niedziela 02 października 2022

Racheli, Sławy, Teofila

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Jan Nepomucen zyska nowy blask. Trwa renowacja jednego z najcenniejszych zabytków Władysławowa

Jan Nepomucen zyska nowy blask. Trwa renowacja jednego z najcenniejszych zabytków Władysławowa - fot. UG Władysławów
fot. UG Władysławów 

Ruszyły prace renowacyjne przy figurze św. Jana Nepomucena z Władysławowa. Ta unikalna rzeźba, znajdująca się przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, pochodzi z 1751 roku i jest jednym z najcenniejszych zabytków Władysławowa.

Figura, której fundatorem był Andrzej Lewandowicz (o czym mówi napis na cokole od strony północnej), została wykuta w piaskowcu z Brzeźna pod Koninem w stylu rokokowym. W 1751 roku stanęła przy drodze, przy rynku we Władysławowie. W pierwszych latach wojny Jan Nepomucen z Władysławowa podzielił los zabytków sakralnych dewastowanych przez nazistów. Zburzona figura trafiła do kościoła, gdzie przechowywano ją do końca wojny. Natomiast części cokołu leżały przez plebanią, która w czasie okupacji była siedzibą niemieckiego urzędu gminy Gemainde Wladiszawow. Latem 1945 roku społeczeństwo Władysławowa spontanicznie odbudowało figurę. Pomnik stoi w środku murowanego ogrodzenia z metalowymi przęsłami.

reklama

Z uwagi na swoje położenie rzeźba narażona jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Burzliwa historia (odnawianie, zburzenie, odbudowywanie) również odcisnęła na niej swoje piętno. Władze gminy Władysławów podjęły kroki mające przywrócić rzeźbie i jej otoczeniu dawny blask. W drodze zapytania ofertowego wyłoniono wykonawcę zadania, którym została firma RENTON Leszek Dzierzkiewicz z Poznania. Prace mają potrwać do połowy listopada.

 

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot. UG Władysławów2
fot. UG Władysławów3

Podobne artykuły

Nie bądź żyła, oddaj krew! Już w niedzielę...

Nie bądź żyła, oddaj krew! Już w niedzielę siódma...

14 wrz.
Pyrą do wiaderka! Święto Pieczonego Ziemniaka w...

Pyrą do wiaderka! Święto Pieczonego Ziemniaka w...

12 wrz.
Podwójne zwycięstwo reprezentacji Wyszyny!...

Podwójne zwycięstwo reprezentacji Wyszyny!...

29 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama