wtorek 21 września 2021

Darii, Mateusza, Wawrzyńca

9°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Wideo: Desperacki rajd po życie córki. Pokona 400 kilometrów na rowerze aby zadać jedno pytanie

Wideo: Desperacki rajd po życie córki. Pokona 400 kilometrów na rowerze aby zadać jedno pytanie
 

10 czerwca tata Marysi Drożdżyńskiej wyruszy rowerem z Brenna do Warszawy. Mimo braku sportowego doświadczenia podjął decyzję pokonania 400 kilometrów, by nagłośnić historię swojej córki i zadać w stolicy jedno pytanie: dlaczego lek, który może uratować życie jego dziecka jest tak niewyobrażalnie drogi.

- Chcę pokazać światu, jak bardzo zdeterminowany jestem, by walczyć o zdrowie mojego dziecka – mówi Mikołaj Drożdżyński. Choć odbyło się i cały czas trwa wiele akcji, by uzbierać ogromną sumę ponad 9 milionów złotych, to wydarzenie będzie inne. Gotowy na wszystko w walce o życie córki ojciec samotnie pokona 400 kilometrów na rowerze. 

Jego trasa to: Brenno- Leszno- Gostyń- Borek Wielkopolski- Pleszew- Turek- Łęczyca- Sochaczew- Warszawa. 
Meta planowana jest na 12 czerwca na Mokotowie na Woronicza. Warto go wspierać, kibicować na trasie oraz mecie.

reklama

Wyścig z czasem

Marysia z Brenna, niewielkiej miejscowości położonej w powiecie leszczyńskim w województwie wielkopolskim od urodzenia zmaga się z SMA-1, czyli rdzeniowym zanikiem mięśni. W walce z SMA czas jest największym przeciwnikiem - im szybciej podany zostanie lek, tym większe prawdopodobieństwo, że w organizmie Marysi choroba nie dokona nieodwracalnych spustoszeń. Rdzeniowy zanik mięśni odbiera maleńkiemu życiu podstawowe umiejętności - zdolność samodzielnego przełykania, oddychania, poruszania się - przykuwa do łóżeczka. Gdy rówieśnicy poznają świat stawiając pierwsze kroki, dzieci chore na SMA walczą o przetrwanie. Tylko szybka diagnoza i wdrożenie leczenia pozwalają uniknąć najgorszego.

Na terapię genową trzeba zebrać ogromną kwotę, ponieważ lek, który daje szansę na normalne życie, nie jest refundowany. Terapia genowa najlepiej działa u najmłodszych, najlżejszych pacjentów, dlatego trwa prawdziwy wyścig z czasem. Do tej pory udało się zebrać nieco ponad 2 mln zł (stan na 8 czerwca 2021 r.). Zbiórka ostatnio nieco zwolniła.
 
- Kazżdy dzień jest pozornie taki sam… Codzienna rehabilitacja, cztery razy dziennie, bezżadnego wyjątku. Bez wytchnienia. Wizyty u lekarzy, u fizjoterapeuty, respirator... Wiemy, że Marysia, choć waleczna, też jest zmęczona. Jednak nie możemy się poddać, nie ma czasu na odpoczynek, nie ma chwili do stracenia - podkreślają rodzice dziewczynki.

Historia Marysi

Marysia urodziła się 9 stycznia 2021 roku. W pierwszych dniach życia wydawało się, że wszystko będzie dobrze, uzyskała 10 punktów w skali Apgar. Gdy wraz ze swoją mamą powoli szykowały się do opuszczenia szpitala w Wolsztynie, jedna z pielęgniarek zauważyła, że napięcie mięśniowe Marysi jest słabsze niż u innych dzieci. Rozpoczęły się dodatkowe badania, a każdy kolejny dzień był ubrany w strach, smutek, niedowierzanie oraz bezsilność. 2 lutego zadzwonił telefon z potwierdzeniem diagnozy, która brzmiała jak wyrok: SMA1- najcięższa postać rdzeniowego zaniku mięśni. Tylko terapia genowa może sprawić, by Marysia mogła cieszyć się życiem jak inne zdrowe dzieci.

reklama

- Wciąż nie mogę przestać płakać, bo to wszystko dzieje się teraz. Narodziny córeczki, chwila szczęścia przerwana strachem, a potem diagnoza, która najpierw zabrzmiała jak wyrok śmierci, rozrywając moje serce na strzępy… SMA1 - choroba odebrała nam pierwsze tygodnie życia Marysi, zamieniając je na szpital. Rozpoczęliśmy walkę o zdrowie i przyszłość córeczki. Pragniemy dać jej wszystko, co oferuje współczesna medycyna, by powstrzymać chorobę – mówi Alicja Brach, mama Marysi.

Jak można pomóc Marysi?

Dokonując wpłaty tutaj: www.siepomaga.pl/maria
Wystawiając przedmiot lub usługę tutaj: https://www.facebook.com/groups/213897527148047
Udostępniając link do zbiórki Marysi www.siepomaga.pl/maria w social mediach - każde udostępnienie pozwala dotrzeć do kolejnych darczyńców.

KONTAKT:

Koordynator rajdu:
Michalina Wilczkowiak, tel. 782110709, e-mail: michalina.wilczkowiak@wp.pl

Rodzice Marysi:
Alicja Brach tel. 601832673
Mikołaj Drożdżyński tel. 607311723

Kontakt dla mediów:
Aleksandra Gąsowska, tel. 793410008, e-mail: ola@agencja-infinity.pl

Podobne artykuły

WORD Konin zaprasza na bezpłatne szkolenia dla...

WORD Konin zaprasza na bezpłatne szkolenia dla...

11 sierp.
Darmowe znakowanie rowerów w KPP Turek

Darmowe znakowanie rowerów w KPP Turek

27 lip.
Hej, Krwiodawcy! Nadchodzi kolejna akcja poboru...

Hej, Krwiodawcy! Nadchodzi kolejna akcja poboru krwi...

19 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama