niedziela 26 czerwca 2022

Jana, Pauliny, Rudolfiny

29°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Janusz Kusociński - prawdziwy twardziel patronem szkoły w Słodkowie

Janusz Kusociński - prawdziwy twardziel patronem szkoły w Słodkowie
 

- Dla szkoły sztandar jest równie ważny co flaga dla kraju, a nadać imię szkole to niejako ustalić jej tożsamość – mówił wójt gminy Turek, Karol Mikołajczyk w czasie piątkowej uroczystości w szkole w Słodkowie. Od 20 maja największa szkoła w gminie Turek nosi imię Janusza Kusocińskiego.

„Kształcić duszę cnotami, umysł słowami, a ciało sportem” to najsłynniejsza dewiza Kusocińskiego. A prawdziwy był z niego twardziel. Ponoć gdy biegł po olimpijskie mistrzostwo w butach miał pełno krwi, ale dobiegł do mety. Gdy wybuchła II wojna światowa, stanął w obronie ojczyzny. Przesłuchiwany brutalnie przez gestapo nie wydał nikogo, nie zdradził Polski. 25 razy bił rekordy Polski w biegach na średnich i długich dystansach. Dwukrotnie udało mu się ustanowić rekord świata. Swoją karierę sportową zaczynał od gry w piłkę nożną. Biegami zainteresował się dopiero w 1926 roku, kiedy to w wieku 19 lat, musiał zastąpić w sztafecie kolegę, a okazał się lepszy od wszystkich pozostałych zawodników. Król bieżni, człowiek legenda. Największy sportowiec polski w okresie międzywojennym. Znakomity więc patron dla znanej ze sportowych osiągnięć swoich uczniów, szkoły w Słodkowie.

reklama

W piątkowej uroczystości uczestniczyli przedstawiciele samorządu gminy, powiatu tureckiego i parafii. Obecny był również Sekretarz Stanu w Ministerskie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik, radni gminni i powiatowi, przedstawiciele organizacji, OSP Słodków, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. W tym jakże szczytnym gronie, nastąpiło przekazanie nowiutkiego sztandaru szkoły, który ufundowała duża grupa lokalnych przedsiębiorców, samorządowców i organizacji.

- To całkiem nowy rozdział w historii słodkowskiej szkoły, która istnieje od 1850 roku – podkreślał wójt Mikołajczyk. – Różnie układały się jej losy, różne były jej siedziby. Wkraczając dziś w nowy etap, otwierając nowy rozdział w historii tej placówki, chcemy też oddać hołd poprzednim pokoleniom.

Nadaniu imienia szkole towarzyszyło też uroczyste odsłonięcie muralu wykonanego na jednej ze ścian zewnętrznych hali sportowej. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wspólnie dyrektor szkoły Jerzy Zygmunt i jego wieloletnia poprzedniczka – Jadwiga Glapa.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Gmina Turek. Udany rajd rowerowy z finiszem na...

Gmina Turek. Udany rajd rowerowy z finiszem na...

18 czerw.
Ciach! I gminy połączone! Nowa droga na mapie...

Ciach! I gminy połączone! Nowa droga na mapie...

13 czerw.
Tej szansy nie można zaprzepaścić.  Ministrowie...

Tej szansy nie można zaprzepaścić. Ministrowie...

13 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama