czwartek 13 grudnia 2018

Dalidy, Juliusza, Łucji

reklama

Zaśpiewali na ludową nutkę

Zaśpiewali na ludową nutkę
 

O tym jak ważna jest tożsamość narodowa nie trzeba nikogo przekonywać. Przekazywać można ją na wiele sposobów, jednak be wątpienia najlepiej poprzez formy ogólnie akceptowane i pożądane. Należy mieć to na uwadze szczególnie wtedy, gdy o kulturze mówi się do dzieci i w nich próbuje się zaszczepić to właściwe postrzeganie naszej tożsamości.

Z myślą o dzieciach i o ich udziale w życiu społeczeństwa Stowarzyszenie „Koniczynka” i nauczyciele władysławowskiej podstawówki z nim współpracujący postanowili napisać i zrealizować projekt popularyzujący kulturę ludową.

reklama

Projekt „Na ludową nutkę...” rozpoczął się już we wrześniu 2018r., a to wszystko dzięki wsparciu funduszy Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu w kwocie 10. 000 złotych i partnerstwu Szkoły Podstawowej we Władysławowie. W ramach projektu dzieci w wieku 6 - 11 lat mogły uczestniczyć w zajęciach warsztatowych z rzeźby ludowej, rzemiosła artystycznego i muzyki ludowej.

Zanim jednak dzieci wzięły do swych rąk pędzle, drewno i narzędzia musiały dowiedzieć się czym jest sztuka ludowa, a najlepszym ku temu sposobem były odwiedziny w łowickim muzeum. Podczas warsztatów i zwiedzania skansenu oglądali przedmioty codziennego użytku i podziwiali sztukę ludową.

Kolejnym etapem projektu były już zajęcia. Dzieci bawiły się drewnem z którego wyczarowywały zabawki, malowały piękne drewniane anioły, czy tkały pajęczynki. Instruktorzy pan Piotr Staszak i pani Aldona Piwońska z ogromnym zaangażowaniem i troską uczyli dzieci rękodzielnictwa i rzeźby. Podczas zajęć muzycznych uczestnicy projektu śpiewali piosenki z różnych regionów Polski, ale też uczyli się właściwej artykulacji i poznawali gwarę. Instruktorzy: Paweł Siwiński, Paweł Kulczycki i Agnieszka Siwińska starali się dopracować każdy szczegół, tak aby kolejny etap projektu był perfekcyjny.

reklama

Ostatnim, choć najtrudniejszym etapem pracy, było przygotowanie koncertu. Przyjemnie jednak oglądało się te kilkutygodniowe prace, ponieważ dzieci przepięknie i z wielkim zaangażowaniem prezentowały piosenki ludowe. Kolorowe stroje, uśmiechy i możność zaprezentowania się przed najbliższymi sprawiły, że popołudniowy wtorek – 27 listopada w Szkole Podstawowej we Władysławowie można uznać za niezwykle udany.

materiał prasowy nadesłany

Podobne artykuły

Teatr z klasą w Szkole Podstawowej we...

Teatr z klasą w Szkole Podstawowej we Władysławowie

10 grudz.
Sukces Michała Mateli na XIX Paraspartakiadzie...

Sukces Michała Mateli na XIX Paraspartakiadzie w...

6 grudz.

"Koniczynka" z Władysławowa na wycieczce w Toruniu

24 paźd.
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama