sobota 22 czerwca 2024

Pauliny, Sabiny, Tomasza

reklama

Udało się zmieścić półtora rocznika. Rekrutacja do szkół średnich zakończona

Udało się zmieścić półtora rocznika. Rekrutacja do szkół średnich zakończona
 

W połowie lipca ogłoszono wyniki naborów do szkół średnich w całej Polsce. Placówki stanęły przed sporym wyzwaniem. Dysponując dotychczasową infrastrukturą, w klasach trzeba bowiem zmieścić półtora rocznika tegorocznych absolwentów podstawówek. To efekt reformy sprzed kilku lat.

Przypomnijmy, w 2014 roku pierwszą klasę rozpoczęły dzieci urodzone w 2007 roku oraz połowa rocznika 2008. Był to efekt kilkuletnich starań wprowadzanych przez ówczesny rząd od 2009 roku. Projekt zakładał obniżenie wieku rozpoczęcia nauki w szkołach podstawowych do 6 lat i, od samego początku, spotkał się ze stanowczym oporem rodziców. W 2014 roku naukę w podstawówkach rozpoczęło półtora rocznika. Wtedy mówiło się o problemach przy rekrutacji do szkół średnich, który pojawi się po ośmiu latach. – Ten rok i następny będą dla nas bardzo wymagające – przyznaje Danuta Szczepanik, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego w Turku.

reklama

Jak podaje na swojej stronie Starostwo Powiatowe w Turku,w tym roku szkoły podstawowe w powiecie tureckim opuściło 1223 absolwentów. Naukę w szkołach średnich rozpocznie we wrześniu 1148 uczniów klas pierwszych. W liceum utworzono 11 oddziałów. – W klasach będzie do 34 uczniów. W sumie 345 uczniów pierwszych klas. To będzie bardzo duży rocznik, w ubiegłych latach bywało że otwieraliśmy 8 oddziałów i to nie tak licznych – mówi Szczepanik. Czy w związku tym przewiduje się dwuzmianowość? – Założenie jest takie, że nie – mówi dyrektorka. W organizacji szkoły z pewnością pomoże oddanie budynku, w którym obecnie mieści się Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna. Sęk w tym, że ma to nastąpić dopiero za kilka lat, a dodatkowe pomieszczenia przydałyby się jak najszybciej.

Kandydaci do Zespołu Szkół Technicznych w Turku, mieli do wyboru technikum lub szkołę branżową I stopnia. Utworzonych zostanie 10 oddziałów technikalnych, do których przyjęto 322 uczniów oraz 5 oddziałów szkoły branżowej I stopnia, do której przyjęto 217 kandydatów. W sumie naukę w szkole rozpocznie we wrześniu 539 uczniów. Ta liczba nie przeraża dyrektorki szkoły, Wioletty Adamiak. – Mieliśmy już liczniejsze roczniki – mówi, dodając, że liczba tegorocznych absolwentów, również była bardzo duża. Wśród kierunków proponowanych przez ZST największą popularnością cieszyły się w tym roku zawody: technik logistyk, technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik teleinformatyk.

W Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich utworzonych zostanie 7 oddziałów technikum i 1 oddział liceum ogólnokształcącego (oddział przygotowania wojskowego). Naukę w klasach pierwszych rozpocznie 264 uczniów. Największą popularnością cieszyły się zawody: technik pojazdów samochodowych, technik reklamy, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik spedytor. Duża liczba pierwszoklasistów również tutaj nie stanowi problemu.

W tegorocznej rekrutacji do szkół średnich brali też udział uczniowie przybyli z Ukrainy. Naukę w szkołach średnich na terenie powiatu tureckiego rozpocznie 28 młodych Ukraińców – 4 w Liceum, 6 w Zespole Szkół Technicznych i 18 w Zespole szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich. 

reklama

 

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
Finał konkursu fotograficznego w ZST pod...

Finał konkursu fotograficznego w ZST pod hasłem "Kadr na Powiat...

12 czerw.
Rok 2025 pełen wyjazdów zagranicznych dla...

Rok 2025 pełen wyjazdów zagranicznych dla uczniów ZST

11 czerw.
Malaga. Kolejna szkoła zainteresowana...

Malaga. Kolejna szkoła zainteresowana współpracą z Zespołem Szkół...

4 czerw.
Twoja przyszłość - Twój wybór. Rekrutacja...

Twoja przyszłość - Twój wybór. Rekrutacja do ZST rozpoczęta!

28 maj.
Zaproś swoje dziecko do świata muzyki! Rusza...

Zaproś swoje dziecko do świata muzyki! Rusza rekrutacja do Szkoły...

28 maj.
Zespół Szkół Technicznych rozszerza ofertę...

Zespół Szkół Technicznych rozszerza ofertę edukacyjną przy...

14 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama