sobota 15 czerwca 2024

Jolanty, Lotara, Wita

reklama

Powiatowe Pogotowie Ekologiczne - młodzi ludzie marzą o czystych lasach

Powiatowe Pogotowie Ekologiczne - młodzi ludzie marzą o czystych lasach - fot.: Julita Borowska
fot.: Julita Borowska 

Wiosenne słońce i „goła”, pozimowa ziemia bezlitośnie ujawniają wszystkie leżące na niej śmieci. W jego promieniach lśnią puste butelki, czernieją przywiezione do lasu opony, tu torba po jedzeniu z maka, tam ktoś powiesił na gałęzi zgubioną maseczkę… Do zainteresowania się tematem śmieci i tym co dobrego możemy z nimi zrobić, zachęcają założyciele Powiatowego Pogotowia Ekologicznego, młodzi ludzie zainteresowani wspólnym działaniem na rzecz lokalnej społeczności.

Julita Borowska i Patryk Musidlak pochodzą z terenu powiatu tureckiego. Zainspirowani chęcią wspólnego posprzątania śmieci i dbania o porządek wokół siebie, latem 2021 roku postanowili powołać do życia pogotowie ekologiczne. Ich ideą jest praca na rzecz ekologii w ramach prowadzonych zajęć edukacyjnych, realizowania większych projektów, inspiracji, którymi dzielą się za pośrednictwem mediów społecznościowych.

reklama

W czasie swojej półrocznej działalności, młodzi ekolodzy, zrealizowali kilka swoich oryginalnych pomysłów. Już we wrześniu 2021 roku posprzątali park w Malanowie. Wykonali też mapę charytatywnych punktów zbioru nakrętek w powiecie. Jak mówi Julita, projekt ten połączył dwa rodzaje działań – charytatywne i ekologiczne. – Każdy kto nie wie, gdzie takie punkty na naszym terenie są, może sprawdzić na mapie. Osoby, przejeżdżające przez powiat, nie muszą wyrzucać nakrętek w podróży do przysłowiowego rowu, chroniąc przyrodę, mogą jeszcze komuś pomóc.

Kolejnym projektem realizowanym przez Julitę i Patryka jest Leszy Turek. – Nawiązaliśmy współpracę z grupą Leszych – miłośników czystych lasów – mówi Julita Borowska. – Aktualnie mamy mapę lasów, które będą sprzątane w najbliższym okresie. Mapa przechodzi aktualizację w postaci rysowania i kodyfikacji lasów po to, żeby osoba znajdująca śmieci w lesie, mogła spojrzeć na tę mapę i odnaleźć las. Po kliknięciu na odpowiedni obszar, mapa pokaże kod lasu. Zwykle zaczynają się one od symbolów gmin/miast i numerów, np. MT02. Mapa jest kodowana w celu zachęcenia mieszkańców do spacerów i aktywizacji grupy. Im więcej spacerowania po lasach tym większa korzyść dla człowieka oraz naszej działalności. Kod i zdjęcia zaśmieconego kawałka lasu można śmiało przesyłać na grupie leszy turek na facebooku: https://www.facebook.com/groups/312783487474968 lub na maila: powiatowepogotowieekologiczne@gmail.com

Na facebookowej stronie organizacji, możecie na bieżąco śledzić działania Pogotowia, Julita i Patryk dzielą się tam inspirującymi filmikami oraz pomysłami na wspólne działania. Jeśli chcielibyście ich w tym wspomóc, dołączcie do Pogotowia.

link do facebooka: https://www.facebook.com/Powiatowe-Pogotowie-Ekologiczne-w-Turku-142146294694478
Link do tik toka: https://www.tiktok.com/@pogotowieekologiczne

reklama

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
Gdzie znaleźć najlepsze kursy angielskiego...

Gdzie znaleźć najlepsze kursy angielskiego dla firm?

16 maj.
Julka i Janek z “Piątki” laureatami...

Julka i Janek z “Piątki” laureatami konkursów przedmiotowych

27 kw.
Korepetycje z fizyki 2024. Ile kosztują...

Korepetycje z fizyki 2024. Ile kosztują korepetycje z fizyki?

26 kw.
Czym się różni szkoła prywatna od publicznej?

Czym się różni szkoła prywatna od publicznej?

29 lt.
Masz kopciucha? Rusza miejski nabór...

Masz kopciucha? Rusza miejski nabór uzupełniający na wymianę...

28 lt.
Czy mieszkanie w internacie lub bursie jest dla...

Czy mieszkanie w internacie lub bursie jest dla Ciebie?

19 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama