sobota 27 kwietnia 2024

Sergiusza, Teofila, Zyty

reklama

Legionella atakuje, PGKiM i Sanepid uspokajają. W powiecie tureckim nie ma zakażeń

Legionella atakuje, PGKiM i Sanepid uspokajają. W powiecie tureckim nie ma zakażeń
 

Od połowy sierpnia w mediach pojawiają się informacje o legionelli w Polsce – bakterii, która może pojawić się w instalacjach zasilających budynki w wodę. Wywołana nią legionelloza, czyli „choroba legionistów”, może skończyć się groźnym zapaleniem płuc. Tymczasem turkowskie PGKiM i Sanepid uspokajają: woda w Turku jest bezpieczna i zdrowa.

Bakterie o których mowa, naturalnie występują w słodkowodnych środowiskach, takich jak rzeki i jeziora. Problemem stają się kiedy zaczynają rozmnażać się w systemach wodnych w budynkach, takich jak systemy klimatyzacyjne, wieże chłodnicze, systemy podgrzewania wody czy prysznice. Ich rozwojowi sprzyjają: środowisko bogate w sole wapnia i magnezu, glony i pierwotniaki oraz temperatura między 25 a 40 stopni Celsjusza (bakterie rozmnażają się w temperaturze 40-60 stopni Celsjusza).

reklama

W czwartek, 31 sierpnia, na stronie PGKiM pojawiła się informacja na temat stanu zagrożenia legionellą w naszym mieście. Według spółki, woda w Turku jest bezpieczna i zdrowa. „

Legionella nie rozwija się w wodzie zimnej dostarczanej z ujęć, ale w wodzie ciepłej. Wodociągi odpowiadają wyłącznie za jakość wody do momentu jej dostarczenia do danego obiektu czyli wyłącznie w urządzeniach należących do Wodociągów. Za jakość wody (zimnej i ciepłej) od przyłącza wodociągowego do budynku oraz w instalacjach wewnętrznych odpowiadają właściciele bądź administratorzy budynków. Wodociągi na podstawie ogólnych przepisów dbają o stan wody i zabezpieczają ją przed wystąpieniem różnych drobnoustrojów, aby nie tylko Legionella, ale i inne mikroorganizmy nie mogły pojawić się w sieci do momentu dostarczenia wody do budynku odbiorcy. Bakteria Legionelli do życia potrzebuje wody o temperaturze od 25℃ do 40℃, a wodociągi dostarczają wodę o znacznie niższej temperaturze. Jakość wody w sieci jest systematycznie badana, również pod względem mikrobiologicznym. Prawdopodobieństwo namnożenia się w niej bakterii Legionelli jest więc bardzo niskie. Z powodu Legionelli zachorować można tylko poprzez wdychanie tzw. aerozolu, czyli drobnych cząsteczek wody znajdujących się w powietrzu, np. pod prysznicem lub z klimatyzacji, ale nie przez picie wody”.

- Na dzień dzisiejszy nie odnotowaliśmy żadnego zakażenia legionellą w powiecie tureckim – informuje Katarzyna Wysocka, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Turku, zapewniając jednocześnie, że wciąż trwają działania prewencyjne, jak choćby stałe badania istotnych punktów.

Warto dodać też, że legionelloza nie jest chorobą przenoszoną z osoby na osobę. Ryzyko zakażenia jest większe w miejscach, gdzie systemy wodne nie są odpowiednio utrzymywane, a woda nie jest regularnie dezynfekowana lub wymieniana.

reklama

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
Zbieraj grzyby z głową! Pracownicy Powiatowej...

Zbieraj grzyby z głową! Pracownicy Powiatowej Stacji...

21-08-2023
Nie będzie ciepłej wody. Mieszkańców Turku...

Nie będzie ciepłej wody. Mieszkańców Turku czeka czterodniowa...

17-08-2023
Konkursowy projekt na imponującą skalę....

Konkursowy projekt na imponującą skalę. Oczyszczalnia ścieków w...

31-05-2023
Oczyszczalnia ścieków w Turku w finale...

Oczyszczalnia ścieków w Turku w finale Ogólnopolskiego Konkursu...

13-04-2023
Kto za to

Kto za to "beknie"? Geotermia wraca na tapetę

09-03-2023
Prace konserwacyjna przy ujęciu. Dziś w nocy...

Prace konserwacyjna przy ujęciu. Dziś w nocy nie będzie wody!

10-08-2022

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama