środa 28 lipca 2021

Ady, Wiwiany, Sylwiusza

17°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

Wojciechów: Wójt Nowak otrzymał absolutorium. Kwiatów też nie zabrakło

Wojciechów: Wójt Nowak otrzymał absolutorium. Kwiatów też nie zabrakło
 

We wtorek 31 maja w remizie w Wojciechowie odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Kawęczyn. Sesja wyjątkowa, bo absolutoryjna, w trakcie której radni musieli zdecydować, czy zaaprobować pracę wójta w roku 2015 i wykonanie budżetu. Wszyscy samorządowcy byli na „tak”.

Jaki to był rok dla gminy Kawęczyn? To wyraźnie pokazuje sprawozdanie z wykonania budżetu. Planowano, że dochody wyniosą 15 884 728 zł. Udało się to zrealizować aż w 99,63%, gdyż do gminnej „kasy” wpłynęło 15 826 544 zł. Jeśli chodzi o wydatki, to te zrealizowano w 92,97%, gdyż zakładano kwotę 17 027 153 zł, a kwota ostatecznie wykonana to 15 830 700 zł.

Na co wydawano owe środki? Oczywiście wiele pieniędzy pochłania szkolnictwo czy pomoc społeczna, tak jak i w każdej gminie, ale pamiętano też o rozmaitych inwestycjach i innych wydatkach majątkowych. Przebudowa drogi gminnej w Kowalach Pańskich – 182 466 zł, przygotowanie dokumentacji pod przyszłe inwestycje drogowe – 42 829 zł, przebudowa drogi w Milejowie – 454 661 zł, rozbudowa budynku Urzędu Gminy – 190 172 zł, zakup samochodu typu bus – 137 800 zł, dofinansowanie zakupu samochodu bojowego dla OSP Kowale Pańskie – 360 000 zł, budowa boiska do piłki nożnej o nawierzchni z trawy naturalnej w miejscowości Kowale Pańskie Kolonia – 140 045 zł, zagospodarowanie placu rekreacyjnego i budowa chodnika w Kawęczynie – 46 939 zł. Wymieniać można długo.

reklama

W 2015 roku przygotowano 83 projekty uchwał, wójt wydał 82 zarządzenia. Cieszą też inne dane liczbowe. Okazało się bowiem, że na początku roku 2015 liczba mieszkańców gminy wynosiła 5 311. Na koniec grudnia owych mieszkańców było jednak 5 354. Jak łatwo policzyć, to aż 43 osoby „na plusie”. Jak zauważył Jan Nowak, trudno przypomnieć sobie w ostatnich latach taki wzrost liczby mieszkańców.

Martwi jednak nieco inny fakt. Okazuje się bowiem, że na ów wzrost niezbyt miała wpływ ilość urodzeń dzieci. W całej gminie urodziło się ich bowiem w ciągu 12 miesięcy 46. Z takiego rocznika można uformować za kilka lat w szkołach podstawowych zaledwie dwie spore klasy. Pozostaje więc mieć nadzieję, że rok 2016 i kolejne okażą się latami bardziej „płodnymi”.

Po zapoznaniu się ze sprawozdaniem z wykonania budżetu i opiniami Regionalnej Izby Obrachunkowej i Komisji Rewizyjnej radni przeszli do głosowania. W jego trakcie jednogłośnie poparli udzielenie wójtowi absolutorium. Tuż potem skarbnik Edycie Balcerzak oraz wójtowi Janowi Nowakowi wręczono bukiety kwiatów. Wójt z kolei dziękował wszystkim radnym sołtysom, urzędnikom, dyrektorom szkół, kierownikom jednostek organizacyjnych za pracę w 2015 roku, gdyż jak stwierdził, budżetu nie realizują przecież dwie osoby.

AW

Podobne artykuły

Kawęczyn: Od lat kroczą we dwoje małżeńskim...

Kawęczyn: Od lat kroczą we dwoje małżeńskim...

7 lip.
Jednogłośne absolutorium i wotum zaufania dla...

Jednogłośne absolutorium i wotum zaufania dla Wójt...

2 lip.
Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu...

Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu Powiatu...

1 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama