niedziela 26 września 2021

Cypriana, Justyny, Łucji

21°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Będą miliony z PROW na drogi w okolicach Tuliszkowa, Kawęczyna, Kunach! Kto ma na nie szanse?

Będą miliony z PROW na drogi w okolicach Tuliszkowa, Kawęczyna, Kunach! Kto ma na nie szanse?
 

Każdy mieszkaniec powiatu tureckiego dobrze wie, że nie brakuje w naszej okolicy dróg, które wymagają mniej lub bardziej pilnej przebudowy. Niestety budżety poszczególnych samorządów nie są z gumy. Pojawiła się jednak dobra wiadomość – udało się zdobyć niemałe dofinansowania w ramach PROW. Kwoty te – widniejące póki co na papierze, ale jednak – trzeba liczyć w milionach złotych.

Owym powodem do radości dla niektórych samorządów jest jeden konkretny dokument. Otóż 14 lipca Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę w sprawie zatwierdzenia listy operacji typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i oszczędzanie energii” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

reklama

Co oznacza ta skomplikowana nazwa? Mówiąc wprost oznacza duży zastrzyk gotówki. Widać jak na dłoni, że lokalni samorządowcy stanęli na wysokości zadania i wywalczyli duże kwoty odpowiednimi wnioskami.

Gdy mówimy o najgorszych drogach w powiecie to od razu nasuwa się na myśl trasa biegnąca z Wrzącej przez Pięto, w kierunku Zbierska. Oto dzięki staraniom Zarządu Powiatu Tureckiego na wspomnianej liście znalazła się pozycja „Przebudowa drogi powiatowej nr 4583P Dzierzbin-Smaszew-Wrząca na odc. Piętno-Wrząca dług. 5,070 km od 13+412 do 18+482 km wraz z przebudową skrzyżowania z drogą powiatową nr 4488P Grzymiszew - Piętno - Malanów w m. Piętno”. Całkowity koszt operacji to 4 150 486 zł, a wnioskowana kwota pomocy to aż 2 640 954 zł. Kłopotem jest miejsce tejże przebudowy na liście rankingowej, ale o tym później. 

Ileż razy mówiono o tym, że Celestyny to miejscowość, do której musi dotrzeć asfalt. Po latach wreszcie nadejdzie poprawa. W ramach PROW na działanie „Budowa ciągu drogowego Celestyny” przydzielono 832 440 zł pomocy. Całkowity koszt inwestycji to 1 308 251 zł.

reklama

W dobrych humorach mogą być władze Tuliszkowa. „Przebudowa drogi Grzymiszew- Imiełków” - 944 743 zł wnioskowanej pomocy, „Przebudowa drogi Ogorzelczyn – Budki” - 1 216 114 zł, „Przebudowa drogi Pólko- Nowy Świat” - 123 069 zł pomocy. Te potencjalne kwoty mówią same za siebie.

Po lepszych drogach pojeżdżą też mieszkańcy gminy Kawęczyn. W tym przypadku w ramach PROW ujęto następujące kwoty pomocy finansowej: „Przebudowa drogi w miejscowości Kawęczyn. Przebudowa drogi Kawęczyn - Ciemień. Przebudowa drogi w miejscowości Dzierzbotki” - 449 059 zł, „Przebudowa drogi w miejscowości Tokary Pierwsze” - 105 722 zł, „Przebudowa drogi w miejscowości Kawęczyn” - 36 370 zł.

Także wójt Zając i samorządowcy z terenu gminy Władysławów mogą przymierzać się do kolejnych inwestycji. Na liście zatwierdzonej przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego znalazły się propozycje takich działań, jak „Przebudowa ulic na działkach w Kunach” - 287 094 zł pomocy, „Przebudowa ulicy Jagiellońskiej we Władysławowie” - 238 554 zł.

Teoretycznie łączna kwota wnioskowanej pomocy, przysługującej powiatowi tureckiemu i gminom Tuliszków, Malanów, Kawęczyn i Władysławów to ok. 7 350 000 zł. Niestety prawdopodobnie ona mocno stopnieje. Musimy poczekać na ostateczne określenie limitu dostępnych środków, podpisanie umów z wnioskodawcami itd. Lista to jedno, ale ważna jest też dostępność środków finansowych ogółem. Umowy zostaną zawarte z wnioskodawcami, których operacje mieszczą się w dostępnym limicie środków dla województwa wielkopolskiego. Ów limit to 30 000 000 euro, co daje około 132 000 000 zł licząc po obecnym kursie. Tymczasem całkowita wnioskowana kwota pomocy na 261 działań to aż 212 458 991 zł.

Kolejność inwestycji z terenu powiatu tureckiego na liście rankingowej (261 działań):

  • Przebudowa drogi Grzymiszew- Imiełków - pozycja nr 25
  • Przebudowa drogi w miejscowości Kawęczyn. Przebudowa drogi Kawęczyn - Ciemień. Przebudowa drogi w miejscowości Dzierzbotki - pozycja nr 50
  • Przebudowa drogi w miejscowości Tokary Pierwsze - pozycja nr 59
  • Przebudowa drogi Ogorzelczyn – Budki - pozycja nr 90
  • Przebudowa drogi w miejscowości Kawęczyn - pozycja nr 94
  • Przebudowa ulic na działkach w Kunach - pozycja nr 137
  • Przebudowa drogi Pólko- Nowy Świat - pozycja nr 203
  • Budowa ciągu drogowego Celestyny - pozycja nr 214
  • Przebudowa ulicy Jagiellońskiej we Władysławowie - pozycja nr 232
  • Przebudowa drogi powiatowej na odc. Piętno-Wrząca - pozycja nr 241

Dostępny limit środków zostanie ustalony według kursu wymiany złotego do euro, wyznaczonego przez Europejski Bank Centralny, obowiązującego w przedostatnim dniu roboczym przed pierwszym dniem miesiąca, w którym zostanie zaciągnięte zobowiązanie.

AW

 

Podobne artykuły

Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie wstępnej...

Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie wstępnej...

26 lip.
Program Kolej Plus: Rozpisano przetarg na...

Program Kolej Plus: Rozpisano przetarg na wstępną...

29 kw.
W Skęczniewie wybudują kanalizację i przydomowe...

W Skęczniewie wybudują kanalizację i przydomowe...

16 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama