sobota 20 lipca 2024

Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

reklama

Kawęczyn: Opracowali sołeckie strategie rozwoju. Będą walczyć o dotacje, realizować swe plany

Kawęczyn: Opracowali sołeckie strategie rozwoju. Będą walczyć o dotacje, realizować swe plany
 

Mieszkańcy gminy Kawęczyn dokładają starań, by w poszczególnych wioskach działo się wiele, tworzyły się nowe inicjatywy. Widać to było jak na dłoni w dniu 7 lutego w Zajeździe Zapiecek w Rzymsku, podczas spotkania podsumowującego warsztaty, zorganizowane w ramach prac nad sołeckimi strategiami rozwoju dla kilkunastu miejscowości. Są to: Będziechów, Ciemień, Chocim, Dziewiątka, Głuchów, Kawęczyn, Marcjanów, Marianów – Kolonia, Milejów, Młodzianów, Skarżyn i Żdżary.

Gwoli wyjaśnienia – swego czasu Sejmik Województwa Wielkopolskiego przyjął program „Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020”. Jego głównym celem jest aktywizacja społeczności wiejskich, zachęcanie do podejmowania działań na rzecz poszczególnych miejscowości. Program ten jest realizowany przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. W gminie Kawęczyn postanowiono intensywniej starać się o środki w ramach WOW. Mieszkańcy 12 wspomnianych sołectw postanowili dołożyć wszelkich starań, by stworzyć dla poszczególnych wiosek strategie rozwoju. Wcześniej swe strategie wypracowały już dwa inne sołectwa – Kowale Pańskie i Tokary. Tak oto już 14 sołectw w gminie Kawęczyn ma już swoje strategie.

reklama

Jak powstawały owe strategie? O tym mówił w Zajeździe Zapiecek wójt gminy Kawęczyn. Jan Nowak wskazywał, że najpierw odbyły się tzw. wizje terenowe we wsiach. Później przedstawiciele poszczególnych miejscowości wzięli udział w warsztatach, podczas których tworzono analizę SWOT, omawiano to, jaki potencjał ma dane sołectwo, jakie zasoby. W działaniach brały oczywiście udział oddelegowane koordynatorki - Iwona Bańdosz i Aleksandra Brzęcka.

Gratuluję wysokiej frekwencji podczas warsztatów. Ważny aspekt to także aktywne uczestnictwo w tychże warsztatach. One pozwoliły sołectwom przygotować dokumenty, na których będziecie państwo bazować, które będą punktem wyjścia do wielu działań. Nie mówię tu tylko o poszukiwaniu środków zewnętrznych. To będą też działania niewymagające dużych pieniędzy, ale takie, które można nawet podejmować i wykonywać własnym sumptem. To bardzo budujące. Już fundusz sołecki nauczył nas, że można działać i myśleć etapowo, konsekwentnie i wtedy mamy dużą szansę na powodzenie danego projektu – mówił wójt Jan Nowak dodając, że w przyszłości kolejne sołectwa będą mogły starać się o stworzenie swoich strategii.

Uczestnicy spotkania w Zapiecku w Rzymsku otrzymali pamiątkowe certyfikaty i mogą teraz myśleć, jak dzięki wypracowanym strategiom walczyć o środki finansowe w ramach takich konkursów, jak np. „Pięknieje wielkopolska wieś” czy „Nasza wieś naszą wspólną sprawą”. – To jest nasz kapitał, którego nie możemy zmarnować. Musimy to pielęgnować – mówił wójt Jan Nowak.

Wydarzenie zakończył wspólny obiad.

reklama

AW

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
Podobne artykuły
Bezpieczniej i wygodniej w Marcjanowie i i...

Bezpieczniej i wygodniej w Marcjanowie i i Leśnictwie. Nowe drogi w...

11-08-2023
Akcja obrączkowania boćków w gminie...

Akcja obrączkowania boćków w gminie Kawęczyn przerwana! Wypadek...

29-06-2023
Kaczmarek zastąpi Duszyńskiego. W Marcjanowie...

Kaczmarek zastąpi Duszyńskiego. W Marcjanowie mają nowego sołtysa

19-10-2022
Posiedzieć w ulu. Uloterapia w Młodzianowie

Posiedzieć w ulu. Uloterapia w Młodzianowie

25-06-2022
Trzech rowerzystów dotarło do Dziewiątki....

Trzech rowerzystów dotarło do Dziewiątki. Otwarcie przebudowanego...

14-05-2022
Pobiegli po medale z pszczelego wosku....

Pobiegli po medale z pszczelego wosku. Półmaraton z Turku do Młodzianowa

09-05-2022

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama