środa 30 września 2020

Geraldy, Honoriusza, Wery

reklama

Wymiany kulturowe ZSR - najlepszy sposób na naukę języka obcego!

Wymiany kulturowe ZSR - najlepszy sposób na naukę języka obcego!
 

Sposobów na naukę języka obcego jest wiele, ale zdecydowanie to wykorzystywanie go w praktyce i konieczność porozumienia się w zaistniałej sytuacji jest kluczem do sukcesu. Podczas tegorocznej wymiany kulturowej w Gdańsku uczniowie ZSR w Kaczkach Średnich mieli okazję podszlifować swoje umiejętności językowe.

26 listopada młodzież z Kaczek Średnich wyruszyła na spotkanie ze swoimi kolegami ze szkoły partnerskiej Ferdinand-Braun-Schule z Fuldy. Podczas pięciu dni pobytu uczniowie w grupach polsko-niemieckich rozwiązywali zadania, które miały formę zabaw integracyjnych. Polegały one na pogłębianiu znajomości kultury i historii polsko-niemieckiej. Podczas tzw. „gier miejskich” obie grupy miały okazję zwiedzić Gdańsk i muzea, które się w nim znajdują. Każdego ranka zaś zabawa rozpoczynała się animacjami językowymi.

Idea projektu skupiała się na upadku komunizmu w Polsce oraz ruchu - "Solidarność", który doprowadził do wielu przemian w Europie Środkowo - Wschodniej. Uświadomiło to naszym niemieckim kolegom, jaki wpływ na wyzwolenie ich kraju miały działania „Solidarności” w Polsce. Podsumowaniem wymiany kulturowej było zwiedzanie Europejskiego Centrum "Solidarności".

reklama

Jednym z najmilej wspominanych punktów wymiany jest wieczór polsko-niemiecki. To właśnie we wtorkowy wieczór wszystkie bariery językowe i kulturowe zostały przełamane. Grupy z obu krajów przedstawiły prezentacje związane z ich krajem, regionem, tradycjami, a także szkołami. Niemiecka młodzież świetnie bawiła i integrowała się z uczniami naszej szkoły. Wspólnym zabawom i tańcom nie było końca, nie zabrakło także tradycyjnego poloneza. Uczniowie naszej szkoły przybliżyli swoim rówieśnikom zwyczaj tradycji na imprezach rodzinnych, a także sposób obchodzenia świąt Bożego Narodzenia. Zagraniczni koledzy spróbowali polskich potraw i zmagali się z łamańcami językowymi. Obie grupy przygotowały małe upominki, które z pewnością będą wywoływać w każdym niesamowite emocje i wspomnienia.

Podczas wymiany nie zabrakło również czasu wolnego, wspólnych gier w kręgle czy bilarda, wycieczek i spacerów.

Spotkanie zakończyło się w piątek 1 grudnia. Z wielkim żalem i nadzieją na powrót, uczestnicy wymiany opuszczali Gdańsk.

reklama

Realizacja projektu nie byłaby możliwa gdyby nie zaangażowanie nauczycieli i dyrekcji ZSR CKP w Kaczkach Średnich oraz koordynatorów z Domu Pojednania i Spotkań im. Św. M. Kolbe w Gdańsku, gdzie cała wymiana miała miejsce . Projekt został współfinansowany przez Deutsch-Polnisches-Jugendwerk / Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Dostawca marki Kubota potwierdza współpracę z...

Dostawca marki Kubota potwierdza współpracę z ZSR...

20 wrz.
Stanowisko Organu Prowadzącego dla ZSR CKP w...

Stanowisko Organu Prowadzącego dla ZSR CKP w...

10 wrz.
Oświadczenie wicedyrektorów ZSR CKP w Kaczkach...

Oświadczenie wicedyrektorów ZSR CKP w Kaczkach...

9 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama