niedziela 19 września 2021

Januarego, Konstancji, Leopolda

8°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Gala "Szkoły Dialogu" bez Gali. Wyjazd uczniów z Dobrej odwołany.

Gala
 

We wtorek grupa uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Dobrej miała uczestniczyć w Gali „Szkoły Dialogu”, podczas której otrzymałaby kolejny – już siódmy z rzędu – zaszczytny tytuł. Do stolicy miało jechać 15 uczniów pod opieką pana Marka Milczarka, Barbary Woźniak i Pawła Janickiego. W wyjeździe miał uczestniczyć również Burmistrz miasta Dobra, pan Tadeusz Gebler oraz Dyrektor miejskiego Domu Kultura, Jacek Gajewski. Niestety, ze względu na zagrożenie koronowirusem impreza w ostatniej chwili została odwołana.

Oczywiście nie wpływa to na dalsze działania dobrskiej Szkoły, która od wielu lat robi wiele dla upamiętnienia nie tylko w lokalnej społeczności historii, kultury i tradycji polskich Żydów. Jednym z takich działań jest rozszerzanie informacji o naszym lokalnym getcie w Czachulcu. W dniach 27-28 lutego w sali Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu odbyła się konferencja „Żydzi w Wielkopolsce w XX wieku. Historia i pamięć”. Została ona zorganizowana przez IPN w Poznaniu.

reklama

Przedstawiono w niej najnowsze informacje na temat Holocaustu w wielkopolskich sztetlach – w większości odkryte dzięki lokalnym pasjonatom historii i kultury żydowskiej. Konferencję otworzyli dr hab. Rafał Reczek – Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, pani Alicja Kobus – Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu oraz pan Szymon Pietrzykowski, który był jej pomysłodawcą i organizatorem. Na kilku panelach ogółem głos zabrało 22 prelegentów. Wśród nich byli dr Krzysztof Morta (Uniwersytet Wrocławski), dr Barbara Gańczyk (Kłodawskie Towarzystwo Kulturalne) oraz dr Anna Ziółkowska (Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie). Pośród wielu wypowiedzi dało się usłyszeć również skargi na niektóre władze lokalne, które dopuszczają się szykanowania działaczy – w tym nauczycieli – którzy mają odwagę głosić prawdy niezgodne z ogólnie przyjętą linią rządzącej władzy. Tak mówił chociażby prelegent z Poznania, ze Stowarzyszenia Łazęga Poznańska. Na Konferencji obecni byli również przedstawiciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Dobrej w osobach Dyrektora Szkoły pana Marka Milczarka oraz Pawła Janickiego.

Pan Paweł w drugim dniu spotkania przedstawił swój autorski wykład „Heidemühle czyli młyn na wrzosowisku”, w którym zapoznał słuchaczy z historią naszego powiatowego Getta w Czachulcu Nowym oraz swoimi najnowszymi ustaleniami na jego temat. Jak można było się spodziewać – tematyka gett wiejskich z Kraju Warty znana była nielicznym, ponieważ z obecnych na sali mógł o nich wypowiedzieć się jedynie dr Piotr Rybczyński (Archiwum Państwowe w Poznaniu, Oddział w Koninie), który przedstawił wyniki swoich badań w referacie: Początki Holocaustu. Zagłada żydowskiej ludności powiatu konińskiego w drugiej połowie 1941 r. Dla pozostałych temat był znany epizodycznie. Konferencja ukazała, że również tak małe miejscowości jak Dobra mają ogromny potencjał w propagowaniu historii. Trzeba jedynie wyjść poza podręcznikowe schematy i zaczynać lekcje patriotyzmu od historii lokalnej, bowiem Polska zaczyna się właśnie w małej wsi lub miasteczku.

Na zakończenie konferencji wystąpiła Alona Szostak - urodzona w Petersburgu absolwentka Instytutu Teatralnego w Moskwie, przez wiele lat związana aktorsko z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, od września 2019 r. członkini zespołu aktorskiego Teatru Polskiego w Poznaniu. Koncert nosił tytuł „Z nadzieją przez życie” i był kompilacją piosenek „o życiu” śpiewanych w czterech językach: jidysz, hebrajskim, rosyjskim i polskim. Przy fortepianie akomponiowała Lena Minkacz.

materiał prasowy nadesłany

Gala

Podobne artykuły

Niecodzienne odkrycie we Wrzącej. Prace...

Niecodzienne odkrycie we Wrzącej. Prace ekshumacyjne...

10 lip.
Paweł Janicki - Czerwcowa rocznica

Paweł Janicki - Czerwcowa rocznica

23 czerw.
Uczennica ZS-P w Dobrej Martyna Milczarek w...

Uczennica ZS-P w Dobrej Martyna Milczarek w gronie...

20 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama