piątek 25 czerwca 2021

Łucji, Witolda, Wilhelma

19°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Tuliszków: Warto być osobnym okręgiem? Pomysł podzielił Radę Miejską

Tuliszków: Warto być osobnym okręgiem? Pomysł podzielił Radę Miejską
 

Samorządowcy z terenu naszego powiatu, podczas poszczególnych sesji rad gmin, dopełniają formalności i zajmują się opiniowaniem propozycji wprowadzenia zmiany w podziale okręgów wyborczych do Rady Powiatu. Propozycja ta dotyczy uczynienia gminy Tuliszków (wg danych statystycznych - 10.678 mieszkańców ogółem) nowym, samodzielnym okręgiem, niepołączonym z gminą Turek i Władysławowem. Rada Miejska w Tuliszkowie poparła ten pomysł niejednogłośnie podczas XLIV sesji – 7 osób było na „tak”, ale aż 6 było „przeciw”.

Gwoli wyjaśnienia – dotychczas mieszkańcy powiatu wybierali radnych powiatowych w 4 okręgach. Okręg nr 1 to miasto Turek, w którym wybieranych było aż 7 z 21 radnych powiatowych. Okręg nr 2 składał się do tej pory – i póki co nadal składa – z gminy Tuliszków, gminy Władysławów i gminy wiejskiej Turek. W tym przypadku mieszkańcy mogli wybrać łącznie także 7 radnych powiatowych. Okręg nr 3 to teren gmin Brudzew, Przykona i Dobra i wybiera się w nim 4 radnych powiatowych. Ostatni okręg nr 4 to gminy Malanów oraz Kawęczyn, skąd do Rady Powiatu oddelegowanych jest w drodze wyborów 3 radnych.

reklama

O tym, dlaczego gmina Tuliszków ma szansę wybierać radnych powiatowych w swoim gronie, mówił przewodniczący Rady Miejskiej – Tomasz Maćkowski. – Liczba mieszkańców powiatu tureckiego na koniec IV kwartału wynosiła 83.822, co oznacza, że przy liczbie mandatów przypadających dla powiatów, wynoszącej 21, norma przedstawicielska to 3.991,52. Oznacza to, że gmina i miasto Tuliszków, przy normie przedstawicielskiej 2,67 może być samodzielnym okręgiem wyborczym, w którym wybieranych będzie 3 radnych powiatowych z obszaru gminy Tuliszków – informował przewodniczący, posiłkując się uzasadnieniem projektu uchwały.

Pomysł został omówiony podczas przedsesyjnych prac w komisjach, a w trakcie obrad projekt ów nie wywołał dyskusji. Podczas sesyjnego głosowania radni opinię pozytywną przy 7 głosach „za”.

Obecnie w Radzie Powiatu znajduje się 4 radnych z terenu gminy Tuliszków. Są to: Bohdan Radecki (754 głosy podczas wyborów w 2014 r.), Aneta Seńko (555 głosów), Eugenia Paterkiewicz (296 głosów) i Katarzyna Szczap (236 głosów).

AW

Podobne artykuły

Burmistrz Gebler z wotum zaufania i...

Burmistrz Gebler z wotum zaufania i absolutorium za...

z wczoraj
Krótka sesja Rady Gminy Malanów

Krótka sesja Rady Gminy Malanów

9 czerw.
Radni

Radni "PIS i Niezrzeszeni" chcą sesji w sprawie...

5 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama