środa 01 kwietnia 2020

Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta

reklama

Noc pełna wrażeń dla gimnazjalistów z Uniejowa

Noc pełna wrażeń dla gimnazjalistów z Uniejowa
 

Po raz kolejny już w tym roku w murach Zespołu Szkół Rolniczych – CKP w Kaczkach Średnich gościła młodzież z gimnazjum w ramach Wieczoru Nauki – tym razem z gimnazjum w Uniejowie. Tuż po zakończonych lekcjach, w piątkowe popołudnie 12 lutego młodzi goście przybyli na miejsce, gdzie zostali zakwaterowani w szkolnym internacie.

Szkoła w Kaczkach ma blisko 60 letnie tradycje zmieniając na przestrzeni ostatnich lat swój charakter ze szkoły typowo rolniczej na szkolę wielozawodową. Obecnie kształci m. in. specjalistów z zakresu informatyki, budownictwa, energii odnawialnych czy żywienia. W ciągu najbliższych dwóch lat szkoła szerokim strumieniem będzie czerpała finanse z projektu „Nowoczesne technologie w kształceniu zawodowym elementem rozwoju gospodarczego obszaru funkcjonalnego powiatów tureckiego i kolskiego”, w ramach którego zmodernizuje i wyposaży się w nowoczesny sprzęt oraz materiały dydaktyczne służące kształceniu zawodowemu. O tym właśnie podczas powitania mówił dyr. ZSR Krzysztof Świerk, przytaczając jednocześnie dane z mediów o potrzebie kształcenia młodzieży w szkołach technikalnych.

reklama

Po wysłuchaniu słów dyrektora młodzież miała okazję poczęstować się słodkościami przygotowanymi przez uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych by mieć siłę na cały długi wieczór.

Po podziale gimnazjalistów na 4 grupy ćwiczeniowe każda z nich miała okazję przekonać się jak precyzyjne i skomplikowane elementy można wytworzyć na nowoczesnych drukarkach 3D, w które to ostatnio zaopatrzyła się szkoła w Kaczkach. Jednocześnie każdy z uczestników pokazu przy pomocy starszych kolegów z klasy Technikum Organizacji Reklamy, mógł stworzyć swoją pierwszą własną wizytówkę na tradycyjnej drukarce.

Podczas gdy jedni uczniowie zgłębiali tajniki skutecznej reklamy, inni wysłuchali prelekcji o nadsterowności i podsterowności pojazdów, by móc następnie przekuć teorię w praktykę na szkolnym torze kartingowym. Jazda gokartem zbudowanym przez uczniów Technikum Pojazdów Samochodowych cieszyła się dużym powodzeniem zarówno wśród chłopców jak i dziewcząt.

reklama

Kolejna grupa gimnazjalistów w tym czasie miała okazję zobaczyć jedną z najnowocześniejszych metod we współczesnym budownictwie murowania na tzw. piankę. Uczniowie Technikum Budownictwa (w tym również dziewczęta) pod czujnym okiem inż. J. Jasiakiewicza stawiali bloczek po bloczku, z czego powstał całkiem pokaźny mur, który zdecydowanie przewyższa parametrami przenikalności cieplnej tradycyjne ściany spojone zaprawą murarską.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z fotowoltaiki oraz pokaz kamery termowizyjnej. Na skutek wprowadzania restrykcyjnych norm środowiskowych nowoczesne technologie pozyskiwania energii ze słońca, wody czy wiatru wkrótce będą musiały coraz bardziej powszednieć, o czym nie trzeba było szczególnie przekonywać gimnazjalistów z Uniejowa.

Następnie uczniowie mieli okazję własnoręcznie przygotować namiastkę tego co na co dzień przyrządzają uczniowie kierunku gastronomicznego na praktykach w pracowni. Przekonali się również o tym jak trudna i odpowiedzialna jest praca wykonywana przez spedytorów, których na lokalnym rynku pracy potrzeba coraz więcej, ze względu choćby na rozwijające się jak grzyby po deszczu firmy świadczące usługi transportowe. W każdym zawodzie niemal niezbędna jest obecnie wysoka umiejętność obsługi komputerów i urządzeń peryferyjnych, które uczniowie mogli budować na zajęciach z informatyki.

Szkoła w Kaczkach to jednak nie tylko nauka zawodu, lecz także zabawa i rozwijanie pasji o czym przekonali się młodzi goście uczestnicząc w quizie czytelniczo – plastycznym, humorystycznych warsztatach z chemii czy wyczerpujących zajęciach sportowych na koniec dnia.

Po nocy spędzonej w szkolnym internacie uczniowie od razu rozpoczęli sobotni poranek na pełnych obrotach ścigając się na szkolnym torze gokartowym lub próbując swoich sił za kierownicą szkolnej „eLki”. Instruktor szkolący na co dzień uczniów, którzy mają w programie nauczania naukę jazdy samochodem (a więc darmową) tym razem musiał zmierzyć się z zadaniem wyszkolenia chętnych gimnazjalistów.

Ostatnim, lecz nie mniej atrakcyjnym punktem programu była zabawa z językiem polskim, w czasie której aktywnie uczestniczyli uczniowie z Uniejowa i po której to opuścili mury ZSR – CKP w Kaczkach Średnich.

Gimnazja chcące uczestniczyć w Wieczorach Nauki w Zespole Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich mogą kontaktować się z sekretariatem szkoły dzwoniąc pod numer tel. (63) 289 84 58

Podobne artykuły

Trzecia edycja

Trzecia edycja "Menu Kulturalnego" w ZSR CKP w...

5 mrz.
Uczniowie ZSR i SP5 na nietypowej lekcji w KPP...

Uczniowie ZSR i SP5 na nietypowej lekcji w KPP Turek

28 lt.
Zarząd Powiatu Tureckiego powierzył stanowisko...

Zarząd Powiatu Tureckiego powierzył stanowisko...

5 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama