środa 12 grudnia 2018

Ady, Aleksandra, Dagmary

reklama

Folkowe granie w Malanowie

Folkowe granie w Malanowie
 

Tradycją w naszym powiecie stało się, że w październikowe popołudnie Malanów staje się stolicą powiatowego folkloru. Dzieje się to za sprawą „Festiwalu folkloru i twórczości artystycznej powiatu tureckiego” organizowanego przez Stowarzyszenie Nadzieja i Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Malanowie. Siódma edycja tego wydarzenia miała miejsce 18 października w restauracji Hacjenda.

Krystyna Sobczak – prezes Stowarzyszenia Nadzieja i Małgorzata Przygońska – dyrektor CKiBP w Malanowie, witając zaproszonych gości mówiły o tym, że te coroczne spotkania w Malanowie są świadectwem rodzimej kultury, szacunku dla niej, ale również wspaniała okazją, aby wywołać w młodym pokoleniu chęć utożsamiania się z naszą mała ojczyzną. Podkreśliły, że w muzyce ludowej tkwi niezwykła siła – siła tradycji. Mając oparcie w tym, co nasze, rodzime, tutejsze, nigdy nie będziemy zagubieni, zawsze będziemy czuć ich wartość a także czuć przynależność do jakiegoś miejsca, kultury, folkloru.

reklama

Sławomir Prentczyński – wójt Gminy Malanów, gość festiwalu, podziękował inicjatorkom tego spotkania za trud i włożoną pracę w przygotowanie spotkania miłośników folkloru. Szczególnie gorąco podziękował jego uczestnikom za to, że kochają to, co robią i dzielą się tym z innymi ludźmi. Porównał człowieka do drzewa, który patrzy w przyszłość, ale ma silne korzenie. Tymi korzeniami jest spuścizna kulturowa po naszych dziadkach, pradziadkach , która raz zaprzepaszczona i zapomniana już nie wraca. Przewodniczący Rady Gminy – Andrzej Toms dodał, że ważnym jest aby nie tylko patrzeć w przyszłość, ale również obejrzeć się za siebie, pamiętać o tym co było i kultywować tradycję, którą przekazali nam nasi przodkowie.

Na dowód tego, że krzewienie kultury ludowej ma widoczne efekty, na dobry początek wystąpiły Kokardki, zespół dziecięcy, działający przy Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Malanowie, prowadzony przez Martę Tomczyk – Groblica.

Dorosłą część festiwalu rozpoczął zespół Serenada działający przy Centrum Kultury w Dobrej, którego kierownikiem jest Małgorzata Wacławek. Kolejnym zaproszonym zespołem był zespół Alebabki, również z Dobrej pod opieką Haliny Rutki. Po Dobrzanach przyszedł czas na przedstawicieli Przykony z zespołem Zgoda i opiekunką Haliną Durkiewicz zespół działa przy CKiBP w Przykonie. Miłą niespodzianką dla miłośników folkloru okazał się zespół Kawęczyniacy i jego debiut na przeglądzie w Malanowie. Zespołem opiekuje się Wiesława Wysocka. Gminę Malanów zaprezentowały panie i panowie z zespołu Jarzębinki działającym przy CKiBP w Malanowie. Kierownikiem zespołu jest Anna Kłodawska. MDK w Turku reprezentował zespół Turkowianki. Wisienką na torcie folkowego grania był występ rodzimego zespołu Tradycja działającego przy CKiBP w Malanowie, pod czujnym okiem Jadwigi Włodarczyk, a także kapeli To my, którego kierownikiem artystycznym jest Kazimierz Rasiński.

reklama

Po swojskim graniu, przyszedł czas na swojskie jadło. Organizatorzy zabrali gości w kulinarną podróż po tradycyjnych polskich smakach. Po posiłku zarówno artyści jak i licznie zgromadzona publiczność ruszyła na parkiet. Muzykę z repertuaru starszej młodzieży serwował Rafał Białas.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować Starostwu Powiatowemu w Turku i Gminie Malanów za współfinansowanie imprezy, Oldze Kowalskiej i Karolinie Gorgolewskiej za konferansjerkę i wprowadzanie w świat tradycji między występami, a także licznie przybyłym gościom.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Malanów: Kolejny plener malarski przed nami

Malanów: Kolejny plener malarski przed nami

7 sierp.
IX Plener Malarski

IX Plener Malarski "Malowniczy Malanów"

XII Plener Malarski

XII Plener Malarski "Malowniczy Malanów"

komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama