niedziela 29 listopada 2020

Błażeja, Margerity, Saturnina

0/span/td °C Pogoda na kolejne dni »
reklama

MEN informuje o procedurze przyjęcia do szkół. Podano także terminy i wytyczne egzaminu maturalnego i ósmoklasisty.

MEN informuje o procedurze przyjęcia do szkół. Podano także terminy i wytyczne egzaminu maturalnego i ósmoklasisty.
 

Jak poinformował na wtorkowej konferencji minister edukacji Dariusz Piontkowski od 15 czerwca do 10 lipca absolwenci podstawówek będą mogli składać dokumenty do szkół średnich. Kolejny termin to 31 lipca - 4 sierpnia. Ostateczne listy przyjętych do szkół ogłoszone zostaną 19 sierpnia.

Piontkowski poinformował, że składać dokumenty do szkół będzie można od 15 czerwca do 10 lipca. Złożenie dokumentów będzie możliwe także w wersji elektronicznej. Wtedy trzeba będzie dosłać kopię świadectwa. Szkoły, które wymagają umiejętności praktycznych, będą mogły je sprawdzić między 23 czerwca a 7 lipca.

reklama

- Przewidujemy, że 12 sierpnia zostaną podane listy osób zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Tradycyjnie zostaną wywieszone na budynku szkoły, ale ze względu na stan epidemii będą mogły być zawieszone na stronie internetowej szkoły - poinformował. 

MEN podało wytyczne na egzamin maturalny i ósmoklasistów.

Dariusz Piontkowski przedstawił także wytyczne, według których przygotowane zostaną egzaminy maturalne, zawodowe i egzamin ósmoklasistów. - Na pewno muszą mieć zasłonę ust i nosa. W środku mogą znajdować się w odległości 1,5 metra od siebie. Rozumiemy, że z racji tej odległości zespół nadzorujący może wynosić dwie osoby - tłumaczył minister.

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 16-18 czerwca, a matury rozpoczną się 8 czerwca. Sesja maturalna potrwa do 29 czerwca. Będą przeprowadzone tylko egzaminy pisemne 

reklama

Wśród wytycznych, które są obowiązkowe, podkreślone zostały w szczególności kwestie dotyczące zachowania społecznego dystansu oraz dezynfekcji, w tym m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa przez zdających, do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej.

Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający są zobowiązani zachować odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m). Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).

W dokumencie wskazano także na konieczność ustawienia ławek w sali egzaminacyjnej w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku. Obowiązkowa jest także dezynfekcja ławek i krzeseł w sali egzaminacyjnej przed i po każdym egzaminie oraz materiałów, sprzętów i narzędzi, z których korzysta więcej niż jedna osoba. Miejsca dla członków zespołu nadzorującego również powinny zostać przygotowane z zachowaniem co najmniej 1,5-metrowego odstępu od zdających oraz od pozostałych członków zespołu.

Egzamin może być przeprowadzany w salach lekcyjnych, salach gimnastycznych, na korytarzach szkolnych oraz w innych przewidzianych w przepisach miejscach, pod warunkiem zachowania odpowiednich odstępów pomiędzy zdającymi oraz pomiędzy zdającymi i członkami zespołu nadzorującego. Nie wprowadzono ograniczeń dotyczących liczby osób w sali (przy zachowaniu odpowiednich odstępów), jednak zaleca się – jeżeli tylko pozwalają na to warunki lokalowe oraz zasoby ludzkie – przeprowadzanie egzaminu w salach z możliwie jak najmniejszą liczbą osób w każdej sali.

Przy wejściu do szkoły powinien być umieszczony płyn do dezynfekcji rąk (środek na bazie alkoholu, minimum 60 proc.) oraz informacja o obligatoryjnym korzystaniu z niego przez wszystkie osoby wchodzące na teren szkoły

Podobne artykuły

Egzamin Klubu Sportów i Sztuk Walk w Turku

Egzamin Klubu Sportów i Sztuk Walk w Turku

24 list.
Jedna osoba zmarła, 100 pozytywnych wyników na...

Jedna osoba zmarła, 100 pozytywnych wyników na...

23 list.
Apel do ozdrowieńców po COVID-19 o oddawanie...

Apel do ozdrowieńców po COVID-19 o oddawanie osocza...

21 list.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama