wtorek 28 września 2021

Libuszy, Wacławy, Wacława

18°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Uczniowie z Dobrej na "Marszu Pamięci"

Uczniowie z Dobrej na
 

Młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej zaproszona została na "IV Marsz Pamięci", jaki odbył się w piątek - 22 kwietnia w Byłym Obozie Zagłady w Chełmnie n/Nerem. Zorganizowany on został z inicjatywy Starosty Kolskiego Wieńczysława Oblizajka oraz Dyrekcji Obozu w Chełmnie n/Nerem.

"Marsz Pamięci" ma miejsce w Lesie Rzuchowskim, który stał się grobem dla ponad 200 tysięcy Polaków. Większość spoczywających tam ofiar to Polscy Żydzi. Niemcy testowali na nich masowe zabijanie ludzi za pomocą spalin z samochodu. Egzekucje w okolicznych lasach przeżyło zaledwie 5-6 osób, którym udało się uciec.

reklama

Na tegoroczne obchody zaproszeni zostali radni powiatowi, wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu - a także lokalni regionaliści oraz młodzież szkolna. Wśród zaproszonych byli także uczniowie ZS-P w Dobrej. Wraz z uczniami: Kingą Jesionek, Kingą Janiak, Katarzyną Sikorską, Darią Dygas, Aleksandrą Raźniewską, Anną Graczyk, Wiktorem Zielińskim, Mają Kęską, Agnieszką Olas, Kacprem Bystrzyckim, Adrianną Kłos, Kacprem Kazimirczykiem, Martyną Wałowską, Pauliną Górczyńską,  Natalią Mielczarek i Andżeliką Dzikowską, pojechał Dyrektor Szkoły pan Marek Milczarek. Opiekę grupie zapewnili nauczyciele: Danuta Baranowska (historia) i Paweł Janicki (religia).

Po przywitaniu zgromadzonych gości przez dr Piotra Wąsowicza i wystąpieniu Dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie dr Anny Ziółkowskiej głos zabrał kolski Starosta. Powiedział: Spotykamy się już po raz czwarty i wspólnie odbieramy lekcję historii. Ja pierwszy raz tą lekcję odrobiłem 50 lat temu, gdy ten pomnik był odsłaniany. Wtedy byłem tu z mamą - więźniarką Obozu Koncentracyjnego Ravenzbruck. Wywarło to wtedy ogromne wrażenie, bo pamiętam doskonale tą uroczystość. Pamiętam wrażenia, pamiętam szczegóły i salwy honorowe. Pamiętam czarne róże przywiezione przez Żydów z Izraela. (…). Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tym miejscu, i myśleć - że to powinno być przestrogą dla naszego pokolenia i przyszłych - żeby to się nigdy więcej nie powtórzyło. Mam nadzieję, że te nasze spotkania do tego się przyczyniają.

Następnie nastąpił występ chóru "Kantata" z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole, po którym wszyscy w milczeniu przeszli pod "Ścianę Pamięci". Tam uczniowie kolskiego Liceum przedstawili raport H. Wasera z konspiracyjnej grupy Oneg Szabat opisującego proces mordowania Żydów w Chełmnie, a także zagłady fragmenty wspomnień nielicznych "Ocalonych" z Chełmna. Na końcu złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

reklama

materiał prasowy


 

Podobne artykuły

Przystań zaprasza na darmowe zajęcia i...

Przystań zaprasza na darmowe zajęcia i warsztaty....

15 mrz.
Listy do redakcji: Marsz Pamięci odwołany!

Listy do redakcji: Marsz Pamięci odwołany!

09-12-2020
Czym warto wypełnić czas dziecku po szkole?...

Czym warto wypełnić czas dziecku po szkole?...

08-09-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama