czwartek 29 września 2022

Michaliny, Michała, Rafała

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Folkowe granie w Malanowie

Folkowe granie w Malanowie
 

Tradycją w naszym powiecie stało się, że w październikowe popołudnie Malanów staje się stolicą powiatowego folkloru. Dzieje się to za sprawą „Festiwalu folkloru i twórczości artystycznej powiatu tureckiego” organizowanego przez Stowarzyszenie Nadzieja i Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Malanowie. Siódma edycja tego wydarzenia miała miejsce 18 października w restauracji Hacjenda.

Krystyna Sobczak – prezes Stowarzyszenia Nadzieja i Małgorzata Przygońska – dyrektor CKiBP w Malanowie, witając zaproszonych gości mówiły o tym, że te coroczne spotkania w Malanowie są świadectwem rodzimej kultury, szacunku dla niej, ale również wspaniała okazją, aby wywołać w młodym pokoleniu chęć utożsamiania się z naszą mała ojczyzną. Podkreśliły, że w muzyce ludowej tkwi niezwykła siła – siła tradycji. Mając oparcie w tym, co nasze, rodzime, tutejsze, nigdy nie będziemy zagubieni, zawsze będziemy czuć ich wartość a także czuć przynależność do jakiegoś miejsca, kultury, folkloru.

reklama

Sławomir Prentczyński – wójt Gminy Malanów, gość festiwalu, podziękował inicjatorkom tego spotkania za trud i włożoną pracę w przygotowanie spotkania miłośników folkloru. Szczególnie gorąco podziękował jego uczestnikom za to, że kochają to, co robią i dzielą się tym z innymi ludźmi. Porównał człowieka do drzewa, który patrzy w przyszłość, ale ma silne korzenie. Tymi korzeniami jest spuścizna kulturowa po naszych dziadkach, pradziadkach , która raz zaprzepaszczona i zapomniana już nie wraca. Przewodniczący Rady Gminy – Andrzej Toms dodał, że ważnym jest aby nie tylko patrzeć w przyszłość, ale również obejrzeć się za siebie, pamiętać o tym co było i kultywować tradycję, którą przekazali nam nasi przodkowie.

Na dowód tego, że krzewienie kultury ludowej ma widoczne efekty, na dobry początek wystąpiły Kokardki, zespół dziecięcy, działający przy Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Malanowie, prowadzony przez Martę Tomczyk – Groblica.

Dorosłą część festiwalu rozpoczął zespół Serenada działający przy Centrum Kultury w Dobrej, którego kierownikiem jest Małgorzata Wacławek. Kolejnym zaproszonym zespołem był zespół Alebabki, również z Dobrej pod opieką Haliny Rutki. Po Dobrzanach przyszedł czas na przedstawicieli Przykony z zespołem Zgoda i opiekunką Haliną Durkiewicz zespół działa przy CKiBP w Przykonie. Miłą niespodzianką dla miłośników folkloru okazał się zespół Kawęczyniacy i jego debiut na przeglądzie w Malanowie. Zespołem opiekuje się Wiesława Wysocka. Gminę Malanów zaprezentowały panie i panowie z zespołu Jarzębinki działającym przy CKiBP w Malanowie. Kierownikiem zespołu jest Anna Kłodawska. MDK w Turku reprezentował zespół Turkowianki. Wisienką na torcie folkowego grania był występ rodzimego zespołu Tradycja działającego przy CKiBP w Malanowie, pod czujnym okiem Jadwigi Włodarczyk, a także kapeli To my, którego kierownikiem artystycznym jest Kazimierz Rasiński.

Po swojskim graniu, przyszedł czas na swojskie jadło. Organizatorzy zabrali gości w kulinarną podróż po tradycyjnych polskich smakach. Po posiłku zarówno artyści jak i licznie zgromadzona publiczność ruszyła na parkiet. Muzykę z repertuaru starszej młodzieży serwował Rafał Białas.

reklama

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować Starostwu Powiatowemu w Turku i Gminie Malanów za współfinansowanie imprezy, Oldze Kowalskiej i Karolinie Gorgolewskiej za konferansjerkę i wprowadzanie w świat tradycji między występami, a także licznie przybyłym gościom.

materiał nadesłany

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Czepce wzbudziły sensację! Malanowska...

Czepce wzbudziły sensację! Malanowska "Tradycja"...

29 czerw.
Malanów. Stowarzyszenie

Malanów. Stowarzyszenie "Nadzieja" z planami na nowy...

16 mrz.
XIII Turniej Tańca Dowolnego i Towarzyskiego w...

XIII Turniej Tańca Dowolnego i Towarzyskiego w...

26-11-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama