poniedziałek 05 grudnia 2022

Kryspiny, Norberta, Sabiny

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Kuny: Strażacy potrzebują nowego wozu

Kuny: Strażacy potrzebują nowego wozu
 

Temat pozyskiwania wozów dla Ochotniczych Straży Pożarnych regularnie pojawia się podczas sesji Rady Gminy Władysławów. Podczas ostatnich obrad o tym, że na wóz oczekują Kuny, mówił radny Hieronim Darul.

Chciałem złożyć wniosek odnośnie uchwały na wóz bojowy dla straży w Kunach. Jak wiemy, OSP należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, ma wyjazdy na autostradę. Nie da się ukryć, że Kuny były zawsze pierwsze. Niestety, auto mają słabe i stare. Jest dofinansowanie z ministerstwa, ponad 460 000 zł. Teraz chodzi o to, by gmina zdeklarowała się na wsparcie finansowe z budżetu. Tutaj więc do pani skarbnik także ukłon, by podejść do takiej uchwały, by pieniądze były zabezpieczone. By myśleć o zakupie samochodu, taka uchwała moim zdaniem musi powstać. Nie da się ukryć, że w przypadku wyjazdu na autostradę, to pierwsze są Kuny, a pozostali dopiero dojadą – mówił podczas sesji Hieronim Darul.

reklama

Zrozumienie problemu okazała przewodnicząca Krystyna Michalak, choć niczego nie obiecywała. – My, jako Rada Gminy, patrzymy zawsze tak, by spełnić oczekiwania. Jak nam wystarcza środki, tak będziemy gospodarzyć.

Szerzej o sprawie pozyskania pojazdów mówił Piotr Szewczyński. Zastępca wójta tłumaczył, że nie zawsze same chęci i pieniądze wystarczają do zdobycia wozu. Po prostu inne gminy potrafią wydatkować większe pieniądze. – Jesteśmy po rozmowach z prezesem OSP w temacie zakupu wozu, nowego, choć niekoniecznie z fabryki, ale innego niż ten, który obecnie macie. Najnowsze informacje są takie, że pani skarbnik uszykowała, dzięki wam, w tym roku budżetowym 200 000 zł w inwestycjach na wóz strażacki. Dwa razy w tym roku podejmowaliśmy starania, rozmawialiśmy też z komendantem powiatowym PSP. Pierwszy raz, by OSP Kuny otrzymała dofinansowanie do nowego auta, z rocznika 2017. To staranie na razie zostało bez odzewu. Dostały je inne gminy, które deklarowały wkład własny na poziomie 400 000 zł. Drugie staranie podjęliśmy w sprawie OSP Chylin. Niestety, tez się okazało, że dostały inne gminy z Wielkopolski. Po prostu za mała była tutaj deklaracja z naszej strony. Też chodziło o nowy zupełnie samochód.

Piotr Szewczyński zapowiedział kolejne próby uzyskania dofinansowań. – Jeśli Rada Gminy pozwoli, w przyszłym budżecie powtórzymy ten wkład gminy, może delikatnie go zwiększymy, na te auta do naszych jednostek strażackich. Będziemy robić wszystko z pomocą strażaków, by te auta dostać. Oprócz sesji też ze strażakami współpracujemy. Zależało nam przecież, by Kuny weszły do KSRG. Teraz dobrze by było wymienić auta. Są w niektórych jednostkach wiekowe auta. Chyba Chylin ma pojazd z lat 70-tych. Z 1976 chyba, więc to auto jest prawie tak stare, jak ja. Czas na zmianę.

AW

Kuny: Strażacy potrzebują nowego wozu

Podobne artykuły

Nocny pożar pustostanu w Milinowie. Na akcję...

Nocny pożar pustostanu w Milinowie. Na akcję...

28 paźd.
Podwójne zwycięstwo reprezentacji Wyszyny!...

Podwójne zwycięstwo reprezentacji Wyszyny!...

29 sierp.
Mieszkańcy gminy Władysławów nie nudzą się...

Mieszkańcy gminy Władysławów nie nudzą się nawet w...

2 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama