Dni Turku i Gminy Turek już za 3 dni!

czwartek 05 sierpnia 2021

Emila, Karoliny, Kary

13°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

Program Kolej Plus: Rozpisano przetarg na wstępną dokumentację linii Turek-Konin.

Program Kolej Plus: Rozpisano przetarg na wstępną dokumentację linii Turek-Konin.
 

Województwo wielkopolskie nie rezygnuje z żadnego z projektów zgłoszonych do programu Kolej Plus. Urząd Marszałkowski ogłosił przetarg na realizację projektu linii Turek-Konin czyli wykonanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego.

Po zapowiedziach wsparcia dla realizacji połączenia linii kolejowej Turek-Konin ze strony Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz deklaracji udziału zainteresowanych regionów czyli wszystkich gmin powiatu tureckiego i gminy Stare Miasto przyszedł czas na faktyczne działania. Pierwszym z nich jest ogłoszony 27 kwietnia br. przetarg na wykonanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego. Wykonawcy mają czas do 1 czerwca na złożenie ofert a studium zgodnie harmonogramem Kolej+ musi powstać do końca listopada 2021 r.

reklama

Szeroko komentowany oraz budzący wiele kontrowersji wśród mieszkańców i samorządowców projekt budowy nitki kolejowej łączącej Turek z Koninem powraca jak bumerang. Zapowiedziany pierwszy raz przez posła Ryszarda Bartosika projekt, uważany był za populistyczny element kampanii wyborczej do sejmu z 2019 r. Wypominał o niej także premier Morawiecki będąc z wizytą w Turku w ramach wspomnianej kampanii. Wśród sceptyków negujących realizację projektu przeważa opinia o braku finansowego sensu wydatkowania ponad miliarda złotych potrzebnych na zrealizowanie projektu. Do tej grupy dołączyli w marcu samorządowcy z Konina. Zarówno radni jak i prezydent Konina Piotr Korytkowski (PO), a także radni powiatu konińskiego cały projekt negują i w kosztach przygotowania dokumentacji projektowej nie będą wspomniane samorządy partycypować. Mimo tych przeszkód wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu tureckiego pod przewodnictwem Starostwa Powiatowego w Turku z początkiem kwietnia wspólnie zadeklarowali udział w kosztach przygotowania studium wykonalności dla projektu połączenia kolejowego Turek-Konin. Na podstawie tych deklaracji Samorząd Wielkopoplski pierwszy przetarg na wstępne stadium planistyczno-programistyczne ogłosił 27 kwietnia br.

W związku z rozpisaniem przetargu na wstępne studium planistyczno-prognostycznego powołano także komisję przetargową. W skład tejże komisji wejdą także przedstawiciele naszego powiatu i gmin. Na chwilę obecną kandydatami są zastępca burmistrza Turku Joanna Kędziora-Misiak oraz wicestarosta Władysław Karski. Termin składania ofert w przetargu upływa 1 czerwca 2021 r.

Program Kolej Plus: Rozpisano przetarg na wstępną dokumentację linii Turek-Konin.

Podobne artykuły

Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie wstępnej...

Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie wstępnej...

26 lip.
Wiceminister Bartosik pisze do marszałka...

Wiceminister Bartosik pisze do marszałka województwa...

30 kw.
W Skęczniewie wybudują kanalizację i przydomowe...

W Skęczniewie wybudują kanalizację i przydomowe...

16 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama