sobota 18 sierpnia 2018

Bogusława, Bronisława, Ilony

reklama

Dzień Edukacji Narodowej z Profesorem Miodkiem

Dzień Edukacji Narodowej z Profesorem Miodkiem
 

Czy muzyka pomaga w nauce? Dlaczego wulgaryzmy niosą tyle złych emocji? Czy o kimś popularnym wypada powiedzieć, że jest fejmem? Dlaczego nie zaczynamy zdania od „Że”? Czy słowniki internetowe są pomocne? Dlaczego przecinki są tak ważne? Te i wiele innych pytań mieli szansę zadać Uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuliszkowie wybitnemu polskiemu językoznawcy, profesorowi nauk humanistycznych Janowi Miodkowi.

14 października Uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej z Tuliszkowa: Julia Kocimska, Tomasz Sikora, Natalia Grześkiewicz, Marta Szymczak, Julia Wysocka, Martyna Macudzińska i Justyna Kusiak wraz z polonistką Sylwią Zielińską – Sikora w wyjątkowy i niepowtarzalny sposób świętowali Dzień Edukacji Narodowej. W sobotni poranek wyjechali do Wrocławia i wzięli udział w nagraniu programu telewizyjnego „Słownik polsko@polski”. Zanim jednak znaleźli się w oku kamery, spędzili sobotni poranek spacerując po Wrocławskim Rynku, co chwila zatrzymując się przy jednym z krasnali wrocławskich. Radość z każdego napotkanego krasnala była ogromna. Życzliwek, Więziennik Krasnal WrocLovek to tylko niektóre, spośród spotkanych krasnali. Uczniowie zobaczyli również Ratusz Wrocławski z 66- metrową wieża, która jest najokazalszą budowlą w kraju. Kolejnym i najważniejszym etapem wyjazdu był gmach Uniwersytetu Wrocławskiego. Zanim uczestnicy znaleźli się w Bibliotece Uniwersytetu, gdzie nagrywany był program, spotkali się z ekipą Telewizji Polskiej S.A. Oddział we Wrocławiu. Realizatorzy, na czele z reżyserem omówili z uczniami ważne elementy związane z nagraniem i oddali Uczniów w ręce pani charakteryzatorki, która zadbała o przygotowanie uczestników programu. Spotkanie z Profesorem Miodkiem było niezwykłe. Kiedy Profesor witając się , zapytał skąd przyjechali goście , szybko zlokalizował Tuliszków, który leży niedaleko Turku. Wtedy wrócił wspomnieniami do Swojej mamy - Janiny, która uczyła w Turku. Przy okazji przypomniał już kiedyś poruszane w jednym ze swoich programów zagadnienie poprawności zwrotu „jestem z Turku i do Turku wracam’.

reklama

Nagranie pierwszego odcinka rozpoczęło się o godzinie 12.30, drugiego natomiast o 14.00. Bardzo serdecznie przywitała naszych Uczniów prowadząca program dr Justyna Janus – Konarska. Przed każdym z odcinków dodała uczniom otuchy i odwagi. Na zakończenie nagrania Prowadząca wręczyła każdemu nagrodę książkową „ Słownik polsko@polski z Miodkiem”, każdy egzemplarz został opatrzony imienną dedykacją od Profesora Miodka. Rozmowy z Profesorem trwały jeszcze po nagraniu programów. Z niezwykłym zaangażowaniem i serdecznością wyjaśniał zawiłości językowe czy etymologię słow, między innymi nazwę Tuliszków. Uczniowie wzięli udział w nagraniu dwóch odcinków, których emisja jest zaplanowana na 11 i 18 listopada 2017 roku o godzinie 17.00 w TVP Polonia.

Pełni niezapomnianych wrażeń ze spotkania z Profesorem Miodkiem i debiutu telewizyjnego uczniowie wraz z polonistką ruszyli w dalszą podróż. Tym razem miejscem docelowym było Wrocławskie ZOO, najstarszy polski ogród zoologiczny. Największe wrażenie wywarło na Uczniach Afrykarium,w którym mogli poczuć klimat afrykańskiej dżungli, zobaczyć około 250 gatunków ryb, między innymi mieszkańców Kanału Mozambickiego, podziwiać hipopotamy czy pingwiny.

Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy cali i zdrowi do Tuliszkowa, gdzie czekali już na swoje pociechy stęsknieni rodzice.

reklama

Inicjatywa wyjazdu na Uniwersytet Wrocławski i udział w programie to realizacja zajęć rozwijających zainteresowania z języka polskiego, które w tuliszkowskiej szkole prowadzi Sylwia Zielińska-Sikora. Niewątpliwie spotkanie z Profesorem Miodkiem było najlepszą lekcją, a przy tym bardzo miłą i niezapomnianą.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Dzień Edukacji Narodowej w Specjalnym Ośrodku...

Dzień Edukacji Narodowej w Specjalnym Ośrodku...

17-10-2017
Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej 2017

Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej 2017

16-10-2017
Dzień Edukacji Narodowej i Ślubowanie klas 1 SP...

Dzień Edukacji Narodowej i Ślubowanie klas 1 SP w...

16-10-2017
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama