sobota 19 września 2020

Januarego, Konstancji, Leopolda

reklama

KWB Adamów przechodzi do historii. ZE PAK zdecydował o likwidacji kopalni

KWB Adamów przechodzi do historii. ZE PAK zdecydował o likwidacji kopalni - fot. Archiwum Turek.net.pl
fot. Archiwum Turek.net.pl 

Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów przechodzi do historii. Działająca nieprzerwanie od 1964 roku kopalnia odkrywkowa zakończy swoją działalność z końcem 2020 r. W poniedziałek 3 sierpnia 2020 roku ZE PAK podjął uchwałę w sprawie rozwiązania i likwidacji kopalni. 

PAK KWB Adamów prowadziła wydobycie węgla brunatnego metodą odkrywkową na potrzeby elektrowni Adamów. Po zakończeniu, wraz z końcem 2017 roku, działalności przez elektrownią Adamów działalność PAK KWB Adamów została wydłużona z uwagi na pozostałe do wydobycia zasoby węgla i możliwości dostawy do elektrowni Pątnów.

reklama

- Głównymi czynnikami wpływającymi na zmniejszającą się efektywność działalności są m.in. malejące zużycie energii, zawężająca się różnica pomiędzy ceną energii a ceną uprawnień do emisji CO2, dynamicznie rosnący import energii, a także rosnąca konkurencyjność gazowych i odnawialnych źródeł energii. - informuje w komunikacie ZE PAK. W przypadku PAK KWB Adamów istotny jest również koszt dostawy węgla, który jest wyższy niż w przypadku dostaw z odkrywek eksploatowanych przez PAK KWB Konin.

Jak tłumaczy ZE PAK, z chwilą podjęcia uchwały walnego zgromadzenia o rozwiązaniu następuje otwarcie likwidacji i rozpocznie się proces likwidacji. PAK KWB Adamów w likwidacji, oprócz zakończenia działalności wydobywczej ma przeprowadzi również wszystkie czynności wynikające z prawa geologicznego i górniczego, a także przeprowadzić inwentaryzację i przygotować do sprzedaży majątek spółki.

ZE PAK zakłada, że nieruchomości PAK KWB Adamów w możliwie dużym zakresie mogą zostać wykorzystane na realizację projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii.

reklama

źródło: ZE PAK SA

Podobne artykuły

Sesja Rady Miejskiej w Turku. Radni chcą...

Sesja Rady Miejskiej w Turku. Radni chcą odbudowy...

z wczoraj
Rozmowy o przyszłości ZE PAK w Powiecie Tureckim

Rozmowy o przyszłości ZE PAK w Powiecie Tureckim

22 sierp.
Urząd Pracy w Turku przygotowuje się na...

Urząd Pracy w Turku przygotowuje się na zwolnienia...

29 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama