wtorek 22 czerwca 2021

Pauliny, Sabiny, Tomasza

26°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

Dwie gminy objęte ograniczeniami w związku z ASF. Cały powiat turecki w I strefie .

Dwie gminy objęte ograniczeniami w związku z ASF. Cały powiat turecki w I strefie . - fot. pixabay.com
fot. pixabay.com 

Dwie gminy z powiatu tureckiego zostały włączone do strefy II różowej tj. obszaru objętego ograniczeniami w związku z decyzją Komisji Europejskiej dotyczącą przeciwdziałaniu ASF. Pozostałe gminy powiatu zostały zakwalifikowane do strefy I niebieskiej - chronionej.

Jak informuje serwis rolniczy Farmer.pl ostatnia decyzja wykonawcza Komisji Europejskiej zmieniła dotychczasowy kształt stref ASF obowiązujących w Polsce, w tym w naszym województwie i powiecie. Wszystko za sprawą ognisk afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików, które pod koniec maja pojawiły się w południowo zachodniej części województwa zachodniopomorskiego oraz w powiecie kaliskim. Dotychczas gmina Malanów oraz część gminy Tuliszków były objęte strefą I niebieską, a po decyzji KE zostaną objęte kolejnym stopniem zagrożenia czyli strefą II różową - obszaru objętego ograniczeniami.

reklama

Strefą II objęta zostaje cała gmina Malanów oraz część gminy Tuliszków położona na południe od linii wyznaczonej przez drogę nr 72 biegnącej od wschodniej granicy gminy do miasta Turek, a następnie na południe od linii wyznaczonej przez drogę nr 443 biegnącą od skrzyżowania z drogą nr 72 w mieście Turek do zachodniej granicy gminy. W II strefie oprócz wspomnianych gmin z powiatu tureckiego znalazły się także część gminy Rychwał w powiecie konińskim oraz gmina Mycielin, część gminy Stawiszyn i część gminy Ceków Kolonia w powiecie kaliskim.

Ponadto, pozostałe gminy powiatu tureckiego zostały oznaczone jako strefy I niebieskie czyli obszary chronione. Podobny status przyjęto dla gmin ościennych powiatu tureckiego tj. gmina Krzymów i Stare Miasto w powiecie konińskim, gmina Goszczanów w sieradzkim. Od początku roku na obszarze Polski potwierdzono blisko 1600 ognisk ASF u dzików, oraz dwa ogniska ASF w stadach świń.

Warto przypomnieć, że z początkiem maja 2021 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Turku wydał komunikat skierowany do mieszkańców powiatu tureckiego o zwracanie szczególnej uwagi na padłe dziki, podając także informacje jak postępować w przypadku zaistnienia takiej sytuacji w trakcie leśnych spacerów w tym przypominając zalecenia Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

Dwie gminy objęte ograniczeniami w związku z ASF. Cały powiat turecki w I strefie .

Podobne artykuły

Znalazłeś padłego dzika w lesie? Zgłoś to...

Znalazłeś padłego dzika w lesie? Zgłoś to...

5 maj.
Brudzew: Zabiegać o odstrzał dzików? Radny...

Brudzew: Zabiegać o odstrzał dzików? Radny namawia,...

07-11-2016

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama