wtorek 04 października 2022

Edwina, Rosławy, Rozalii

9°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Na co wydawać pieniądze w kryzysie - sesja nadzwyczajna powiatu tureckiego

Na co wydawać pieniądze w kryzysie - sesja nadzwyczajna powiatu tureckiego  - fot.: Starostwo Powiatowe w Turku
fot.: Starostwo Powiatowe w Turku 

Zwołana w trybie nadzwyczajnym poniedziałkowa sesja Rady Powiatu Tureckiego, miała dotyczyć jednie dwóch zmian: w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej. Budżet to jednak pieniądze, a to temat, który w połączeniu ze słowem „szpital” zawsze trapi dociekliwego radnego Mariusza Seńkę. Nie inaczej było i tym razem.

Zmiany w budżecie na 2022 rok dotyczyły m.in. zabezpieczenia kredytu dla szpitala. Radny Seńko chciał uściślić czy chodzi tu o poręczenie planowanego zobowiązania na niebagatelną kwotę 10 milionów złotych. Skarbnik powiatu, Teresa Borkowska, zaprzeczyła i uściśliła, że zapis dotyczy jedynie istniejącego zobowiązania. Zmiany w budżecie miały też służyć zabezpieczeniu odpowiedniej kwoty na budowę hali sportowej przy liceum ogólnokształcącym. – Cieszę się, że udało się wyłonić wykonawcę na tą salę, że uczniowie będą mieli tak dobre warunki jaki ci z Zespołu Szkół Technicznych i z Kaczek podkreślał Seńko.

reklama

Z kolei radnego Andrzeja Fryta zafrapowała sprawa remontu ulic powiatowych Uniejowskiej i Dobrskiej i ewentualnej partycypacji w ich kosztach, które mogłoby ponieść miasto. – Chciałbym spytać jaka była odpowiedź na pismo skierowane do burmistrzapytał starostę.No i co ja mogę odpowiedzieć mówił Kałużny. – Najkrócej i najrzeczowiej, burmistrz Antosik jest jedynym z włodarzy, który absolutnie nie chce słyszeć o jakiejkolwiek partycypacji w kosztach remontów ulic powiatowych. A przecież te drogi służą później mieszkańcom danych gmin. Miasto dysponuje największym budżetem na naszym terenie, ale jako jedyne, nie chce dokładać. A przecież nie jest to wymysł tej kadencji – takie partycypacje były już wcześniej. Są gminy, które ze swoich, dużo mniejszych budżetów, dokładają do remontów dróg powiatowych. Miasto Turek jako jedyne – nie.

Fryt poprosił o doprecyzowanie o jaka kwotę wkładu finansowego ubiegał się powiat. – Chciałbym przypomnieć jak dwa lata temu kupiliśmy samochód za 80 tysięcy i jak niektórych to oburzało, że pandemia, że kryzys w służbie zdrowia, a tu takie wydatki mówił Starosta. – Tymczasem teraz miasto kupiło auto za kwotę dwa razy wyższą, choć zakażeń pewnie jest tyle samo a na wschodzie wojna. Naprawdę nie wiem czy te pieniądze powinny być wydatkowane właśnie teraz na takie auto. Kwota dofinansowania do Dobrskiej i Uniejowskiej wynosiła raptem 112 tysięcy. Nie wchodzimy w miliony. Myślę, że gdyby w ogóle była wola współpracy, to przecież Zarząd spotkałby się z burmistrzem, z wiceburmistrzami i jakąś kwotę moglibyśmy wspólnie ustalić. Ale tu nawet nie ma woli więc nie ma o czym rozmawiać.

Radni powiatu tureckiego przeprowadzili zbiórkę pieniężną z przeznaczeniem na rzecz uchodźców, matek z dziećmi. Początkowo pomysłem było przekazanie uzbieranych 3,7 tysiąca złotych Ambasadorowi Ukrainy. Starosta ma jednak własny pomysł, którego nie chciał zdradzić w obecności mediów.

Anna Wiśniewska-Kocik

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Są już pełnoprawnymi uczniami. Pierwszoklasiści...

Są już pełnoprawnymi uczniami. Pierwszoklasiści z...

z wczoraj
Bądź bezpieczny! Noś odblaski! Akcja policji,...

Bądź bezpieczny! Noś odblaski! Akcja policji, straży...

28 wrz.
Uniejowska cieszy mieszkańców Turku. Powiatowa...

Uniejowska cieszy mieszkańców Turku. Powiatowa...

23 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama