wtorek 27 września 2022

Damiana, Mirabeli, Wincentego

7°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Tuliszków: Drożej za wodę, ścieki bez zmian

Tuliszków: Drożej za wodę, ścieki bez zmian
 

W dniu 24 lutego odbyła się XXVI sesja Rady Miejskiej Tuliszkowa. W jej trakcie samorządowcy przyjęli uchwałę w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Niestety, woda lekko zdrożeje. Podwyżka to 6 groszy więcej za metr sześcienny.

Wspomniana uchwała zatwierdza taryfy na okres od 1 kwietnia 2017 r. do 31 marca 2018 r. Za pobór 1m3 wody z wodociągów komunalnych mieszkańcy zapłacą 2,59 zł / m3 netto + 8 % VAT. Opłata abonamentowa to 1,35 zł / miesiąc + 8 % VAT, 3. Jeśli chodzi o zbiorowe odprowadzanie ścieków z kanalizacji sanitarnej, to wysokość stawek wygląda następująco: a) dla gospodarstw domowych 3,60 zł/m3 netto + 8 % VAT, b) ścieki dowożone w wysokości 3,60 zł/m3 netto + 8 % VAT.

reklama

Pewne uwagi miał radny Janczewski. Nie pomstował szczególnie na 6 groszy podwyżki, narzekał jednak na coś innego. Radny krytykował wysokie jego zdaniem straty dostarczanej wody, która gdzieś niknie. – Pan kierownik stwierdził na komisji, że ta podwyżka daje około 10 000 zł. Około 30 000 - 40 000 zł tracimy na wodzie, która ginie na Rudzie. Jaki sens ma taka podwyżka, jeśli jednocześnie się nie pilnuje tego, żeby ta woda, która ginie, po prostu nie ginęła?

Z punktem widzenia radnego Andrzeja Janczewskiego nie mógł się zgodzić kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej. Ryszard Storożyński mówił o tym, że była pewna nieszczelność linii wodociągu, ale po jej uszczelnieniu, wymianie hydrantów, to zjawisko się zmniejszyło. Zdaniem kierownika ZGK sprawa jest kontrolowana i obecnie nie można mówić, by sytuacja w Rudzie jakoś szczególnie odbiegała od tego, jak woda pobierana jest w innych częściach gminy. – Nigdy nie jest dość działań, by poprawić istniejący stan rzeczy. Mam tego świadomość. Będziemy cały czas starać się, żeby zarówno zbieralność była wyższa, by uszczelnić maksymalnie system wodociągowy. By wszystko zmierzało do tego, aby społeczeństwo było dobrze i właściwie zaopatrywane w wodę.

Mimo wyjaśnień dwaj wspomniani panowie nie doszli do porozumienia. Andrzej Janczewski mówił o tym, że jeśli kierownik akceptuje obecne straty wody na terenie gminy, to wypada tylko kierownikowi współczuć. Ryszard Storożyński wyjaśniał natomiast radnemu, że straty w dostarczaniu wody są zawsze, a trzeba pamiętać też o tym, że np. w wypadku awarii sieć wymaga wielokrotnego płukania i ta woda też idzie w glebę. Za nią też rekompensat finansowych nie ma.

Uchwała w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków została przyjęta 13 głosami „za”, przy 2 „wstrzymujących”.

reklama

AW

2
3
4
5

Podobne artykuły

W Brudzewie śmieci najtaniej w powiecie, a...

W Brudzewie śmieci najtaniej w powiecie, a nawet w...

11 st.
Przykona: Kończąc kadencję podnieśli podatki....

Przykona: Kończąc kadencję podnieśli podatki. Na...

30-10-2018
Śmiertelny wypadek w Rudzie. Samochód uderzył w...

Śmiertelny wypadek w Rudzie. Samochód uderzył w drzewo

12-10-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama