piątek 21 czerwca 2024

Alicji, Alojzego, Rudolfa

reklama

Ważny rok działalności Stowarzyszenia TUR

Ważny rok działalności Stowarzyszenia TUR
 

Dobiegający końca rok 2023 obfitował w działania, które na stałe zapiszą się w kartach historii stowarzyszenia Turkowska Unia Rozwoju - T.U.R.

Już w pierwszych dniach 2023 roku stowarzyszenie ogłosiło ostatni nabór wniosków w zakresie Rozwoju ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej, lub kulturalnej na obszarze gmin członkowskich, gdzie łączna kwota wsparcia dla beneficjentów wyniosła blisko 425 tys. zł. Kolejnym i ostatnim naborem był natomiast konkurs na realizację operacji własnej, w którym stowarzyszenie TUR przedłożyło wniosek, mający na celu rozwój produktów lokalnych poprzez zakup wyposażenia kuchennego na kwotę wsparcia 50 tys. zł. Te dwa nabory zwieńczyły działalność stowarzyszenia w zakresie przyznawania dotacji w perspektywie finansowej 2014-2023. W ramach 35 ogłoszonych naborów w tym okresie do Lokalnej Grupy Działania – TUR wpłynęło 226 wniosków, w tym w zakresie projektów grantowych, skierowanych przede wszystkim dla organizacji pozarządowych – 86 wniosków.

reklama

Działalność stowarzyszenia w ostatnim roku nie koncentrowała się wyłącznie na ogłaszaniu naborów. Dodatkowo podejmowane były liczne działania mające na celu aktywizację środowisk lokalnych, w tym między innymi z wykorzystaniem zaplecza lokalowego w Krwonach. Przeprowadzono łącznie 15 szkoleń, głównie z tematyki zielarskiej, dzięki którym uczestnicy dowiedzieli się między innymi jak samodzielnie przygotować naturalne kosmetyki. Organizowano też zajęcia tematyczne związane na przykład z Dniem chłopaka, czy świętami wielkanocnymi i bożonarodzeniowymi. Ich odbiorcami byli przede wszystkim najmłodsi – uczniowie i młodzież ze szkół, ale także panie z kół gospodyń wiejskich, pośród których, obok tematyki związanej z naturalnymi sposobami pielęgnacji ciała, tematem cieszącym się zainteresowaniem, był temat Naturalne sposoby wzmocnienia odporności organizmu.

Rok 2023 to także realizacja projektu finansowanego w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich - PermakulTURa – transfer i wymiana wiedzy na obszarach wiejskich. Dzięki niemu mieszkańcy obszaru mogli uczestniczyć w wyjazdach studyjnych do dwóch uroczych miejsc tj.: Anielskich Ogrodów i Kaczego Bagna, gdzie mogli zdobyć wiedzę i dzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie rolnictwa regeneratywnego i upraw ekologicznych. Opisując działalność TUR w ostatnim roku nie można pominąć także takich działań jak przyjęcie uczestników dwóch wizyt studyjnych z województwa mazowieckiego. Blisko sto osób mogło zapoznać się z działalnością stowarzyszenia w Krwonach oraz podziwiać wyroby rękodzielnicze, czy smakować wyrobów z Ziemi Tura. Działo się to za sprawą marki Produkt Certyfikowany Ziemi TURa, skupiającej odznaczających się wysoką jakością produktów i usług wytwórców, producentów, czy usługodawców, których oferta opiera się na wykorzystaniu i promowaniu zasobów regionu. To z nimi stowarzyszenie podejmuje współpracę i podejmować będzie w najbliższej perspektywie finansowej 2023-2027. Pisząc o nowym okresie programowania należy podkreślić, iż pierwsza połowa roku 2023 skoncentrowana była głównie na spotkaniach z mieszkańcami obszaru i opracowywaniu nowej strategii rozwoju lokalnego. Liczne działania zawarte w strategii, angażujące różne środowiska i przyczyniające się do rozwiązywania zdiagnozowanych problemów w ramach programu LEADER, zyskały uznanie w oczach członków komisji konkursowej, uzyskując najwyższą w naszym województwie ocenę. Kwintesencją powyższego będzie uroczyste podpisanie umowy ramowej obejmującej kolejny okres 2023-2027, które odbędzie się już w dniu 9 stycznia o godzinie 15.00 w siedzibie Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R. w Krwonach 32 (gm. Brudzew).

Dokonując podsumowania ostatniego roku koniecznym wręcz staje się podkreślenie działań, jakie są podejmowane w ramach projektu współpracy realizowanego przez TUR wspólnie ze Stowarzyszeniem Solna Dolina pod nazwą Dobre bo nasze. To dzięki niemu w Krwonach został stworzony ogród sensoryczny z tężnią solankową. Dobiegają także końca prace związane z powstającą w siedzibie stowarzyszenia wystawą multimedialną, poświęconą zasobom natury. Będzie to doniosłe wydarzenie, które zapewne odbije się głośnym echem nie tylko na obszarze działania TUR. Ma ono na celu zwrócić uwagę na konsekwencje zmian klimatycznych w kontekście degradacji zasobów naturalnych, by zachęcić do wprowadzenia zmian w życiu codziennym każdego człowieka. Wystawa i ogród sensoryczny oraz towarzyszące im warsztaty będą ogólnodostępne.

Na zakończenie roku przygotowano niespodziankę – Kiermasz Rękodzieła Pierwsza Gwiazdka, zorganizowany w formie on-line. Było to niezwykłe wydarzenie, którego transmisja trwała nieprzerwalnie 7 godzin – z udziałem rękodzielników oraz zespołów ludowych i biesiadnych z obszaru. Stowarzyszenie dotarło z wydarzeniem do 10 tys. użytkowników Facebooka. Być może przedsięwzięcie to zapoczątkuje nową formę promocji i współpracy w zakresie wsparcia rozwoju produktów lokalnych.

reklama

Jedno jest pewne - w kolejnych latach pomysłów nie zabraknie, a dzięki wybraniu przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego nowej strategii Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R., środków pieniężnych na ich realizację także nie powinno zabraknąć.

źródło: materiał prasowy nadesłany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Pierwsza konferencja klimatyczna w Turkowskiej...

Pierwsza konferencja klimatyczna w Turkowskiej Unii Rozwoju oraz start...

14 maj.
O klimacie i dla klimatu. Konferencja w...

O klimacie i dla klimatu. Konferencja w Turkowskiej Unii Rozwoju już w...

28 kw.
Smaczne i zdrowe gotowanie. Warsztaty z...

Smaczne i zdrowe gotowanie. Warsztaty z Fundacją ze Smakiem!

22 lt.
Mazurek i Król. Spełnieni w swoich pasjach...

Mazurek i Król. Spełnieni w swoich pasjach społecznicy z gminy Kawęczyn

5 lt.
Władysławów. Skoczek podsumował roczek!

Władysławów. Skoczek podsumował roczek!

16 st.
Strategia Turkowskiej Unii Rozwoju najlepsza w...

Strategia Turkowskiej Unii Rozwoju najlepsza w Wielkopolsce! A umowa na...

10 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama