wtorek 23 lipca 2024

Sławy, Sławosza, Żelisławy

reklama

Wykonawca dokumentacji wybrany. Kolej na Turek jednak przez Tuliszków

Wykonawca dokumentacji wybrany. Kolej na Turek jednak przez Tuliszków
 

W ubiegłym tygodniu rozstrzygnięto postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowej dla linii kolejowej Konin – Turek. Spośród sześciu ofert ostatecznie wybrano propozycję Multiconsult Polska sp. z o.o. Wygląda na to, że majowa deklaracja marszałka Woźniaka, dotycząca interwencji w zmianę trasy przebiegu linii, skończyła się fiaskiem.

Wokół tematu linii kolejowej z Konina do Turku głośno zrobiło się znowu w maju. Wtedy Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego poinformował, że postara się wpłynąć na trasę przebiegu toru. Wszystko przez protesty mieszkańców gmin powiatów konińskiego i tureckiego. – Powrócimy do analizy tej linii, aby dać jeszcze szansę przedyskutowania i przeanalizowania kwestii przebiegu, zwłaszcza na obszarze miasta Konina, podkonińskich miejscowości i gmin. Nie będziemy robić nic na siłę i jeśli są tak duże protesty i obawy co do przebiegu tej linii blisko miejscowości, może trzeba rzeczywiście wybrać inny wariant – mówił w czasie konferencji prasowej w Koninie.

reklama

Jego słowa wzbudziły natychmiastową reakcję wiceministra Ryszarda Bartosika, który już następnego dnia przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie. – To są polityczne decyzje i jest to błąd kardynalny, a nawet śmiertelny – stwierdził Ryszard Bartosik, wskazując, że po pierwsze nie można wstrzymać ogłoszonego już przetargu, a trasę, której przebieg wynikał z logiki i potrzeb, wybrał sam marszałek, bez żadnego przymusu. – Latami zabiegaliśmy o środki na tą inwestycję i nie godzimy się na zaprzestanie procedury przetargowej – podkreślał.

Na realizację wybranej w postępowaniu przetargowym oferty zakładającej opracowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem kompletu decyzji administracyjnych, jest aż 1014 dni. A to oznacza, że budowa linii kolejowej nie rozpocznie się wcześniej, niż w 2026 roku. Czy w tej chwili możliwa jest jeszcze korekta linii w ramach wybranego wariantu? Siedemnaście milionów złotych – tyle będzie wynosił koszt przygotowywanej dokumentacji, a waga tej kwoty pozwala przypuszczać, że całkowitej zmiany planów raczej nie należy się spodziewać.

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
Wideo: Apelują do Platformy Obywatelskiej o...

Wideo: Apelują do Platformy Obywatelskiej o jednoznaczne stanowisko w...

23 mrz.
Konsultacje społeczne w Turku. Głosy...

Konsultacje społeczne w Turku. Głosy podzielone w sprawie budowy linii...

14 mrz.
Wideo: Trwają konsultacje społeczne w sprawie...

Wideo: Trwają konsultacje społeczne w sprawie Kolei do Turku. Oglądaj...

13 mrz.
Boją się o swoje domy i bezpieczeństwo....

Boją się o swoje domy i bezpieczeństwo. Mieszkańcy gminy Tuliszków...

13 mrz.
Wideo: Konsultacje w sprawie Kolei do Turku....

Wideo: Konsultacje w sprawie Kolei do Turku. Oglądaj on-line z Tuliszkowa

12 mrz.
Już w środę spotkanie konsultacyjne w...

Już w środę spotkanie konsultacyjne w sprawie kolei do Turku....

11 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama