poniedziałek 26 września 2022

Cypriana, Justyny, Łucji

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Bartosik odwiedził ukraińską młodzież. 21 uczniów w ZSR w Kaczkach Średnich

Bartosik odwiedził ukraińską młodzież. 21 uczniów w ZSR w Kaczkach Średnich - fot.: ZSR CKP w Kaczkach Średnich
fot.: ZSR CKP w Kaczkach Średnich 

Ubiegłotygodniowe zakończenie roku szkolnego przez uczniów klas maturalnych, było okazją do odwiedzin samorządowców z wiceministrem Bartosikiem na czele, we wszystkich szkołach średnich na terenie powiatu tureckiego. Przy okazji wizyty w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich, Bartosik spotkał się również z młodzieżą ukraińską, uczęszczająca do specjalnie utworzonego oddziału przygotowawczego.

W marcu, działając w porozumieniu z dyrektorami wszystkich szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest powiat turecki, starosta Dariusz Kałużny podjął decyzję o utworzeniu dla młodzieży z Ukrainy, specjalnego oddziału przygotowawczego w ZSR CKP w Kaczkach Średnich. - W tej chwili w klasie mamy 21 uczniów – mówi Elżbieta Karwacka, dyrektor szkoły. – Młodzież z Ukrainy bardzo szybko przyzwyczaja się do lekcji prowadzonych w języku polskim i integruje się z polskimi kolegami, uczęszczającymi do naszej szkoły. Aby młodym przybyszom z Ukrainy ułatwić rozumienie prowadzonych w języku polskim lekcji, w szkole pracuje nauczyciel pomocniczy, który włada oboma językami.

reklama

Przy okazji wizyty wiceministra, młodzi ludzie z Ukrainy zaprezentowali swoje talenty – Arina wykonała taniec z szarfą, natomiast Kiryl wyrecytował wiersz ukraińskiego wieszcza. Uczniowie z klasy I technikum żywienia Iwan, Karina, Ania i Dominik specjalnie dla gości przygotowali ukraińskie potrawy. Była też okazja do zadawania pytań i krótkich rozmów. Ukraińscy uczniowie przygotowali także prezentacje o miejscowościach, z których pochodzą.

W popołudniowym spotkaniu wziął udział Karol Mikołajczyk, wójt gminy Turek, przewodniczący Rady Gminy Ireneusz Kolenda oraz dyrektorzy sąsiednich placówek – Anita Jesiołowska Rygas ze Szkoły Podstawowej i Lidia Trzepacz z Domu Dzieci i Młodzieży w Kaczkach Średnich.

Na zakończenie spotkania ukraińscy uczniowie przekazali swoim gościom podarunki, a starosta turecki Dariusz Kałużny i Elżbieta Karwacka zaprezentowali projekt stadionu lekkoatletycznego, który został zgłoszony do programu Polski Ład.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot.: ZSR CKP w Kaczkach Średnich2
fot.: ZSR CKP w Kaczkach Średnich3
fot.: ZSR CKP w Kaczkach Średnich4
fot.: ZSR CKP w Kaczkach Średnich5
fot.: ZSR CKP w Kaczkach Średnich6

Podobne artykuły

Podróże kształcą. Wrześniowe wycieczki uczniów...

Podróże kształcą. Wrześniowe wycieczki uczniów z ZSR...

z dzisiaj
Starosta czytał Mickiewicza, uczniowie...

Starosta czytał Mickiewicza, uczniowie słuchali....

7 wrz.
W Kaczkach za mundurem uczniowie pójdą sznurem....

W Kaczkach za mundurem uczniowie pójdą sznurem. W...

31 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama