piątek 30 września 2022

Geraldy, Honoriusza, Wery

7°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Wojewoda zawiadamia CBA i prokuraturę w sprawie WARP! Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa nie działa

Wojewoda zawiadamia CBA i prokuraturę w sprawie WARP! Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa nie działa
 

W całej Wielkopolsce rozgorzała dyskusja nad uczciwością przeprowadzonego w dniu wczorajszym naboru na wsparcie dla firm w ramach Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej, organizowanej przez poznański WARP. Blisko 100 mln zł przezaczonych dla wielkopolskich firm zostało rozdysponowane w zaledwie kilka sekund. Przedsiębiorcy nie kryją rozżalenia formą i brakiem transparentności naboru.

Aktualizacja 15.00: 
Wojewoda Wielkopolski zawiadamia CBA, NIK i prokuraturę w sprawie grantów. Marszałek zapowiada kontrolę. Na skutek informacji medialnych i interwencji przedsiębiorców w sprawie grantów przyznawanych przez jednostkę nadzorowaną przez urząd marszałkowski wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zwrócił się do marszałka Marka Woźniaka oraz zapowiedział zawiadomienie NIK-u, CBA i Prokuratury. - Jeśli 95 mln zł rozchodzi się w mniej niż minutę, a wielu przedsiębiorców pozostaje bez wsparcia, to należy mieć wątpliwości - informuje WUW Poznań

reklama

Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa to projekt w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020 skierowany do przedsiębiorców, których sytuacja pogorszyła się w związku z COVID-19. Celem projektu, w ramach którego blisko 95 mln złotych ma trafić do przedsiębiorców z Wielkopolski miało być wsparcie w trudnym okresie pandemii. Informacja o naborze wniosków pojawiła się jeszcze w czerwcu. Z uwagi na duże zainteresowanie i potrzebę przygotowania się do operacji rozdysponowania środków, WARP co chwilę zmieniało termin rozpoczęcia naboru. Ostatecznie 19 sierpnia udostępniono wniosek do wypełnienia, a 24 czerwca równo o godzinie 9.00 miał się rozpocząć nabór. Nabór trwał, jednak niewiele ponad jedną minutę według oficjalnego stanowiska WARP. Według zbulwersowanych przedsiębiorców, którzy równo o 9.00 kliknęli w link wysyłki wniosku, nawet po 5-10 sekundach otrzymywali komunikat o zakończeniu naboru z uwagi na wyczepianie środków.

Według oficjalnego stanowiska WARP wszystko przebiegło prawidłowo. Złożono 50 tys. wniosków na kwotę ponad 1.5 mln zł. Nabór trwał od 9.00 do 09:01:04.971690. Całe zamieszanie bulwersuje ogromną rzeszę przedsiębiorców z całej Wielkopolski. Firmy zawiązują grupy i przygotowują protesty wraz z zawiadomieniem o skandalicznej sytuacji do prokuratury, CBŚ, CBA, a także do instytucji nadzorujących i finansujących WARP.

Także turkowscy przedsiębiorcy są poruszeni i oburzeni całym zamieszaniem. Wg. działających na terenie powiatu tureckiego firm księgowych z którymi udało nam się skontaktować wynika, że żaden z ich klientów nie załapał się na wsparcie z WARP. Podobna sytuacja jest wśród firm, którym swoje wsparcie udzieliła Turecka Izba Gospodarcza. Jak informuje naszą redakcję Dyrektor biura TIG, Monika Kozłowska, żaden z podmiotów, którym udzielono pomocy w wypełnianiu wniosku nie otrzymał wsparcia. - Na bieżąco żyjemy całą sytuacją. My wysyłaliśmy nie tylko wnioski klientów ale także spędziliśmy wiele godzin na pomocy tym, którzy te wnioski wysyłali indywidualnie. Z informacji jakie zebraliśmy od wszystkich, którym swoją pomoc udzieliliśmy, nikt z tej puli nie otrzymał pozytywnej decyzji o przyjęciu wniosku – informuje Monika Kozłowska. Jak dodaje, w imieniu TIG oraz klientów będą przygotowywane pisma z protestem. - Każdemu podmiotowi indywidualnie przygotowujemy pismo sprzeciwu, ale także sami składaliśmy jako izba wniosek o grant i też będziemy w tej sprawie się odwoływać. - dodaje Kozłowska.

Podobna sytuacja jest w Koninie, gdzie Konińska Izba Gospodarcza w imieniu przedsiębiorców także planuje wysyłanie skarg do WARP oraz do Urzędu Marszałkowskiego.

reklama

Według zapewnień WARP, w dniu dzisiejszym ma zostać opublikowana lista szczęśliwców, którzy na Wielkopolską Tarczę się załapali. Na wyjaśnienie zamieszania i anulowanie naboru liczą zbulwersowani przedsiębiorcy w całej Wielkopolsce. Na dziś zaplanowane są protesty i zbieranie podpisów pod skargą i doniesieniem do prokuratury w Poznaniu.

Na stronie WARP ukazało się oficjalne stanowisko w tej sprawie.

24 sierpnia 2020r. o godz. 9:00 rozpoczął się nabór wniosków o grant w projekcie „Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa” zakończony z powodu wyczerpania alokacji o godzinie 09:01:04.971690. Największa w Polsce alokacja środków pomocowych spośród uruchomionych przez województwa została wstępnie rozdysponowana. Zgodnie z regulaminem projektu wnioski były przyjmowane według daty i godziny złożenia wniosku o grant zarejestrowanej w generatorze wniosków (zgodnie z datą i godziną określoną przez serwer generatora). W sumie do rozdysponowania było 94 293 867,92 PLN, w tym przedsiębiorców ujętych w regulaminie udzielania grantów jako typ A: 37 717 547,17 PLN oraz typ B: 56 576 320,75 PLN. W generatorze zarejestrowano 50.138 wniosków na łączną kwotę ponad 1.696.000.000 zł. Pierwszy wniosek serwer generatora zarejestrował o godzinie 9:00:00.017267. Ostatni wniosek w zarejestrowano o godzinie 09:01:04.971690 i tym samym zakończono nabór. (Ostatni wniosek dla typu B zarejestrowano o godzinie 09:00:27.321448). W alokacji 110% wpłynęło 3.133 wniosków na łączną kwotę 103.752.517,3 zł (A: 1 343 wniosków oraz B: 1790 wniosków). Średnia wartość wniosku o grant to 33.116,03 zł. W sumie wniosek o grant otrzyma 2.126 mikroprzedsiębiorców, dla których FTE=1.

.

 

 

Wojewoda zawiadamia CBA i prokuraturę w sprawie WARP! Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa nie działa

Podobne artykuły

Malanów z grantem Programu Cyfrowa Gmina

Malanów z grantem Programu Cyfrowa Gmina

13 lip.
Koronawirus. Rząd wprowadza nowe ostrzejsze...

Koronawirus. Rząd wprowadza nowe ostrzejsze...

08-12-2021
Szpital wydłuża czas pracy punktu wymazowego....

Szpital wydłuża czas pracy punktu wymazowego....

25-11-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama