czwartek 24 września 2020

Dory, Gerarda, Maryny

reklama

Nagroda "Chroniąc Pamięć" dla dobrskich nauczycieli

Nagroda
 

W niedzielę, 24 czerwca w krakowskim Muzeum Galicja wręczono odznaczenia „Chroniąc pamięć" nadawane Polakom zaangażowanym w zachowanie dziedzictwa polskich Żydów i dialog polsko-żydowski. W tym roku dyplomy odebrało 12 osób i jedna organizacja. Wśród nagrodzonych byli nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej: Marek Milczarek (Dyrektor Zespołu) oraz Paweł Janicki (katecheta).

Tegoroczna uroczystość odbyła się po raz 21. Od 1998 r. to zaszczytne wyróżnienie otrzymało ponad 200 osób, które z własnej inicjatywy wykonują pracę dla ratowania kultury w Polce i przekazują ich historię. Inicjatorem przyznawania Nagrody jest   amerykański prawnik Michael H. Traison. Uczestnicząc w ceremonii powiedział: Niemcy zniszczyli tu żydowski świat, on może być zniszczony jeszcze raz, jeśli pozwolimy, żeby zniszczona została pamięć o tym świecie. Podtrzymując pamięć, troszczymy się o niego.

reklama

Dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja Jakub Nowakowski dodał, że jest Nagroda przyznawana jest niezwykłym ludziom: Tym, którzy w swoich miejscowościach są strażnikami pamięci. Bez wsparcia i działając czasem w izolacji sprawiacie Państwo, że pamięć o żydowskich sąsiadach i o żydowskich społecznościach nie zginęła. Za to jesteśmy wdzięczni. Dobrska Szkoła od lat znana jest z szerokich działań na rzecz dialogu polsko-żydowskiego.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

W dobrskim stawie zatruło się około pół tony...

W dobrskim stawie zatruło się około pół tony ryb....

11 wrz.
Wypadek na zaporze: Jechał na jednym kole z...

Wypadek na zaporze: Jechał na jednym kole z...

7 wrz.
Wideo: Motocyklista, pieszy i dziecko w...

Wideo: Motocyklista, pieszy i dziecko w szpitalu po...

6 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama