poniedziałek 23 września 2019

Bogusława, Liwiusza, Tekli

reklama
Wzorek

Brudzyń: Strażacka narada z Komendantem Wojewódzkim i Posłem

Brudzyń: Strażacka narada z Komendantem Wojewódzkim i Posłem
 

W czwartek 7 kwietnia w remizie w Brudzyniu zjawili się strażacy z terenu całego powiatu, wójtowie i burmistrzowie. Odbyła się tam powiatowa narada szkoleniowa z zakresu ochrony przeciwpożarowej. W wydarzeniu wzięli też udział tak szacowni goście, jak Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej - kpt. Andrzej Bartkowiak, Dyrektor ZOSP RP w Poznaniu - dh Andrzej Jankowski, Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu - Marek Baumgart oraz Poseł Ryszard Bartosik.

Narada została zorganizowana przez Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Turku, Komendę Powiatową PSP w Turku i Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego w Brudzewie. Druhowie przyswajali wiedzę w różnoraki sposób. Strażacy mieli m.in. okazję zapoznać się z zaletami strażackiego kontenera sanitarnego, jakże przydatnego podczas poważnych działań w terenie. Kontenera wyposażonego w toalety, umywalki, kabiny prysznicowe, a także w przedział techniczny z różnego rodzaju sprzętem. W czasie narady druhowie wysłuchali też prelekcji, poświęconych zagadnieniom operacyjno-szkoleniowym, omówiono również zasady ceremoniału pożarniczego, zasady umundurowania, wręczania i noszenia odznaczeń oraz używania sztandaru.

reklama

Naradę uświetnił swoją obecnością nowy Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Jako że była to pierwsza wizyta kpt. Andrzeja Bartkowiaka na naszej turkowskiej ziemi, druh prezes Grzegorz Ciesielski w imieniu Zarządu Odziału Powiatowego ZOSP RP i wszystkich gospodarzy uroczystości złożył gratulacje oraz życzenia spełnienia planów, marzeń i oczekiwań, satysfakcji z pracy. P.o. Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Turku bryg. Robert Bącała wręczył szacownemu gościowi bukiet kwiatów.

Dziękuję za zaproszenie. Nie chcę być takim Komendantem „kanapowym”. Chce być w każdym powiecie, pojawiać się wszędzie tam, gdzie będę mógł. Cieszę się, że właśnie od Brudzynia rozpoczynam moją podróż po województwie. Chcę być aktywnym Komendantem, spotykać się ze strażakami. Zawodowymi i ochotnikami, bo straż jest jedna. (…) Życzę wszystkim udanych obrad, abyście się państwo jak najwięcej dowiedzieli – mówił kpt. Andrzej Bartkowiak.

W trakcie narady druhowie zapoznali się też z tematem zasad udzielania i rozliczania dotacji do zakupu sprzętu i umundurowania dla OSP. – Przypomnę, że składamy wniosek wtedy, gdy mamy pokrycie finansowe. Zwłaszcza tutaj możemy finansować ze środków własnych lub ze środków gminnych. Uczulam państwa na to, bo często jest jest wypisywanie wniosków, wysyłanie, a później gdy przychodzi do realizacji, to państwo „odkrywacie Amerykę”, że nie macie na to finansów. Proszę podchodzić do tego poważnie i mieć gwarancję zabezpieczonych środków – apelowała główna księgowa.

reklama

Strażacy zostali zaznajomieni z najnowszymi zmianami, o których powinni wiedzieć przedstawiciele poszczególnych jednostek OSP. – Zasady rozliczania dotacji zmieniły się w tym roku. Opisywanie faktur przy sprzedaży jest bez zmian. Rozliczenie czyli zapłata za fakturę dotowanego umundurowania w tej chwili będzie tak rozliczana, że państwo będziecie płacili wartość faktury brutto minus wartość dotacji. Dla przypomnienia dla niewtajemniczonych - wcześniej było tak, że przesyłaliśmy państwu dotację na konto i płaciliście 100% wartości faktury. To się w tym roku generalnie zmienia. Proszę jeszcze raz o to, by zwrócić uwagę, że zamykamy realizację pierwszej puli dotacji 30 czerwca. Co do drugiej puli, to będą wysyłane promesy, będą komunikaty na stronie o tym, czy coś jeszcze będzie można zrealizować – usłyszeli uczestnicy spotkania.

Powiatową naradę szkoleniową z zakresu ochrony przeciwpożarowej zakończył wspólny obiad.

AW

Podobne artykuły

Najważniejsza 6-tka kandydatów do Sejmu z...

Najważniejsza 6-tka kandydatów do Sejmu z powiatu...

6 wrz.
Wideo: Ciesielski jako 5-tka na liście Koalicji...

Wideo: Ciesielski jako 5-tka na liście Koalicji...

9 sierp.
Powiatowa narada szkoleniowa jednostek OSP z...

Powiatowa narada szkoleniowa jednostek OSP z terenu...

15 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama