czwartek 29 października 2020

Narcyza, Serafina, Wioletty

reklama

Bieliki na niebie lasów Nadleśnictwa Turek. Mamy nowego mieszkańca w turkowskich lasach

Bieliki na niebie lasów Nadleśnictwa Turek. Mamy nowego mieszkańca w turkowskich lasach - fot. Nadleśnictwo Turek
fot. Nadleśnictwo Turek 

Mamy nowego herbowego mieszkańca naszych lasów. Jest nim młoda samica bielika, która urodziła się kilka tygodni temu. W sobotę 9 maja br.  pracownicy Nadleśnictwa Turek zaopatrzyli ptaka w unikatowe insygnia - obrączki. Dzięki nim będzie wiadomo jak potoczyły się jej dalsze losy.

Indywidualne znakowanie bielików umożliwia identyfikację ptaków bez potrzeby ich odławiania. Trzeba dodać, że są to ptaki objęte ochroną ścisłą. Ochroną objęte są również miejsca ich gniazdowania.  - Pojechaliśmy do lasu dzisiaj po południu. Gdy byliśmy już na miejscu, tzn. w okolicy gniazda bielików, rodzice naszej dzisiejszej bohaterki latały nad swoim gniazdem, nieco zaniepokojone naszą obecnością. Na miejsce zanieśliśmy cały ekwipunek potrzebny do wspinaczki oraz do zaobrączkowania i zaewidencjonowania młodego bielika - informują pracownicy Nadleśnictwa Turek.

reklama

Naszego, młodego bielika zaobrączkowali przedstawiciele Komitetu Ochrony Orłów pod kierownictwem Prezesa Pana Dariusza Anderwalda. Nadleśnictwo Turek dziękuje za to wsparcie i relacjonuje przebieg sobotniej wizyty w gnieździe na 30-metrowej sośnie.

- Gniazdo bielików znajdowało się na czubku prawie 30-sto metrowej sosny. Para bielików, rodzice dzisiejszej bohaterki, założyli gniazdo na najwyższej i najgrubszej w lesie, 109-letniej sośnie. Pierśnica tego drzewa, czyli średnica na wysokości 1,30 metra od ziemi, to 63 cm - podaje na profilu FB Nadleśnictwa Turek Jerzy Sosiński.

- Trzeba było wejść na drzewo, bez drabiny, zabrać młodego bielika do torby, przetransportować go na ziemię, dokonać pomiarów jego ciała, spróbować określić płeć – co się udało, zaobrączkować, odstawić do gniazda i zjechać po linie na ziemię - relacjonują leśnicy.

Indywidualny numer turkowskiego bielika to PA42. Szukajcie jej niebawem na niebie..., oczywiście wyposażeni w lornetkę. Oprócz numeru Młoda samica bielika powinna posiadać też imię. Nadleśnictwo Turek apeluje zatem do mieszkańców o nadsyłanie pomysłów jakie imię nadać nowemu mieszkańcowi turkowskich lasów. 

źródło: Nadleśnictwo Turek

Podobne artykuły

Wideo: Rodzina Turków pod Łodzią. W ciągu kilku...

Wideo: Rodzina Turków pod Łodzią. W ciągu kilku dni...

22 sierp.
Monitoring bocianów Gminy Przykona otwarty!

Monitoring bocianów Gminy Przykona otwarty!

7 lip.
Wybrano imię dla młodej samicy bielika z...

Wybrano imię dla młodej samicy bielika z turkowskich...

6 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama