Szukasz książek do liceum, technikum, podstawówki? A może coś do poczytania dziecku?

piątek 19 sierpnia 2022

Emilii, Julinana, Konstancji

25°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Imieniny Wojciecha z Brudzew

Imieniny Wojciecha z Brudzew
 

W piątek 23 kwietnia, jak co roku obchodzimy imieniny Wojciecha z Brudzewa. Obchody te na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń gminy Brudzew. Solenizant jest znanym astronomem i dumą Brudzewa, patronem Szkoły Podstawowej w Brudzewie i Towarzystwa Przyjaciół Brudzewa.

Chcąc uczcić tak ważną dla gminy postać delegacje: Samorządowa, Ośrodka Kultury „Wozownia” oraz przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Brudzewa i Ludowego Banku Spółdzielczego w Strzałkowie – filia Brudzew złożyły kwiaty pod pomnikiem oddając w ten sposób pamięć Jubilatowi.

reklama

Wojciech z Brudzewa to żyjący w średniowieczu znany profesor matematyki, filozofii i teologii Akademi Krakowskiej. Jego wykłady przyciągały studentów i uczonych z zagranicy. W1482 r. napisał komentarz do dzieła astronoma austr. G. Peurbacha (1423–61) Theoricae novae planetarium pt. Commentariolum super Theoricas novas planetarium Georgii Purbachii, który długo stanowił treść wykładów wygłaszanych przez jego uczniów. Jako jeden z pierwszych dostrzegł sprzeczności tkwiące w teorii geocentrycznej. Opracował tablice do obliczania położeń planet (Tabulae resolutae). Od 1494 sekretarz Aleksandra Jagiellończyka w Wilnie.

źródło: UG Brudzew

 

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

2
3
4
5
6

Podobne artykuły

Wojciech z Brudzewa bohaterem komiksów...

Wojciech z Brudzewa bohaterem komiksów stworzonych...

27 kw.
W Brudzewie świętowali imieniny Wojciecha

W Brudzewie świętowali imieniny Wojciecha

25-04-2015

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama