czwartek 25 kwietnia 2024

Jarosława, Marka, Wiki

reklama

Walczyło w nim kilkudziesięciu mieszkańców Tuliszkowa. 160 rocznica wybuchu powstania styczniowego

Walczyło w nim kilkudziesięciu mieszkańców Tuliszkowa. 160 rocznica wybuchu powstania styczniowego - fot.: UGiM Tuliszków
fot.: UGiM Tuliszków 

O tym, że Tuliszków zapisał się w kartach historii jako znaczące miejsce na mapach powstania styczniowego, świadczy choćby Dąb Wolności, który w 1919 roku na tamtejszym rynku zasadził weteran walk z 1863 roku – Bartłomiej Patrzykąt. Imię bohaterów walki o wolność nosi też tuliszkowska podstawówka. Nic dziwnego, że 160 rocznica wybuchu powstania była okazją do uroczystości patriotycznej.

Powstanie, które pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar i odcisnęło ogromne piętno na dążeniach niepodległościowych kolejnych pokoleń Polaków, było największym polskim zrywem narodowym w XIX wieku. Za datę jego rozpoczęcia przyjmujemy 22 stycznia 1863 roku, gdy Komitet Centralny Narodowy wydał Manifest powołujący Tymczasowy Rząd Narodowy. W powstaniu brało udział około czterdziestu mieszkańców Tuliszkowa. Byli to przede wszystkim rzemieślnicy: stolarz Bartłomiej Patrzykąt, tkacz Andrzej Lewandowski, Stanisław Poprawski, Franciszek Weber, Franciszek Rosalski oraz straceni na placu, gdzie obecnie znajduje się szkoła: Ignacy Piotrowski, Józef Makowski i Marceli Wojciechowski.

reklama

We wtorek, 24 stycznia, w Szkole Podstawowej im. Powstańców 1863 roku, odbyła się uroczystość, która miała na celu uczczenie wydarzeń sprzed 160 lat. W przedstawionym montażu słowno-muzycznym, społeczność szkolna pokazała, że powstanie styczniowe to wspólna historia Polaków, a represje, które dotknęły ocalałych przy życiu i ich rodziny były niezwykle dotkliwe: konfiskata majątku, zsyłki na Sybir, prześladowania.

W tym niezwykłym wydarzeniu uczestniczyły trzy poczty sztandarowe, w tym historyczny proporzec, który pochodzi z 1976 roku, a obecnie jest eksponatem Parafialnego Muzeum Religijno-Patriotycznego w Tuliszkowie.

Symboli powstania styczniowego w samym Tuliszkowie jest więcej – świadczą o nich choćby nazwy ulic: księdza Teodora Rogozińskiego, Plac Powstańców Styczniowych oraz patroni szkół (Romuald Traugutt w Grzymiszewie).

W 1938 roku obok szkoły w Tuliszkowie stanął pomnik dla uczczenia powstańców 1863 roku. I choć zaledwie dwa lata później zniszczyli go hitlerowcy, w 2012 roku został odbudowany, a tablica umieszczona na nim pochodzi właśnie z 1938 roku. Właśnie tam zaproszeni na wtorkową uroczystość goście złożyli kwiaty. Biało-czerwone wiązanki są hołdem oddanym ku czci straconych na ziemiach tuliszkowskich powstańców.

reklama

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
fot.: UGiM Tuliszków2
fot.: UGiM Tuliszków3
fot.: UGiM Tuliszków4
fot.: UGiM Tuliszków5
fot.: UGiM Tuliszków6
fot.: UGiM Tuliszków7
Podobne artykuły
161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego....

161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Lekcja historii w Gminie...

25 st.
Wybrały zdrowie i piłkę ręczną. Turniej...

Wybrały zdrowie i piłkę ręczną. Turniej Świąteczny w Tuliszkowie

20-12-2023
Powstańcze historie w Tuliszkowie....

Powstańcze historie w Tuliszkowie. Międzyszkolny konkurs...

09-06-2023
Kolorowi zawodnicy! Nowe stroje sportowe dla...

Kolorowi zawodnicy! Nowe stroje sportowe dla młodzieży z gminy Tuliszków

05-05-2023
Najpierw się uczyli, później wiedzę...

Najpierw się uczyli, później wiedzę sprawdzili. Sejmowe potyczki...

27-04-2023
Dzieci z gminy Tuliszków pływają jak ryby!...

Dzieci z gminy Tuliszków pływają jak ryby! Kolejna edycja programu...

25-11-2022

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama