sobota 01 października 2022

Heloizy, Igora, Remigiusza

13°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Malanów: Jak zmienić park? Fontanna, monitoring i siłownia to tylko część pomysłów

Malanów: Jak zmienić park? Fontanna, monitoring i siłownia to tylko część pomysłów
 

Nie podoba ci się nasz park? Chcesz to zmienić? Takie pytania mieszkańcom gminy postawiła młodzież z Malanowa. Swoje propozycje można było prezentować w dniu 15 października podczas debaty, zorganizowanej w świetlicy wiejskiej. Spotkanie uświetniły pokazy pierwszej pomocy i występy lokalnych artystów.

Po powitaniu wszystkich gości wydarzenia młodzież wyjaśniła, na czym polegają ich działania, mające na celu odnowienie parku w Malanowie. Kilka miesięcy temu grupa gimnazjalistów przyłączyła się do projektu Towarzystwa Samorządowego, finansowanego ze środków programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”. Jego celem jest zwiększenie uczestnictwa nastolatków w lokalnym życiu publicznym oraz tworzenie warunków do współpracy z samorządem. Latem tego roku młodzi mieszkańcy Malanowa i okolic wzięli udział w warsztatach oraz obozie coachingowym. We wrześniu przyszedł czas na kolejne warsztaty.

reklama

Skąd pomysł młodzieży, by zainteresować społeczność Malanowa losami parku, stanem jego przestrzeni? Nastolatkowie, którzy zjawili się w sali świetlicy wiejskiej w Malanowie wyjaśniali, że miejscowość nie składa się tylko ze szkół, zakładów pracy, budynku urzędu gminy. Malanów to także miejsca rekreacji i wypoczynku. Takim właśnie miejscem spacerów i spotkań jest – a może raczej powinien być – park. Zdaniem uczestników projektu park mógłby wyglądać zdecydowanie lepiej, stad też pomysł na doprowadzenie do szerszej debaty.

Wybraliście temat parku. Temat, który pojawia się od dawna. Wszyscy zastanawiają się, co zrobić, by stał się miejscem bardziej przyjaznym. Umiejscowiony jest pewnie niezbyt dobrze, jeśli chodzi o jego ochronę. Co się w nim zdążyło wydarzyć, nie musimy tłumaczyć, każdy doskonale wie. Cieszy mnie, że interesuje was jakość przestrzeni tego miejsca. Jeżeli na początku nie znajdzie się odpowiedzi na pytanie, co chcemy zrobić, a następnie jak chcemy to zrobić, to nie ma szansy na to, by coś się wydarzyło. Z niecierpliwością oczekuję pomysłów, które się pojawią. Ze swej strony obiecuję pomoc. Jeżeli będzie to tylko możliwe w jakikolwiek sposób, to będę starał się wam pomagać. Nie tylko ja, ale też wszyscy moi współpracownicy – mówił wójt Sławomir Prentczyński.

Malanowianie mogli prezentować swoje pomysły w różnoraki sposób. Osoby posiadające talent plastyczny zasiadały nad kartką papieru, chwytały za kredki czy ołówek i w formie graficznej pokazywały, jak powinien prezentować się wspomniany fragment miejscowości. Mieszkańcy, którzy niekoniecznie posiadają uzdolnienia graficzne, mogli po prostu zapisać swoje pomysły.

Zainteresowani pracowali w pocie czoła, a czas wszystkim zgromadzonym umiliły występy uzdolnionych wokalistów i instrumentalistów. Były też inne atrakcje. Ważnym punktem wydarzenia był pokaz, przygotowany przez strażaków OSP Malanów. Druhowie na placu przy świetlicy zaprezentowali, na czym polega udzielanie pomocy osobie poszkodowanej w wypadku samochodowym. Nie zabrakło też pokazu resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

reklama

Jakich zmian w parku oczekują mieszkańcy, którzy przybyli na debatę? Jednym z pomysłów jest stworzenie tam fontanny, najlepiej podświetlanej. Malanowianie liczą na to, że w tym zakątku pełnym zieleni znajdzie się również miejsce na plac zabaw, siłownię zewnętrzną. Kolejny postulat to zbudowanie infrastruktury, z której będą mogli korzystać fani jazdy na rolkach i deskorolkach. Ponadto ścieżki w parku mogłyby zostać zmienione w tzw. ścieżki edukacyjne, przy których pojawią się informacje dotyczące gatunków drzew, żyjących tu ptaków. Mieszkańcy chcieliby też, by zadbano o oświetlenie parku, być może o jego ogrodzenie. Nie zapomniano też o tym, że nie zawsze osoby odwiedzając park mają dobre zamiary. Wszakże w każdej społeczności może znaleźć się jakiś wandal, który woli zajmować się niszczeniem, niż podziwianiem przyrody. Z tego powodu w parku przydałby się monitoring, przynajmniej w wybranych punktach.

Debata za nami, ale przed nastolatkami wiele wyzwań, m.in. wyjazd na konferencję do Baranowa, gdzie opowiedzą o swoim projekcie. Informacje o działaniach młodych mieszkańców gminy Malanów znajdą się także w publikacji „Puls Wsi”, w której opisane zostaną interesujące inicjatywy z terenu Polski. Warto wspomnieć, że w Malanowie trwają też przymiarki do stworzenia Młodzieżowej Rady Gminy.

 

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22

Podobne artykuły

#SadziMy! 1200 darmowych sadzonek czeka na...

#SadziMy! 1200 darmowych sadzonek czeka na nowych...

29 wrz.
Czyste powietrze czy brudne sumienia?

Czyste powietrze czy brudne sumienia?

7 wrz.
Zielonym na Tura. Stop betonozie w Turku!!!

Zielonym na Tura. Stop betonozie w Turku!!!

28 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama