wtorek 21 września 2021

Darii, Mateusza, Wawrzyńca

9°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Dobra: Masz pomysł na rewitalizację? Pokaż go, wpłyń na zmianę otoczenia

Dobra: Masz pomysł na rewitalizację? Pokaż go, wpłyń na zmianę otoczenia
 

Święta już za nami, nadszedł więc czas powrotu do pracy i zwykłych obowiązków. W natłoku zajęć mieszkańcy gminy Dobra powinni pamiętać o tym, że trwa u nich właśnie opracowywanie programu rewitalizacji. Władze Dobrej oczekują na opinie i uwagi, by móc planować działania na terenie takich miejscowości, jak Skęczniew, Szymany, Zagaj, Dąbrowica, Dobra i Długa Wieś.

Niestety, programem rewitalizacji nie można objąć terenu całej gminy. Trzeba wybrać obszar, który może mieć istotne znaczenie dla rozwoju lokalnego, gdzie zarazem widać dziś szczególną koncentrację negatywnych zjawisk. Specjaliści, badający to, jak funkcjonuje gmina Dobra, przyjrzeli się temu, jak w danej miejscowości wygląda wskaźnik bezrobocia, ile odnotowuje się interwencji Policji. Sprawdzono, gdzie występują podmioty gospodarcze, a gdzie brakuje rozwoju przedsiębiorczości. Po uwzględnieniu szeregu wskaźników udało się określić, gdzie stopień nasilenia rozmaitych problemów jest niższy, a gdzie wysoki. W ten oto sposób uznano, że program rewitalizacji powinien stać się szansą na likwidację zjawisk kryzysowych w Dobrej, Długiej Wsi, Skęczniewie, Szymanach, Zagaju, Dąbrowicy.

reklama

To, co ma się wydarzyć, powinno zadowolić naszą społeczność lokalną. Jeśli będziemy tylko czekać, że coś się zmieni bez naszego udziału i zastaniemy później określoną sytuację, to nie będzie później można tego zmienić. Rozmawiamy na różnych spotkaniach, uroczystościach i chcielibyśmy, by propozycji było jak najwięcej. Im więcej, tym lepiej. Z tych wszystkich propozycji będzie można wybierać to, co będzie najważniejsze i zaspokoi większość mieszkańców. Rozmawiajmy. Informacje o rewitalizacji pojawiać się będą m.in. w „Dobrzaninie” – apeluje burmistrz Andrzej Piątkowski.

Można mieć rozmaite pomysły na działania w ramach rewitalizacji. Renowacja placu czy targowiska, przebudowa danej ulicy, wydzielenie nowych stref parkingowych, aranżacja zieleni, tworzenie stref wypoczynku, likwidacja barier architektonicznych w budynkach publicznych – to tylko niektóre opcje, którym warto się bliżej przyjrzeć.

Nasza gmina ma bardzo dużo walorów, które mogą być wykorzystane do rozwoju rekreacji, promowania wypoczynku. Mamy zbiornik Jeziorsko, a ponadto mamy dużo lasów. Jeśli policzymy domki letniskowe i inne tego typu miejsca, które młodzi ludzie dziedziczą nawet po dziadkach, to takich domków mamy ok. 400 w naszej gminie. To tak, jakby w czasie sezonu turystycznego przybywały nam na naszym obszarze gminy 4 duże wsie. My widzimy te osoby, które nas odwiedzają. Widzimy w weekendy, są tutaj, robią zakupy. To dobrze, ponieważ to szansa dla nas. Ta turystyka i rekreacja ma wpływ na to, co dzieje się w naszej gminie. Musimy zabezpieczyć małą gastronomię, musimy zabezpieczyć miejsca parkingowe. Nie bójmy się pomysłów. Niech one nawet będą szalone. Im więcej tym lepiej. Później będzie można wybrać te działania, które zmienią miejsca na terenie miasteczka Dobra i gminy – wyjaśniał burmistrz.

reklama

Osoby zainteresowane zaprezentowaniem swoich pomysłów mogą je np. przedłożyć na piśmie w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Dobrej, czy też pobrać specjalny formularz i wysłać go na adres rewitalizacja@dobra24.pl.

Ów formularz znaleźć można na stronie: http://dobra.nowoczesnagmina.pl/?a=2994

Projekt pn. „Opracowanie gminnego  programu  rewitalizacji w Gminie Dobra” jest realizowany przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

AW

Podobne artykuły

Mieszkańcy gminy Dobra podziękowali za plony....

Mieszkańcy gminy Dobra podziękowali za plony....

17 sierp.
Dania z Kapłona wygrywają w Dobrej....

Dania z Kapłona wygrywają w Dobrej. Wielkopolski...

7 sierp.
XX edycja konkursu wojewódzkiego

XX edycja konkursu wojewódzkiego "Nasze Kulinarne...

4 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama