sobota 13 sierpnia 2022

Elwiry, Hipolita, Radosławy

25°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Czy doczekamy się pociągu do Turku? Linia kolejowa Konin-Turek coraz bliżej realizacji

Czy doczekamy się pociągu do Turku? Linia kolejowa Konin-Turek coraz bliżej realizacji
 

W poniedziałek, 4 lipca minął termin wyznaczony samorządom do zadeklarowania poparcia, a tym samym partycypacji w kosztach budowy nowej linii kolejowej Konin – Turek. Na piątkowej sesji nadzwyczajnej, poparcie dla projektu wyraziła Rada Miasta Turku, choć burmistrz Romuald Antosik nie krył swojego sceptycyzmu. – Będę ostatnim, który zgasi światło, ale też pierwszym, który pogratuluje mówił w czasie obrad.

Z pięciu projektów zgłoszonych do realizacji w ramach projektu Kolej Plus, z rejonu Wielkopolski, trzy uzyskały niemal natychmiastową aprobatę. Czwarty, czyli rewitalizację linii Czarnków-Rogoźno-Wągrowiec, wstępnie potwierdzono w czwartek, 30 czerwca. Ostatni projekt dotyczy najbardziej kosztownej inwestycji – budowy toru z Konina do Turku.

reklama

W piątek, 1 lipca odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Turku. Mimo początkowych wątpliwości radni postanowili zwiększyć udział finansowy samorządu miejskiego do kwoty 10 mln 393 tys. złotych. Identyczną sumę zadeklarował też powiat turecki. W ubiegłym tygodniu negatywną opinię dotyczącą planowanego przebiegu nowej linii kolejowej wyrazili za to radni powiatu konińskiego. Zaskoczenia ich stanowiskiem nie krył radny Grzegorz Wojtczak. – Jesteśmy zawiedzeni ich decyzją – podkreślał.

Co na to wszystko wicemarszałek Wojciech Jankowiak, do którego apelował ostatnio wiceminister Ryszard Bartosik? Zapytany o swoje stanowisko w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej przez Bartosza Garczyńskiego z Radia Poznań, nota bene, z pochodzenia turkowianina, mówił: Jestem przekonany że będzie, pomimo tych wszystkich wątpliwości ze strony poszczególnych samorządów. Te wątpliwości rodzą się w głównej mierze z zamożności poszczególnych samorządów. Część z nich to są samorządy, których budżety są bardzo małe, trudne – ja to rozumiem. Początkowo ten rozziew finansowy – te 50 procent które gminy powinny zebrać – był dość duży i to stawiało pod znakiem zapytania to przedsięwzięcie. Natomiast on z dnia na dzień maleje i jestem skłonny uwierzyć, że jeszcze kilka dni i dojdziemy do porozumienia.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Jak obiecał, tak zrobił. Marszałek Województwa...

Jak obiecał, tak zrobił. Marszałek Województwa...

8 sierp.
Marszałek nie daje głowy, ale rekomenduje...

Marszałek nie daje głowy, ale rekomenduje projekt...

19 lip.
Decyzja zapadnie w południe. Ważą się losy...

Decyzja zapadnie w południe. Ważą się losy projektu...

18 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama