niedziela 19 września 2021

Januarego, Konstancji, Leopolda

8°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Kaczki Średnie: Inwestują miliony w agrotronikę i nowoczesne pracownie

Kaczki Średnie: Inwestują miliony w agrotronikę i nowoczesne pracownie
 

Inwestycje w nowoczesne maszyny i inne urządzenia, warte 3 300 000 zł? Tworzenie budynku warsztatowo-dydaktycznego na miarę XXI wieku? Tak, nie ma tu mowy o pomyłce - to wszystko dzieje sie właśnie w ZSR CKP. Już niebawem dzięki tak potężnym pieniądzom w Zespole Szkół Rolniczych działać będą doskonale wyposażone pracownie mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, diagnostyki pojazdów samochodowych, pracownie technik wytwarzania i budownictwa. – Za kilka tygodni, w ZSR CKP, w publicznej jednostce, powstanie pierwsze tego typu centrum edukacyjne precyzyjnego rolnictwa. Takiego rozwiązania w naszym kraju na chwilę obecną nie ma. Uczymy się od najlepszych i dzielimy doświadczeniem – mówił o realizowanym projekcie dyrektor Krzysztof Świerk.  Mam nadzieję, że te pieniądze spowodują, że tak, jakbyśmy wszyscy sobie życzyli, poziom i wyniki uczniów tej szkoły będą zbliżały się chociażby do wyników uzyskiwanych w najlepszej naszej szkole, czyli w I LO – stwierdził obecny na sesji poseł Ryszard Bartosik, absolwent ZSR CKP. 

Wiele działań zostało już zrealizowanych, ot chociażby w przypadku pracowni mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Jeszcze w starym roku 2017 pracownia została wyposażona w ciągnik rolniczy wraz z systemem precyzyjnego rolnictwa, w rozsiewacz nawozu i wiele innych urządzeń, które służą uczniom. Nastolatkowie będą mieli do dyspozycji m.in. samozaładowczą owijarkę bel, siewnik punktowy, agregat uprawowy. Całkowita wartość inwestycji to 834 309 zł. To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o udogodnienia dla przyszłych mechanizatorów rolnictwa. 105 165 zł to koszt zakupu stanowisk dydaktycznych, dzięki którym uczniowie będą mogli kształcić się korzystając z symulatorów terminala ciągnika, symulatora traktora i rozsiewacza, komputera diagnostycznego.

reklama

Z dobrodziejstw pokaźnych inwestycji, realizowanych m.in. w ramach projektu „Nowoczesne technologie w kształceniu zawodowym elementem rozwoju gospodarczego obszaru funkcjonalnego powiatów tureckiego i kolskiego”, czerpać będą pełnymi garściami także uczniowie innych kierunków nauczania. Aż 574 000 zł wydane zostanie na przygotowanie nowoczesnej pracowni diagnostyki pojazdów samochodowych, w które znajdzie się miejsce dla linii diagnostycznej, testera diagnostycznego z oprogramowaniem itp. W Kaczkach Średnich pojawi się także nowy samochód osobowy, który stanie się autem nauki jazdy.

Na tym nie koniec, gdyż 490 000 zł kosztować będzie stworzenie pracowni budownictwa, poprzez zakup koparko-ładowarki, a także innych maszyn: zagęszczarki, agregatu tynkarskiego, przecinarki do nawierzchni itd. Ponadto 159 450 zł wydatkowane zostanie na przygotowanie pracowni technik wytwarzania, gdzie nastolatkowie będą doskonalić swe umiejętności z zakresu obróbki skrawaniem, spawalnictwa.

Uczestniczący w sesji Rady Powiatu Tureckiego dyrektor Wydziału Rozwoju i Edukacji – Jacek Suszek wyjaśniał, że celem tychże działań jest poprawa stanu infrastruktury kształcenia zawodowego, szczególnie w zakresie nowoczesnych technologii. – Chcemy, aby absolwent szkoły bez najmniejszych problemów, bez dodatkowych kursów kwalifikacyjnych, mógł swobodnie pracować. Nasze działania to zarazem tworzenie nowoczesnej bazy dydaktycznej dla zabezpieczenia personelu technicznego przemysłu. Jest to odpowiedź na realne zapotrzebowanie ze strony lokalnych pracodawców. My dokonaliśmy analizy i sprawdziliśmy, czego oczekują pracodawcy, a czego uczniowie, w jakich kierunkach chcieliby się kształcić. Poprzez możliwość nauki na nowoczesnych urządzeniach, które są wykorzystywane w przemyśle i produkcji, uczeń zostanie przeszkolony i łatwiej będzie mu znaleźć zatrudnienie w przemyśle.

reklama

O tym, że w ZSR CKP warto wierzyć i warto inwestować, mówił podczas ostatniej sesji Rady Powiatu dyrektor tejże placówki, która niebawem świętować będzie swoje 60-lecie. Krzysztof Świerk wyjaśniał radnym, że uczniowie z Kaczek Średnich potrafią odnaleźć się podczas wyjazdów zagranicznych i czerpać z międzynarodowej wymiany doświadczeń, zajmować czołowe miejsca w rozmaitych konkursach, a jak przyjdzie taka potrzeba, to nawet nienajmłodszy traktor przebudują tak, że stanie się technologiczną perełką. Prezentacja dyrektora Świerka zrobiła wrażenie na włącza się społeczność tejże szkoły.

Starosta Mariusz Seńko wyjaśnił radnym, że nic tak skutecznie nie działa na uczniów, jeśli chodzi o mobilizację do nauki, jak nowoczesne wyposażenie. – Wszystkiego można dotknąć, zapoznać się z technologią. Nic tego nie zastąpi. Kierunek działań, który przyjęliśmy, jest właściwy. Zawsze mówiłem, że jest przyszłość dla tej szkoły. Nasze przewidywania się sprawdzają, wpisujemy się w trendy panujące w branży – mówił starosta. Zarówno Mariusz Seńko, jak i Krzysztof Świerk przekonywali, że warto podejmować trud i rozwijać ZSR CKP, by kontynuować dzieło pierwszego dyrektora placówki, Stanisława Żuchowicza.

Niektórzy radni nie byliby sobą, gdy w jakiś barwny sposób nie skomentowali wystąpień Krzysztofa Świerka i Jacka Suszka. Ot chociażby Marian Mirosław Marczewski stwierdził, że cieszą go i wręcz pozytywnie zaskakują tak imponujące działania w Kaczkach Średnich, gdyż – jego zdaniem – wcześniej szkoła kojarzona była głównie z katolickimi akcjami, „wizytami ludzi z IPN i praniem mózgów”. – Teraz dzieją się tam rzeczy bardzo fajne. Jest tam przecież nawet taki bieg terenowy „Pogoń Kaczora”. Proszę to kontynuować. Nawet jestem w stanie dla zwycięzców ufundować nagrodę – stwierdził Marczewski. Dariusz Młynarczyk prosił natomiast, by pamiętać, że pojawienie się kwoty kilkunastu milionów złotych na rozmaite inwestycje w edukację, było możliwe dzięki decyzjom władz wojewódzkich, a w Zarządzie Województwa jest wielu członków PO.

Ciekawą sugestię miał też dla dyrektora Świerka radny Wojciech Rusek. – Pani dyrektorze, widać że jest pan nowoczesnym managerem. Myślę, że nadszedł czas, by pomyśleć o jakimś profilu leśnym. Jest to bardzo ważne. Starosta zleca chociażby nadzór nad 9 000 ha lasów niepaństwowych. My jako Lasy Państwowe gospodarujemy na ponad 14 000 ha, gdzie brakuje rąk do pracy. Potrzeba wykwalifikowanej kadry, usprzętowienia, maszyn. Zachęcałbym do spotkania z panem nadleśniczym, który ma bardzo ciekawe pomysły. Może uda się coś zrobić w tym kierunku.

O tym, że wracają dobre czasy dla Kaczek Średnich, przekonany jest Tadeusz Gebler. Przewodniczący Rady Powiatu wspominał lata, kiedy to placówka była wspierana np. przez Ministerstwo Rolnictwa. – Pamiętam te czasy, gdy szkoła się rozwijała i były z Ministerstwa Rolnictwa przekazywane środki finansowe na zakup ciągnika, maszyn, innego wyposażenia do gospodarstwa. Dzisiaj widzę, że to się zaczyna znów krystalizować, iść w tym kierunku dobrym. Tymi działaniami będziemy przyciągali tam młodych ludzi i to nie tylko z naszego powiatu.

Uczestniczący w sesji radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie powiatu na rok 2018, zapewniając m.in. środki na przebudowę budynku warsztatowo-dydaktycznego ZSR CKP i jego termomodernizację (ostateczna wartość planu – 1,650,000 zł). – Przy sprzyjającej atmosferze, bez względu na to, kto z której strony stołu siedzi, jesteśmy w stanie zrobić w powiecie tureckim i regionie wiele dobrych rzeczy. Leśnictwo także bierzemy pod uwagę – mówił, dziękując zarazem samorządowcom, Krzysztof Świerk.

AW

Podobne artykuły

ZSR CKP. Wielkopolska Sieć Młodych Rolników -...

ZSR CKP. Wielkopolska Sieć Młodych Rolników -...

13 wrz.
Dzieci i młodzież w Turku i powiecie rozpoczęła...

Dzieci i młodzież w Turku i powiecie rozpoczęła nowy...

1 wrz.
443 zdało, 148 nie zdało. Maturzyści poznali...

443 zdało, 148 nie zdało. Maturzyści poznali wyniki...

6 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama