czwartek 29 września 2022

Michaliny, Michała, Rafała

6°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Udało się zmieścić półtora rocznika. Rekrutacja do szkół średnich zakończona

Udało się zmieścić półtora rocznika. Rekrutacja do szkół średnich zakończona
 

W połowie lipca ogłoszono wyniki naborów do szkół średnich w całej Polsce. Placówki stanęły przed sporym wyzwaniem. Dysponując dotychczasową infrastrukturą, w klasach trzeba bowiem zmieścić półtora rocznika tegorocznych absolwentów podstawówek. To efekt reformy sprzed kilku lat.

Przypomnijmy, w 2014 roku pierwszą klasę rozpoczęły dzieci urodzone w 2007 roku oraz połowa rocznika 2008. Był to efekt kilkuletnich starań wprowadzanych przez ówczesny rząd od 2009 roku. Projekt zakładał obniżenie wieku rozpoczęcia nauki w szkołach podstawowych do 6 lat i, od samego początku, spotkał się ze stanowczym oporem rodziców. W 2014 roku naukę w podstawówkach rozpoczęło półtora rocznika. Wtedy mówiło się o problemach przy rekrutacji do szkół średnich, który pojawi się po ośmiu latach. – Ten rok i następny będą dla nas bardzo wymagające – przyznaje Danuta Szczepanik, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego w Turku.

reklama

Jak podaje na swojej stronie Starostwo Powiatowe w Turku,w tym roku szkoły podstawowe w powiecie tureckim opuściło 1223 absolwentów. Naukę w szkołach średnich rozpocznie we wrześniu 1148 uczniów klas pierwszych. W liceum utworzono 11 oddziałów. – W klasach będzie do 34 uczniów. W sumie 345 uczniów pierwszych klas. To będzie bardzo duży rocznik, w ubiegłych latach bywało że otwieraliśmy 8 oddziałów i to nie tak licznych – mówi Szczepanik. Czy w związku tym przewiduje się dwuzmianowość? – Założenie jest takie, że nie – mówi dyrektorka. W organizacji szkoły z pewnością pomoże oddanie budynku, w którym obecnie mieści się Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna. Sęk w tym, że ma to nastąpić dopiero za kilka lat, a dodatkowe pomieszczenia przydałyby się jak najszybciej.

Kandydaci do Zespołu Szkół Technicznych w Turku, mieli do wyboru technikum lub szkołę branżową I stopnia. Utworzonych zostanie 10 oddziałów technikalnych, do których przyjęto 322 uczniów oraz 5 oddziałów szkoły branżowej I stopnia, do której przyjęto 217 kandydatów. W sumie naukę w szkole rozpocznie we wrześniu 539 uczniów. Ta liczba nie przeraża dyrektorki szkoły, Wioletty Adamiak. – Mieliśmy już liczniejsze roczniki – mówi, dodając, że liczba tegorocznych absolwentów, również była bardzo duża. Wśród kierunków proponowanych przez ZST największą popularnością cieszyły się w tym roku zawody: technik logistyk, technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik teleinformatyk.

W Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich utworzonych zostanie 7 oddziałów technikum i 1 oddział liceum ogólnokształcącego (oddział przygotowania wojskowego). Naukę w klasach pierwszych rozpocznie 264 uczniów. Największą popularnością cieszyły się zawody: technik pojazdów samochodowych, technik reklamy, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik spedytor. Duża liczba pierwszoklasistów również tutaj nie stanowi problemu.

W tegorocznej rekrutacji do szkół średnich brali też udział uczniowie przybyli z Ukrainy. Naukę w szkołach średnich na terenie powiatu tureckiego rozpocznie 28 młodych Ukraińców – 4 w Liceum, 6 w Zespole Szkół Technicznych i 18 w Zespole szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich. 

reklama

 

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Oddali hołd zamordowanym rodakom. 83. rocznica...

Oddali hołd zamordowanym rodakom. 83. rocznica...

20 wrz.
Turkowski Ogólniak najlepszy w Licealiadzie,...

Turkowski Ogólniak najlepszy w Licealiadzie, Zespół...

20 wrz.
Viribus unitis wyznacza drogę. 110 lat...

Viribus unitis wyznacza drogę. 110 lat historii,...

1 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama