środa 22 września 2021

Maury, Milany, Tomasza

10°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Zespół Szkół Rolniczych w Kaczkach dla Żołnierzy Wyklętych

Zespół Szkół Rolniczych w Kaczkach dla Żołnierzy Wyklętych
 

Upłynęło wiele lat zanim środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne, a przede wszystkim przyjaciele i rodziny doczekały się dnia poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Prezydent Lech Kaczyński korzystając ze swego prawa do inicjatywy ustawodawczej, w 2010 roku złożył stosowny projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, jako święta państwowego. Po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego prezydent Bronisław Komorowski nie wycofał tego projektu. 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data ta nie jest bez znaczenia – 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego kompanów. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji.

reklama

Ustanowienie w 2011 r. 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” stanowi potwierdzenie przez wolną, demokratyczną Rzeczpospolitą roli, jaką odegrali oni na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zespół Szkół Rolniczych W Kaczkach Średnich mimo czasu pandemii włącza się w uczczenie tych niezłomnych bohaterów, tak nieludzko traktowanych przez komunistyczne władze PRL.

Vladyslav Shultz III TŻ i Kamil Korycki II TPS wykonali grafiki komputerowe. Wiersz „Ku pamięci” napisała Dorota Wawrzyniak III TŻ. Nikola Jeske III TŻ i Sandra Zielińska IV TOR oddały cześć „Wyklętym” na cmentarzu komunalnym gdzie znajduje się grób żołnierzy oddziału „Groźnego” zamordowanych w lesie pod Małoszyną po pokazowym procesie.

Uczennice klasy I SpR Zuzanna Marek, Adrianna Grzelak i Dominika Konciak upamiętniły Żołnierzy Niezłomnych w swoich pracach plastycznych.

reklama

Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych Pani Elżbieta Karwacka wraz z wicedyrektorem Dariuszem Jasakiem oddali hołd w miejscach pamięci w Turku i w miejscowości Czyste koło Dobrej. W tych miejscach także przedstawiciele samorządu powiatowego, włodarze miasta Turku, gminy Turek, minister Ryszard Bartosik oraz radni miejscy i powiatowi złożyli symboliczne wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Cześć i chwała BOHATEROM!

materiał prasowy nadesłany

Podobne artykuły

Biegli i maszerowali ku czci Żołnierzy...

Biegli i maszerowali ku czci Żołnierzy Wyklętych w...

19 wrz.
Jeszcze tylko dziś szansa na udział w

Jeszcze tylko dziś szansa na udział w "Biegu Tropem...

17 wrz.
ZSR CKP. Wielkopolska Sieć Młodych Rolników -...

ZSR CKP. Wielkopolska Sieć Młodych Rolników -...

13 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama