niedziela 23 czerwca 2024

Albina, Wandy, Zenona

reklama

"Znać przeszłość. Rozumieć teraźniejszość. Patrzeć w przyszłość". Podwójna rocznica w szkole w Grzymiszewie

fot.: UGiM Tuliszków 

160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego i 30-lecie nadania imienia Szkole Podstawowej w Grzymiszewie. Te dwa wydarzenia łączy jedno nazwisko – Romuald Traugutt.

Powstanie Styczniowe było największym i najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym. Ta ostatnia w XIX wieku próba odzyskania wolności, pomimo ogromnych strat, jakie przyniosła społeczeństwu, niosła też natchnienie dla kolejnych pokoleń. Na czele rządu narodowego kierującego powstaniem styczniowym stanął Romuald Traugutt. Były żołnierz armii rosyjskiej przed objęciem funkcji dyktatora, dowodził jednym z oddziałów powstańczych. Zdając sobie sprawę z militarnej przewagi Rosjan, początkowo wcale nie był zwolennikiem walki zbrojnej z zaborcą.

reklama

Gdy 17 października 1863 r. Traugutt przejął władzę od Rządu Narodowego i został ostatnim dyktatorem Powstania Styczniowego, miał świadomość jak niezwykle trudna jest sytuacja powstańców. Mimo to przedsięwziął szereg działań zmierzających do ratowania upadającej insurekcji. Podjął próbę reorganizacji oddziałów partyzanckich aby przekształcić je w regularną armię, odbudował też centralne władze powstańcze. Przystąpił do uwłaszczania chłopów, a kwestię ich udziału w walkach uważał za kluczową dla przyszłości powstania. Widząc, że nie ma co liczyć na pomoc państw zachodnich, nawiązał kontakty z europejskim ruchem rewolucyjno-demokratycznym. Kierując insurekcją dał się poznać jako utalentowany taktyk i organizator, odważny i konsekwentny przywódca.

W 1993 roku Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Grzymiszewie nadano imię Romulada Traugutta. Z okazji 30-lecia tego wydarzenia, uczniowie zaprezentowali zaproszonym gościom specjalny program artystyczny z elementami teatru cieni, w którym pokazali jego heroizm i odwagę w walce o odzyskanie przez Polskę upragnionej wolności. Odsłonięto również pamiątkową tablicę, poświęconą patronowi szkoły. Znajdują się na niej słowa, które mają stać się symbolem uczniowskiej mocy i drogowskazem dorastania: „Znać przeszłość. Rozumieć teraźniejszość. Patrzeć w przyszłość”
 

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
fot.: UGiM Tuliszków2
fot.: UGiM Tuliszków3
fot.: UGiM Tuliszków4
fot.: UGiM Tuliszków5
fot.: UGiM Tuliszków6
Podobne artykuły
Długo wyczekiwana obwodnica Grzymiszewa oddana...

Długo wyczekiwana obwodnica Grzymiszewa oddana do ruchu. Kosztowała 19...

14 czerw.
Warsztaty dla dzieci w Grzymiszewie ph....

Warsztaty dla dzieci w Grzymiszewie ph. „Oswoić złość i trudne...

15 maj.
Medale, gratulacje i kwiaty! Święto...

Medale, gratulacje i kwiaty! Święto małżeńskiej miłości w gminie...

26 lt.
Złote Gody, czyli 50 wspólnych lat minęło...

Złote Gody, czyli 50 wspólnych lat minęło dla kolejnych par z Turku...

23 lt.
Kolejna stulatka w mieście! Dwieście lat dla...

Kolejna stulatka w mieście! Dwieście lat dla pani Jadwigi Drzewieckiej...

15 lt.
Cukierki za 5 tysięcy, czyli wyjątkowo...

Cukierki za 5 tysięcy, czyli wyjątkowo słodki 32. finał WOŚP w...

30 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama