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - od 1 m² powierzchni - 0,14 zł.                                                                                           

reklama

2. Od budynków lub ich części:
a) mieszkalnych – od 1 m² powierzchni użytkowej - 0,30 zł.
b) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – od 1 m² powierzchni użytkowej -22,76 zł.
c) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – od 1 m² powierzchni użytkowej - 10,65 zł.
d) związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń – od 1 m² powierzchni użytkowej - 4,63 zł.
e) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – od 1 m² powierzchni użytkowej - 3,82 zł. 

W 2016 roku - tak jak i w 2015 - kwota 42 zł stanowić będzie podstawę do wymiaru podatku rolnego.

AW

Podobne artykuły

Umów wizytę w Urzędzie Skarbowym w Turku

Umów wizytę w Urzędzie Skarbowym w Turku

8 lip.
W kontakcie z Urzędem Skarbowym korzystaj z...

W kontakcie z Urzędem Skarbowym korzystaj z...

11 maj.
Również seniorzy mają dodatkowy miesiąc na...

Również seniorzy mają dodatkowy miesiąc na...

27 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama