sobota 15 sierpnia 2020

Marii, napoleona, Stelii

reklama

Sosna Celestyna z nową tablicą i ogrodzeniem

Sosna Celestyna z nową tablicą i ogrodzeniem - źródło: Gmina Malanów
źródło: Gmina Malanów 

Sosna "Celestyna" - jeden z dwóch pomników przyrody znajdujący się na terenie gminy Malanów "doczekała się" nowego otoczenia w postaci nowego ogrodzenia oraz tablicy.

"W południowo-zachodnim zakątku naszej gminy leży niewielka wieś Celestyny. Wśród malowniczo rozpościerających się licznych pól, łąk i lasów na rozdrożu dróg rośnie z majestatyczną powagą samotne drzewo, starsze już od wszystkich mieszkańców." - przeczytać możemy na lokalnej stronie gminy Malanów.  To właśnie drzewo ma już około 300-400 lat, a w 1978 roku zostało uznane za pomnik przyrody.

reklama

Pomnikowa sosna ma 395 cm obwodu pnia oraz około 16 m wysokości - imię "Celestyna" otrzymała pod koniec 2018 roku na sesji Rady Gminy Malanów. Nazwę tą zaproponowali mieszkańcy Sołectwa Celestyny, którzy bardzo są przywiązani do legendarnego pomnika przyrody.

Kute ogrodzenie ofiarował proboszcz Parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika i św. Mikołaja Biskupa w Malanowie - zamontowali je zaś mieszkańcy Sołectwa Celestyny. Przy sośnie postawiona została tablica zawierająca opis oraz legendę ilustrującą całą historię drzewa. Akcja została zrealizowana w ramach ubiegłorocznego funduszu sołeckiego wsi Celestyny. 

Zachęcamy w przyszłości do odwiedzenia sosny "Celestyny" i zapoznania się z ciekawą legendą związaną z tym pomnikowym drzewem!

reklama

Źródło: Gmina Malanów

Podobne artykuły

Wideo: Pompowali dla Kingi - uzbierali niecałe...

Wideo: Pompowali dla Kingi - uzbierali niecałe 5...

18 lip.
Trzeba walczyć dalej - kontynuacja zbiórki dla...

Trzeba walczyć dalej - kontynuacja zbiórki dla...

16 lip.
Akcja

Akcja "Ambulans - Pandemia", czyli wspólnymi siłami...

21 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama