wtorek 27 września 2022

Damiana, Mirabeli, Wincentego

7°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Andrzej Wojtkowiak za obniżeniem diet. Większość radnych była przeciw

Andrzej Wojtkowiak za obniżeniem diet. Większość radnych była przeciw
 

Podczas wczorajszej (22 września) sesji powiatowej radny Andrzej Wojtkowiak złożył projekt uchwały obniżającej o połowę diety radnych. Proponował, by pieniądze przeznaczone zostały na stypendia oraz imprezy sportowe. Za odrzuceniem projektu wnioskował Ryszard Papierkowski. Radnego poparło aż 14 radnych i tym samym uchwała nie weszła w życie.

Andrzej Wojtkowiak wyjaśniał, że mówił o projekcie na wszystkich komisjach poprzedzających wtorkową sesję. -Każdy z radnych otrzymał uzasadnienie projektu uchwały. Chciałbym tylko dodać, że uchwała spowoduje obniżenie diet radnych o połowę. Zaoszczędzone pieniądze w kwocie ponad dwieście tysięcy złotych rocznie przekazane zostaną na stypendia w dziedzinie sportu dla dzieci i młodzieży z powiatu tureckiego. Moim zdaniem w przyszłym roku, z uwagi na pandemię korona wirusa, braknie środków finansowych na wiele zadań realizowanych przez nasz samorząd, a w szczególności na stypendia i nagrody dla naszych dzieci – mówił radny. Mimo, że rozwiązanie omawiane było na komisjach, ich członkowie nie przychylili się do pomysłu Wojtkowiaka i negatywnie zaopiniowali jego projekt uchwały.

reklama

Głos w sprawie zabrał starosta Dariusz Kałużny: -Kilka punktów wcześniej radni głosowali nad projektem uchwały nad zmianą budżetu wraz z autopoprawkami. Zwiększone zostały środki na stypendia, a pan Andrzej Wojtkowiak się wstrzymał. Nie wiem o co panu chodzi. Myślę, że się pan pogubił. Chcę przypomnieć na co radni wydają diety, a mianowicie imprezy okolicznościowe, święta patriotyczne, benzynę na dojazd na nie, czy na objazd okręgów wyborczych. Po stronie starosty stanęła Kamila Frątczak twierdząc, że radni przeznaczają diety także na działalność charytatywną. –Temat dotyczy sportu, więc jest mi bardzo bliski. Jednak nie powinno się ustalać z góry na co radny ma przeznaczyć dietę – mówiła dając za przykład radnego miejskiego Pawła Kwiatkowskiego, który całą dietę przeznacza na akcje charytatywne.

Radny Mariusz Seńko po części stanął po stronie Wojtkowiaka. –Znając opinie poszczególnych komisji pewne jest, że w tej konstrukcji ten projekt uchwały nie przejdzie, nawet jeśli inicjatywa byłaby ze wszech miar zasadna. Nawet radni z koalicji rządzącej wstrzymywali się od głosu, więc wątpliwości się pojawiały – mówił Seńko proponując, by dokonać zmiany projektu uchwały. Wtedy obniżka diet obowiązywałaby nie cały rok szkolny, ale od 1 października do 31 grudnia 2020 roku.

Radny Ryszard Papierkowski wnioskowało o odrzuceniem projektu uchwały Wojtkowiaka. Tłumaczył, że od 16 lat diety powiatowych radnych nie zostały podniesione, co więcej 2012 jeszcze je obniżono, więc nie widział sensu pochylania się nad pomysłem.

Ostatecznie radni przychylili się do wniosku złożonego przez Papierkowskiego. 14 radnych było za, przy czterech przeciwnych i jednym wstrzymującym się. Tym samym projekt uchwały Andrzeja Wojtkowiaka większością głosów nie wszedł w życie.

reklama

Podobne artykuły

Wójt Mikołajczyk nie zamknie szkoły w...

Wójt Mikołajczyk nie zamknie szkoły w Słodkowie....

z wczoraj
Uniejowska cieszy mieszkańców Turku. Powiatowa...

Uniejowska cieszy mieszkańców Turku. Powiatowa...

23 wrz.
Wszystko wskazuje na to że bloki komunalne...

Wszystko wskazuje na to że bloki komunalne jednak...

22 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama