piątek 30 września 2022

Geraldy, Honoriusza, Wery

7°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Przykona: Dyskutowali o bezpieczeństwie i surowości policjantów

Przykona: Dyskutowali o bezpieczeństwie i surowości policjantów
 

Dlaczego w wielu miejscowościach gminy Przykona jest bardzo bezpiecznie, ale przy zbiorniku wodnym bywa z tym różnie? Co można zrobić, by owo bezpieczeństwo jeszcze zwiększyć? O tym dyskutowano podczas ostatniej sesji Rady Gminy Przykona, w trakcie której zaprezentowano sprawozdanie o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego za rok 2017 r.

Wspomniane sprawozdanie przedstawił komendant powiatowy Policji w Turku, mł. insp. Michał Grzelak. Uczestnicy obrad dowiedzieli się, że w ciągu 2017 roku w powiecie wszczęto nieco ponad 900 postępowań, z czego 47 związanych było z gminą Przykona. W niektórych wsiach nie doszło do żadnego przestępstwa, ale tak spokojnie nie był np. w samej Przykonie, Psarach, Rogowie itp. Jak łatwo się domyślić, sporo zdarzeń generował zbiornik wodny, nad którym w sezonie wiosenno-letnim wypoczywa wielu ludzi. Wiąże się to także ze spożywaniem alkoholu, czasem z posiadaniem nielegalnych używek, z konfliktami i utarczkami. Ogółem w ciągu roku odnotowano w gminie m.in. cztery kradzieże z włamaniem, jedną kradzież pojazdu. Jedna osoba poniosła śmierć w wypadku drogowym.

reklama

Generalnie można przyjąć, że gmina Przykona jest gminą bezpieczną i ilość zdarzeń wymagających interwencji mundurowych nie była duża. Komendant powiatowy Policji w Turku wskazywał, że cieszy się z tego, że nie wzrasta ilość wypadków, że zmalała ilość kradzieży wspomnianych kradzieży z włamaniem. Ponadto mł. insp. Michał Grzelak dziękował władzom gminy Przykona za to, że walczyły one o powstanie ronda w Przykonie i innych udogodnień na przebiegającej przez gminę drodze krajowej nr 72, a także o wycinkę drzew rosnących blisko jezdni. Komendant wyjaśniał, że warto dbać o bezpieczeństwo, bo bezpieczna gmina to miejsce, w którym chcą inwestować przedsiębiorcy, osiedlać się ludzie, wypoczywać turyści.

Uczestniczący w sesji radni i sołtysi podzielili się z gościem obrad rozmaitymi spostrzeżeniami. Samorządowcy zwracali m.in. uwagę na zbyt słabe ich zdaniem oznakowanie i oświetlenie wysepek na K72, prosili o wspieranie inicjatyw budowy ścieżek pieszo-rowerowych oraz o to, by stróże prawa jeszcze baczniej śledzili poczynania krążących po okolicy osób o ciemnej karnacji, zajmujących się podejrzaną sprzedażą sprzętu AGD. Pojawiło się też pytanie dotyczące tego, jak reagować, gdy podejrzewamy, że z dzieckiem kontaktuje się drogą internetową dorosła osoba, być może o skłonnościach pedofilskich.

Podczas sesji pojawiły się też narzekania samorządowców. Niektórzy uważają bowiem, że policjanci przesadzają i zbyt często reagują z powodu przepalonej żarówki w danym aucie, szukają powodów, by zatrzymać dowód rejestracyjny. Z taką interpretacją nie mógł zgodzić się komendant powiatowy Policji w Turku, który wyjaśniał, że pojazd nie może powodować zagrożenia. Tymczasem - dla niektórych banalny - brak sprawnego światła takie zagrożenie sprawia. Zdaniem mł. insp. Michała Grzelaka, taka przepalona żarówka może w efekcie stać się przyczyną kolizji, potrącenia pieszego.

W trakcie dyskusji pojawiły się – być może sformułowane pół żartem – sugestie, by policjanci nie byli tak surowi, gdyż gmina Przykona chętnie współpracuje z policjantami, np. dając dofinansowanie do zakupu radiowozu. Komendant powiatowy Policji w Turku poprosił osoby, które zaprezentowały takie sugestie, by w takim razie nigdy nie popierały żadnych dofinansowań dla Policji, gdyż nie może być mowy o innym traktowaniu mieszkańców danej gminy z powodu poszczególnych dotacji. Mł. insp. Michał Grzelak uznał takie pomysły za wysoce niestosowne.

reklama

AW

2
3
4
5

Podobne artykuły

Wideo: Policyjny dron krążył nad Galewem....

Wideo: Policyjny dron krążył nad Galewem....

22 wrz.
Pomachaj kierowcy i popraw swoje...

Pomachaj kierowcy i popraw swoje bezpieczeństwo....

20 wrz.
Punkty karne zostaną z nami przez dwa lata. Od...

Punkty karne zostaną z nami przez dwa lata. Od...

19 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama